Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ikola A-280. Jakie świetlówki dla roślin?

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Ikola A-280. Jakie świetlówki dla roślin?

Post autor: zulix »

Zakupiłem taką lampkę j.w. do oświetlenia kreweciarni. Jest tam zamontowana świetlówka dwururowa 18W o temperaturze 7200K.
Obrazek
Znalazłem wstępnie w necie świetlówki "domowe" o temperaturze 2700, 3000, 4000, 10000. Tak pod rośliny to nadają się średnio.
Wie ktoś, czy można znaleźć gdzieś takie świetlówki pod roślin? Specjalnie mi na tym nie zależy bo to kreweciarnia, ale jakby roślinki ładniej rosły to bym się nie pogniewał.


sorry, poprawiłem nazwę lampy, bo była bez sensu.... :zdegustowany:
Aha, nie znalazłem w necie ładnego zdjęcia lampy "w pracy" więc jakby ktoś chciał zobaczyć jak to wygląda pozwalam sobie skierować do galerii kolegi: http://www.rzefa.podforak.ayz.pl/viewto ... ight=ikola

Poprawiono tytuł aby był bardziej jednoznaczny - zulix
Ostatnio zmieniony 03 sie 2009, 8:52 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
apioo
Posty: 23
Rejestracja: 24 paź 2009, 14:42
Imię: Jaa
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: apioo »

zulix, ile dałeś za tą lampkę?
7200k to fajna barwa pod rośliny :)
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

A na trzonku jakie jest oznaczenie?
wentylator
Posty: 17
Rejestracja: 14 lis 2009, 23:47
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Gorlice
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: wentylator »

W zoologicznym w RCMB widziałem takie świetlówki, niestety nie popatrzyłem na oznaczenie, ale było kilka do wyboru. Będę tam prawdopodobnie jutro to napisze.

Sprawdziłem, nie ma podanej barwy, koszt 30 zł.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

zulix, mógłbyś napisać coś o tej lampce po dłuższym czasie użytkowania??
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ja też Ci mogę napisać coś o tej lampce bo posiadam tak owe dwie ;)
Cena to ok 70 zł. Lampa nadaje się dobrze do baniaków 40cm choć strona, po której jest wbudowany statecznik może być słabiej oświetlona (w sumie ma to plusy i minusy). U mnie 2 takie lampy oświetlają akwarium 40x37x30. Wcześniej jedna oświetlała baniak 40x25x30 i trawniczek z glosi rósł ładnie(zdjęcie pierwsze mojego akademickiego zbiornika).
Wadą tej lampy może być mocne grzanie się lampy - statecznik standardowy także to normalne. Lekko buczy, ale mnie to nie przeszkadza.
Ogólnie za tą cenę nie jest taki zły zakup. Jeszcze się nie popsuła :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

W sumie potwierdzam słowa Lukasza. Lampa ciepła, lekko migocze jak to na dziadowskich starterach, nie oświetla równomiernie bo jest niesymetryczna, ale to zależy też od baniaczka, bo ma wysuwane łapki i można zamocować na akwariach nieco większych.
Co do jakości żarnika to nie jestem już zły. Wydawało mi się, że jest kompletnie niedobrany do rośliniaków, ale jak rośnie glosia przy małym przeliczniku W/l to nie jest tak źle.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Wsumie u mnie przy tych świetlówkach glosia nie rośnie tylko za****- za szybko rośnie :P

Szkoda tylko, że jest problem z dostaniem takich świetlówek w Rzeszowie a barwie przynajmniej 6500K - są co najwyżej 4000K a to dla mnie za żółte światło
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”