Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zużycie prądu grzałki akwarystycznej

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Zużycie prądu grzałki akwarystycznej

Post autor: Kredu »

Ostatnio płace spore rachunki za prąd, kupiłem watomierz cyfrowy żeby posprawdzać co ile zużywa. Taka ciekawostka, pralka, suszarka i TV łącznie - zżeraja mniej prądu niż ....grzałka akwarystyczna, grzałka dobowo zuzywa u mnie 8 kW/h licząc 1 kW to 0,75 groszy wychodzi dobowo 6 zł x 30 dni w miesiącu = 180 zł !! sporo jak na grzałkę.

tu moje pytanie, fakt grzałka dużej mocy bo akwarium duże i hoduje palety a te muszą mieć te 28 stopni. Grzałka jest stara, zakupiona z 6 lat temu, czy teraz produkuja jakieś mniej prądożerne? albo może jest tu jakiś hodowca palet i trzyma je z powodzeniem w tradycyjnej temperaturze 25 stopni? bo tyle ma moja woda w akwarium bez grzałki
Pozdr.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Re: Zużycie prądu grzałki akwarystycznej

Post autor: MariooT »

Ile litrów ma akwarium? Podniesienie temperatury o 3 stopnie to nie jest dużo. Możliwe, że termostat sie uszkodził.
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: Zużycie prądu grzałki akwarystycznej

Post autor: Kredu »

1700 L w obiegu, na razie ją wyłączyłem, mam 26 stopni, mam nadzieję ze paletkom to styknie.
Z ciekawości dokonuje innych pomiarów urządzeń domowych i akwarystycznych, testowałem pompe 20000 Jebao, bardzo mało pobiera, max 1,5 kW/h co daje 1,1 zł dziennie.
Pozdr.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Zużycie prądu grzałki akwarystycznej

Post autor: Goran »

Jakiej mocy jest ta grzałka? Chodzi w trybie ciągłym, czy włącza się i wyłącza? Podobno lepiej jest jak grzałka chodzi ciągle, bo największe pobory są na rozruchu. Ja do 400l zamiast jednej dużej mam 2 mniejsze. Jedna ustawiona na 26 stopni chodzi prawie cały czas i mam w baniaku 24 stopnie. Druga ustawiona na 24 włącza się sporadycznie, jak tamta nie daje rady. Temperatura zimą w pomieszczeniu max 21 stopni.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Zużycie prądu grzałki akwarystycznej

Post autor: mazmaciek »

Na której grzałkę z termostatem którą kupiłem była informacja ze nie może grzać ciagle, musi się wyłączać aby ostygnąć trochę, inaczej się uszkodzi
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: Zużycie prądu grzałki akwarystycznej

Post autor: Kredu »

Goran pisze:
24 wrz 2021, 21:39
Jakiej mocy jest ta grzałka? Chodzi w trybie ciągłym, czy włącza się i wyłącza? Podobno lepiej jest jak grzałka chodzi ciągle, bo największe pobory są na rozruchu. Ja do 400l zamiast jednej dużej mam 2 mniejsze. Jedna ustawiona na 26 stopni chodzi prawie cały czas i mam w baniaku 24 stopnie. Druga ustawiona na 24 włącza się sporadycznie, jak tamta nie daje rady. Temperatura zimą w pomieszczeniu max 21 stopni.
No to pomierz sobie teraz ile cię kosztuja te grzałki, jestem ciekaw.
bo może faktycznie lepiej byłoby zastosować 2 małe grzałki niz jedna dużą
Pozdr.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Zużycie prądu grzałki akwarystycznej

Post autor: Goran »

Nie mierzylem i jakoś nie czuje potrzeby. Jedno co widzę, to brak wyraźnego wzrostu w opłatach od kiedy stanol ten 400l zbiornik
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
cob_ra
Posty: 287
Rejestracja: 01 lut 2014, 9:45
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice
Akwarium: Roślinniak 450l
Płeć:
Wiek: 40

Re: Zużycie prądu grzałki akwarystycznej

Post autor: cob_ra »

U mnie jak postawiłem 624 póki jeszcze płaciłem za energię to średnio 130zł miesięcznie poszło do góry, teraz mam 4 baniaki. Mierząc miernikiem orno/tuya baniaki (624/153l)wpięte pod jeden obwód elektryczny pobierają prawie 1kW przy max oświetleniu bez grzałki. Daje to średnio 200-230kWh prądu miesięcznie mam w domu taryfę G12W.

Z drugiej strony baniak pobierając energię przetwarza na ciepło czy to grzałka czy oświetlenie, u mnie dzięki temu miesięcznie schodzę z kosztami ogrzania domu 60-100kWh miesięcznie.

Ja bym proponował sprawdzić grzałkę, bo coś dziwnie dużo bierze. Jaką moc ma grzałka?
Może bardziej opłaci się zmienić taryfe jeśli masz g11.
624l
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”