Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Aquaforest Lava Soil

opis, test, stosowanie, spostrzeżenia

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Aquaforest Lava Soil

Post autor: zulix »

Dzięki uprzejmości producenta Aquaforest otrzymałem do testowana pakiet produktów produkowanych przez firmę. Testuję je akwariach roślinnych:
- akwarium HT: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=33110
- akwarium LT: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=33157

W tym temacie Aquaforest Lava Soil
Obrazek

Według producenta

====

O PRODUKCIE:
Naturalne podłoże na bazie lawy wulkanicznej, wzbogacone o niezbędne dla roślin minerały. W trakcie użytkowania powoli oddaje do wody zawarte w nim substancje. Podłoże jest płukane, lecz mimo to zaraz po zalaniu akwarium woda może być mętna przez około 12 godzin. Jest to naturalne i nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Po upływie czasu zmętnienie powinno ustąpić. Ze względu na to, iż podłoże AF Lava Soil jest bogate w minerały zalecamy, aby przez pierwsze pół roku ostrożnie dozować nawozy zawierające mikroelementy, w celu uniknięcia ich kumulacji w akwarium.

SPOSÓB UŻYCIA:
Należy rozsypać na dnie około 7 cm warstwę podłoża AF Lava Soil, zalać je wodą, następnie posadzić rośliny i uzupełnić akwarium wodą.

====
Z tego co wiem są 2 odmiany kolorystyczne lawy. Ja miałem tę brązową. Jak widać jest wymieszana z czarną.
Obrazek

Być może taki miks wygląda bardziej naturalnie niż jednolity kolor.
Obrazek

Podłoże jest porowate co zwykle zapewnia lepsze napowietrzenie (brak stref beztlenowych) i lepszy wzrost roślin. Rośliny sadzi się w nim wygodnie. Jest nadspodziewanie ciężkie więc dobrze przyciska substrat podżwirowy, np. Aquaforest Natural Substrate.
Lawa utrzymywana w RO przez 2 tygodnie (a potem po miesiącu) nie zmienia twardości wody. W wodzie RO test nie jest ostatecznie wiarygodny bo w akwarium roślinnym mamy do czynienia z kwasem węglowym, który potęguje efekt rozpuszczania wtrąceń wapiennych w skałach. Z tego powodu przeprowadziłem test z kwasem silnym, którym zakwasiłem RO do pH = 3,5. Analiza twardości wody po moczeniu w kwasie wykazała, że lawa emituje nieco substancji podwyższającej twardość ale w akwarium w którym są standardowe podmiany nie powinno być to żadnym problemem mimo obecności CO2. Przy podmiankach rzędu 20% w moim HT nie obserwuję podwyższania twardości ale tu elementem buforującym jest podłoże podżwirowe Aquaforest Natural Substrate (opis tego podłoża w temacie http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=33398 ).

Podsumowując zestawienie u mnie obu podłoży sprawdza się.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”