Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Żywotność oświetlenia

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

W czasie kiedy postanowiłem wymienić świetlówki zdecydowałem również o przemianie mojego HT w LT. Zbiornik jest teraz głównie obsadzony microsorium windelov oraz anubiasami nana (dzięki Asia jestem za nie dozgonnie wdzięczny). Z roślin o szybszym wzroście w akwarium znajduje się duży heniek, elatine tiandra, hydrocotyle sp. japan oraz blyxa japonica - przy nowym świetle 2x39W rośnie to zdecydowanie lepiej niż przy starych świetlówkach których było 2x więcej. Zastanawiam się czy nie oświetlać akwarium tylko jedną świetlówką?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Korzystając z okazji, ze zmieniłem oświetlenie w akwarium postanowiłem zakupić swój miernik i w dłuższej perspektywie sprawdzić co się z żarnikiem będzie działo.

Całkiem przypadkiem wyszło, że na 99% wartości które odczytaliśmy pięć lat temu są zaniżone, prawdopodobnie 10x. Z tego co pamiętam wyświetlacz użytego miernika był trzycyfrowy i trzycyfrowe wartości odczytaliśmy. Sęk w tym, że prawdopodobnie aby otrzymać poprawny wynik należało to przemnożyć x10- coś jak w obrotomierzu przy odczytywaniu obrotów. Kłania się brak czytania instrukcji (której chyba nawet nie było;)) Pomijając już to zależności pomiędzy poszczególnymi pomiarami się nie zmieniają więc samo pokazanie różnicy jest jak najbardziej ok.

Obecny eksperyment zaplanowany jest na przynajmniej 12 miesięcy w tym czasie mam zamiar co tydzień dokonywać pomiaru by po tym czasie wyciągnąć jakieś wnioski. Póki co muszę opracować jakąś metodologie pomiaru bo niewielkie odchyłki na boki podczas pomiaru dają odchyłki rzędu kilkudziesięciu luks (co na pierwszy rzut oka morze wydawać się dużą wartkością, ale proporcjonalnie do średniej stanowi niewielki procent). Zmiana odległości miernik/żarnik powoduje już bardzo gwałtowne zmiany.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”