Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wyposażenie akwarium

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Wyposażenie akwarium

Post autor: comatose »

Witam,
Zrobiłem sobie ostatnio mały rekonesans po internetowym świecie sprzętu akwariowego starając się dobrać go do akwa 200 / 240L. Prosiłbym o jakieś sugestie/porady co do tego.

1 Filtr - jak na razie wybór padł na JBL Cristal Profi e900. Czy jest coś o podobnych parametrach w podobnej cenie? Miał ktoś styczność z tym filtrem? Orientuje się ktoś w jakiej cenie sprzedaje się to w sklepach w Rzeszowie? No i czy to dobry wybór?
<Usunięto nieaktywnego linka do aukcji - SDD>

2. Grzałka - gdzieś czytałem, że na litr wody powinien przypadać 1W więc grzałka jest 250W firmy Hailea, z termostatem przygotowana do pracy w pełnym zanurzeniu. I znowu miał ktoś styczność z produktami tej firmy? Jakieś porady co do grzałki? Jakieś inne opcje macie?
<Usunięto nieaktywnego linka do aukcji - SDD>

3. Pokrywa - chciałbym zakupić pokrywę alu. W sklepie Iguana ktoś kiedyś rzucił mi hasło, że taka pokrywa to jakieś 400zł (robiona przez nich na zamówienie) nie znam szczegółów więc się nad tym nie rozwodzę. Na necie znalazłem fajną pokrywę aluminiową. Do akwa 240L chyba dobrą opcją oświetlenia byłoby 3 x 39W? Nie mam tylko pojęcia jakie świetlówki zastosować i czy wszystkie mają mieć takie same parametry czy różne mają być?
<Usunięto nieaktywnego linka do aukcji - SDD>

4. Zestaw CO2 - w akwa chciałbym mieć dużo zieleniny więc taka instalacja jest chyba niezbędna?
<Usunięto nieaktywnego linka do aukcji - SDD>
Ten zestaw (bez butli) jest OK czy trzeba coś w nim zmieniać? Coś z tego jest mi nieprzydatne?

5. Szafka pod akwarium - pooglądałem sobie to co można w sklepach zobaczyć, ale jakoś bez rewelacji było, nie pytałem wprawdzie sprzedawców czy mają jakieś katalogi czy coś w tym stylu z dostępnymi modelami. Orientuje się ktoś gdzie można fają szafkę wyrwać? Coś w tym stylu <Usunięto nieaktywnego linka do aukcji - SDD> chciałbym żeby mebel był zabudowany.

6. Podłoże - warto stosować biogrunty? <Usunięto nieaktywnego linka do aukcji - SDD> jak dam coś takiego w mniejszej ilości niż w opisie jest to jakoś drastycznie to odczuję? Jak długo takie podłoże zachowuje swoje właściwości? No i następna kwestia - daje się to na dno i przysypuje żwirkiem a jakbym chciał akwa umyć to przy wyciąganiu mi się to wszystko wymiesza ;/ odsiewa się to jakoś czy co? I to jest jednorazowe czy po myciu zbiornika kilka razy można stosować?

Wie ktoś gdzie kupić czarny żwirek?



Będę wdzięczny za wszystkie porady :wstyd:
Ostatnio zmieniony 08 gru 2015, 20:28 przez comatose, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Re: Wyposażenie akwarium

Post autor: zulix »

1-2. Może być.
3. Polecam 4 x 39. Wszak akwarium roślinne nie powinno być "na styk" (0,5 W/l to takie teoretyczne minimum). W takim układzie można zastosować 2 niezależne układy sterowania po 2 szt. Świetlówki różne.
Jeżeli kwestia finansowa nie jest najważniejsza to jako pokrywę można wziąć właśnie od zoolight, np. coś takiego: http://www.zoolight.pl/product-pol-24-P ... 20x40.html.
Do tego dokłada się belki oświetleniowe, tego typu: http://www.zoolight.pl/product-pol-10-9 ... -NEMO.html.
Oczywiście ceny nie są zachęcające. Być może warto rozważyć oświetlenie HQI (akwaria otwarte), ale trudniej uzyskać tu dokładnie takie widmo światła jak chcemy (mały wybór).

4. Ja kupiłem podobny zestaw jak: <Usunięto nieaktywnego linka do aukcji - SDD> ale taniej w jakimś wysyłkowym sklepie BHP. Rotametr tego typu jest mało przydatny dla nas bo jest zbyt mały przepływ gazu. Nie kupowałem zaworu precyzyjnego i wyregulowałem na reduktorze, ale zeszło mi z godzinę (po każdej regulacji czekałem kilka minut na ustabilizowanie przepływu). Licznik bąbelków wg mnie nie jest potrzebny. Zaworek zwrotny kupiłem plastikowy w tej firmie, którą prezentujesz. Podobnie wężyk, elektrozawór, szybkozłączkę do reduktora i dyfuzor. Zamiast dyfuzora to może lepiej zainstalować kostkę lipową. Sumarycznie kupowałem w aquario, ale wprost w sklepie pojedyncze elementy.

5. Kiedyś było tego więcej w sklepach akwa, ale chyba z uwagi na brak miejsca (i koszt czynszu mało gdzie jest taka możliwość). Wydawało mi się, że w Iguanie były katalogi mebli.

6. Podłoże przy baniaku roślinnym obowiązkowe. Na dno podłoże, później żwirek (lub samo podłoże bez żwirku). Nie ma mycia, wyciągania i mieszania. Akwa roślinne robi się na kilka ładnych lat. Po prostu nie myje się. Rośliny mają skonsumować wszystkie nieczystości. Później najczęściej się wyrzuca lub daje do mniej "estetycznego" baniaka. Podłoża im więcej tym lepiej. Wszystko inne możesz dokupić sukcesywnie w czasie - podłoża już nie zmienisz. Tutaj nie oszczędzaj. Ewentualnie spróbuj uruchomić baniak na ziemi ogrodowej, bądź torfie (będziesz miał książkę piszącą właśnie o tym). Oczywiście postawisz, z tego co widzę, akwa HT a nie LT więc sporo rzeczy z książki się nie sprawdzi. Ja mam baniak HT na ziemi i sobie go chwalę. Takie baniaki jednak trudniej ustabilizować niż baniaki na kupnym podłożu. Z tańszych podłoży może podłoże BASIC firmy JBL, rzędu 22 zł/5 kg. Podłoże strasznie muli więc należy go przykryć grubą warstwą żwiru. Płukanie go nie ma sensu bo właśnie chodzi o te minerały, które byśmy wypłukali.

Czarny żwirek - z tym jest kłopot, sam szukam. W Kwarcsystemie zrobią ci wszystko: http://www.kwarcsystem.pl/. Przy zakupie worka 25 kg wychodzi 2,5 zł/kg. Sam się zastanawiałem, czy tam nie kupić. A może kupimy na spółkę? W sklepach też są ale wybór mały. Tutaj dyskutowaliśmy co nieco: http://rzefa.podforak.ayz.pl/viewtopic.php?t=175
Zakup oryginalnego żwirku bazaltowego jest trudny, raczej można kupić grys a ten kaleczy ryby i rośliny podczas różnych operacji.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2015, 20:28 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Dzięki za odpowiedź, drogo wychodzi ten komplet oświetlenia a nie ma w nim świetlówek ;/ W Iguanie muszę się szczegółów dowiedzieć co oni tam mają. Co to jest HT i LT? :zawstydzony: książki jeszcze nie mam więc nie wiem co o ziemi w akwa tam piszą. Boję się tylko tego, że wpakuje to podłoże dla roślinek a coś zrobię nie tak (jak to początkujący) i trzeba będzie wszystko powyciągać z akwa ;/ Żwirek chętnie zakupię na spółkę - tylko nie mam zielonego pojęcia ile będzie mi potrzeba.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

HT - High tech czyli jeżeli sie nie mylę maksymalna ingerencja w życie akwarium, zastosowanie bardzo dobrego sprzętu, nawożenia, bardzo dobrego oświetlenia itp. Poprostu kasa, kasa, kasa :)

LT - Low tech czyli akwarium na ziemi ogrodowej. Celem takiego urządzania baniaka jest jak najmniejsza ingerencja w akwarium podczas użytkowania.

Jest jezcze jedna a mianowicie hybryda którą ja aktualnie posiadam :D (od niecałego miesiąca) Akwarium na ziemi ogrodowej z tym że oświetlenie dość dobre w przyszłości nawożenie itd.

Nie wiem czy mozna umieszczać linki do innych forów no ale najwyżej admini skasują :)
np:
http://www.akwarystyka.com.pl/showthrea ... %B6linnego
Wpiszesz sobie w opcje szukaj LOW TECH i wyskoczy ci od groma linków :)

Na tym forum może w przyszłości jak moje akwarium zacznie prosperować pełnią zycia postaram sie "krótko zwięźle syntetycznie" opisać zakładanie i urządzanie takiego akwa :)
Na razie jestem w stadium zapoznawania się z jego działaniem :)

Jak się mylę to proszę kogoś o sprostowanie :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No to i ja szarpnę się na wypowiedź ;)
Ad1.
Co do filtra, dołożyłbym te 30-40 zł i kupił EHEIM'a albo HYDOR'a. Po prostu do tych fitrów mam większe zaufanie, pracują ciszej i są wydajniejsze, łatwiej o części zamienne itp itd.
Ad.2
Co do tego 1W na litr to nie można tak tego uśredniać. Wszystko zależy, jaką masz temperaturę w pokoju i ile wyższą będziesz mieć w akwarium. Co do grzałek polecam JAGER'a - u mnie służą bezawaryjnie już 4-5 lat, poza tym w nich można sobie regulować termoregulator, czego nie mają inne grzałki no i termo jest w nich dokładny.
Ad.3
Czy koniecznie musi być pokrywa? Może akwarium otwarte?? :) ma swój urok, poza tym łatwiej grzebać w baniaku mając go otwartego. wtedy w grę wchodzą belki oświetleniowe (np Hagen'a, Arcadia itp). No i jeżeli baniak 120x40x50 to jednak brałbym 54W a nie 39. 54W jest dłuższa i mniej problemów z niedoświetlonymi bokami. Wtedy brałbym 3x54W (4x napoczątek nie proponuje, mogłoby Cie to trochę na początek przerosnąć ;) ).
Ad.4
CO2 - tak jak pisał Zulix - w sklepach BHP lub spawalniczych - jest taniej. Ja np kupiłem rotametr za 61 zł (na necie 72)
Ad.5
Szafka- indywidualna dla każdego, byle byłaby wytrzymała pod taki baniak. Możesz oczywiście zrobić szafkę w zakładzie stolarskim. Cena niższa niż w sklepie a krótszy czas oczekiwania i większy wybór oklein itp. Ja np. Robiłem szafkę na Krakowskiej XXX (koło wjazdu na kościoła Św. Mikołaja, obok jest też szkółka z roślinami, DOMEX się nazwya zakład)
Ad.6
Zależy, na jak długo chcesz robić aranżację, czy na 3 miesiące, czy na pół roku, rok....jeśli chcesz się bawić w aranżatora i zmieniać coś co pare miesięcy (jak ja :P ) to polecam Substraty (np AquaSubstrate lub ADA Amazonia- ta druga dużo droższa). Jeśli nie, to polecam np Rataja "Stare dno" i cena przyzwoita i efekty widoczne:)

HT - High Technology - akwarium, w którym są specjalne podłoża, CO2, nawożenie słupa wody
LT - Light Technology - akwarium na bazie ziemi ogrodowej, bez specjalnego nawożenia (pałeczki do podłoża, słupa wody raczej się nie nawozi), CO2 nie konieczne. Co do światła spory - niektórzy piszą, że mniej niż w HT, inni że tyle samo ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

comatose pisze:Dzięki za odpowiedź, drogo wychodzi ten komplet oświetlenia a nie ma w nim świetlówek ;/
Byłem przed chwilą w RCMB po tęczanki i zobaczyłem belki oświetleniowe 2X39W z uchwytem na boki akwarium za chyba 229 zł (jedna jest przymocowana na baniaczku z roślinami więc można popatrzeć). Może nie wygląda to jakoś szczególnie imponująco , ale możesz rozważać takie rozwiązanie jak zobaczysz. Oczywiście wyjdzie akwarium otwarte.

Co HT i LT to ogólnie wszyscy powiedzieli. Skróty pochodzą od High (wysoka) Technology (technologia) w skrócie HTech lub HT. A więc im więcej masz sprzętu i bajerów tym bardziej się do tego modelu zbliżasz. Akwaria Low-Tech (LT) dla kontrastu są to akwaria prawie bez techniki. I nie ogranicza się to tylko do akwariów typu Diany Walstad. A więc możliwe jest prowadzenie akwa bez ziemi ogrodowej. Oczywiście akwa roślinne LT, dotyczą tych wariantów o których pisała D.W., a więc z ziemią i właściwie te akwaria są już dzisiaj synonimem LT.
Dla kolegi jeszcze info, że zbiorniki na ziemi były stawiane jeszcze przed wojną, gdy Pani DW nie była pewnie nawet w planach. Stąd trochę niesłusznie przypisuje się jej stworzenie stylu LT. Niemniej odwaliła kawał dobrej roboty bo udowodniła to co bardzo starzy akwaryści robili "od zawsze" metodami prób i błędów. HT, dla kontrastu wypromowały firmy korzystając z naukowych opracowań już dawno, ale głównie w celu zwiększenia sprzedaży i zarobku swoich produktów (zobacz np. gdzieś w necie ceny wyrobów ADA). Ceny są takie jakby to była jakaś niebotyczna rewolucja.

Czasem nazwą "hybryda" określa się takie w którym bierze się trochę z LT a trochę z HT. Zwykle są to wypasione zbiorniki na ziemi więc dla mnie są i tak HT :D .

Przy okazji, LT jest dużo trudniejsze do kontrolowania (szczególnie na początku). Łatwiej jest nadrobić sprzętem.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Jutro do Iguany skoczę po pracy zobacze co i jak. Co do temperatury teraz mam 21 stopni a w akwa pasowałoby mieć coś koło 25. W lecie znowu jest wyższa temperatura niż 25 stopni bo słońce cały dzień mi w okno świeci ;/ trzeba będzie zamontować żaluzję albo rolety to się ochłodzi a przy okazji nie będzie mi słońce do akwa świecić.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Jeśli chcesz się pozbyć CO2 z akwarium podłącz pod wylot filtra CO2. Co do Eheima to nie bardzo się zgodzę z Toba, ale niech będzie :). Minimum Techniki w akwarium? To kup sobie grzałkę na węża Hydora...tylko cena...180 zł :P tyle co najmniejsze kubełko hydora :P
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Maguczi
Posty: 15
Rejestracja: 26 lis 2009, 0:19
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Kielnarowa
Akwarium: 22
Płeć:
Wiek: 37
Kontakt:

Post autor: Maguczi »

Zewnętrzny reaktor CO2 własnej roboty, prosty, tani i w 200% skuteczny:
http://rzefa.podforak.ayz.pl/viewtopic.php?t=193
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Na jakiej zasadzie działa taki zewnętrzny reaktor CO2 ? Jest mozliwość zakupienia czegoś takiego zamiast samoróbki (jestem antytalent w takich sprawach).
Maguczi
Posty: 15
Rejestracja: 26 lis 2009, 0:19
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Kielnarowa
Akwarium: 22
Płeć:
Wiek: 37
Kontakt:

Post autor: Maguczi »

Dodałem opis do zdjęć jak to działa, tak więc możesz poczytać.

Niestety nie da się tego kupić, ale to jest bardzo proste do zrobienia i nie wymaga specjalnych umiejętności.
Podstawa to mieć wszystkie części, potem wszystko łączysz na taśmie teflonowej i podłączasz do kubła - ma działać :D
Żadnego wiercenia, gięcia czy klejenia.

Filtr narurowy kupisz w Castoramie za 60 zł lub na allegro.
Pozostałe części miałem, ale można dostać np tu:

http://www.budmech.com.pl/zlaczki.html
http://www.pneumatig.eu/przewody_zlacza_zwijadla/szybkozlacza_quick.html
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Bardzo fajny ten patent - im mniej przewodów widać tym lepiej :) a jak wygląda sprawa z precyzyjnym dawkowaniem CO2 w czymś takim?


I druga sprawa - duża jest różnica (o parowanie wody mi chodzi) miedzy akwarium otwartym z takim oświetleniem http://www.aquatika.pl/product_info.php ... ts_id=2306 a akwarium z pokrywą http://www.zoolight.pl/product-pol-25-P ... 20x50.html
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ilość wody jaka Ci wyparuje z akwarium jest proporcjonalna do różnicy temperatur między powietrzem a wodą. A jakie szkło chcesz zastosować do tego akwarium? OptiWhite czy Float? Bo jeśli float ze wzmocnieniami to IMHO pokrywa, co nie zmienia faktu, że mnie dużo bardziej podobają się zbiorniki otwarte. Ich zaletą jest łatwiejszy dostęp do akwarium i ogólnie estetyka jak dla mnie :). Ale jeśli jeszcze nie masz szkła to pomyśl o szkle Guardian - niewiele droższe od Float a 3x tańsze od Opti a efekt jak w opti :)
www.aquamagic.pl - u nich możesz zamówić akwarium ze szkła Guardian :)
Aha jeszcze wada baniaka otwartego - niektóre rybki i krewetki lubią wyskakiwać z takich akwariów :(
P.S. Jakbyś się decydował na Guardiana z tego sklepu daj znać, bo noszę się z zamiarem kupna a na dwóch koszty przesyłki mniejsze ;)

A co do tej lampy - zapytaj, czy można osobno właczać 2x świetlówki czy wszystkie na raz
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

W zimie różnica temperatur nie powinna być większa niż 5 stopni (przy założeniu, że woda będzie miała 25/26 stopnie) w lecie jak już wspominałem pomieszczenie jest silnie ogrzewane i temperatura będzie wyższa niż w akwa. Byłem dzisiaj w aquatice i pomacałem sobie tą lampę, tam też świetlówki są w komplecie i jest możliwość włączenia tylko jednej belki. Co do szkła jeszcze nie wiem, jutro idę tam pogadać bo dziś czasu nie było. Chciałbym tylko zrobić to z tafli 10mm żeby nie wymagało wstawiania tego wzmocnienia. Aha wcześniej mówiłem, że akwa max 240L (120x40x50) ale dziś dotarło do mnie, że przecież ogranicza mnie tylko długość a szerokość można zwiększyć, więc akwa może mieć 300L (120x50x50) :hyhy:
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No to, jeśli to będzie w ogóle 300litrów...ma być rośliniak? jeśli tak to te 204W to będzie tak na dolną granice optimum. No to wody też Ci będzie parować troszkę :) zakładam, że jakieś...2 litry na dobę przy różnicy temperatury 5 stopni (to jest do wyliczenia ile tej wody wyparuje, ale nie chce mi się liczyć ;) ).
A co do szkła, to przy takiej długości, bez wzmocnień to ja nie wiem, ale chyba 10 starczy, choć jak różnica w cenie niezbyt duża to weź 12mm :) - lepiej dmuchać na zimne, bo 300litrów na podłodze... :(

Aha, co do temperatury wyższej niż w akwarium - z doświadczenia wiem, że to jest problem...bo u mnie tego lata, moja 160 miała momentami 30 stopni!! musiałem je chłodzić, bo krewetki np już tego nie wytrzymywały...
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”