Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Oświetlenie : T5 czy T8?

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Odgrzewam kotleta i pytam się o stateczniki.

Piszecie że jak statecznik jest do np. 2x18 to nie można świecić jednej. Nie można z powodu tak zrobionego okablowania (to można sobie przerobić) czy z powodu mocy i będzie za mocny do jednej świetlówki (tylko co wtedy będzie się działo?).?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Statecznik 2x18W elektroniczny po prostu na jednej świetlówce Ci nie zaskoczy. Są stateczniki elektroniczne, gdzie można podłączyć 1 lub 2 świetlówki - dla każdego podłączenia jest inny schemat rozrysowany na stateczniku.

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Elektroniczny to wiem, ale chodzi o zwykłe magnetyczne.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

cyklista, a ile W pisze na tym stateczniku? U mnie np w pokrywie jest statecznik bodajże 38W i podpięte są na nim 2 świetlówki 18W. Może to taki statecznik jak mój?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Taki, taki jak zresztą pewnie 80% do świetlówek 60cm. Wiadomo że można pod taki podiąć jedną 36W lub dwie po 18, ale czy można podpiąć tylko jedna 18?. Bo sprawa elektrycznych szlaków jest do rozwiązania, chodzi mi tylko o to czy po podpięciu 18w:
1. spali się świetlówka
2. nie odpali w ogóle
3. statecznik spłonie :-)
4. zadziała normalnie tylko statecznik będzie o połowę chłodniejszy przy mniejszym poborze mocy

Teraz podpiąłem 2 zestawy po 2 świetlówki, ale zrobiłbym sobie tak że np 1 dam w innym kolorze i drugą w innym i dobrze by było móc wyłączać tylko tą jedna, żeby sobie różne zestawienie kolorystyczne robić, lub tez od czasu do czasu urządzić jakąś balangę rybkom i zaświecić UV,disko czy coś w ten deseń.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Ja się zbytnio nie znam na takich rzeczach ale obstawiałbym to:
1. spali się świetlowka
2. nie odpali wogóle

Jak masz na zbyciu jakąś starą świetlówkę to możesz przetestować i opowiedzieć o wyniku badań :P
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Na zbyciu mam tylko 2 stare stateczniki 40w, a wszystkie stare świetlówki wpakowałem w zrobione dzisiaj oświetlenie :-(.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Mógłbym Ci sprezentować jakąś świetlówkę 18W do testów jakbyś chciał ;) Tylko dopiero po świętach będę w Rzeszowie. Co do odbioru to musielibyśmy się dogadać.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Nie ma problemu, w 5 minut złożymy obwód i się okaże, ale zaraz poszukam w internecie i pewnie dam odpowiedź :-)


Już sprawdziłe i wychodzi na to że nic się nie stanie:
z elektrody
"
Zrobiłem też mały eksperyment, zamiast jednej świetlówki wstawiłem zworę, tak aby druga świetlówka mogła się zapalić, i o dziwo się zapaliła. To samo wykonałem dla drugiej świetlówki i tak samo zadziałała. Problem jest taki że jak są włączone obie to się nie zapalają.



Statecznik spełnia w takim układzie dwie role. Po pierwsze "generuje" napięcie zapłonowe (sam nie generuje ale w połączeniu ze starterem) i po drugie ogranicza prąd świetlówki podczas normalnej pracy.
18 W świetlówka na 36W stateczniku może rzeczywiście spowodować szybsze zużycie lampy. "

Więc nie ma potrzeby robić eksperymentów i mogę sobie tak pokombinować żeby okresowo (na wspomnianą imprezę dla rybek) wyłączać jakąś jedną. Zresztą przecież czasem się spala jedna świetlówka i druga działa normalnie, a spalona przecież robi tylko zamknięcie obwodu a prądu nie pobiera.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2011, 18:43 przez cyklista, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

cyklista, jak będziesz chciał podłączyć jedną świetlówkę 18W niskim kosztem to zawsze możesz wybebuszyć statecznik ze świetlówki energooszczędnej około 18-20W.
Tutaj masz cały temat poświęcony tej metodzie kombinowania :D http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=225
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Masz całkowitą rację, to były takie ciekawskie dywagacje. Może nawet w miarę spalania się kompaktów w domu będę kolejne świetlówki przerabiał na takie stateczniki i będę miał wszystkie 4 lampy odpalane oddzielnie.
gregg
Mecenas
Posty: 16
Rejestracja: 08 lip 2012, 14:21
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Kamień
Płeć:
Wiek: 48

Problem z oświetleniem.

Post autor: gregg »

mam takie pytanie odnośnie oświetlenia
w tamatym roku w styczniu kupiłem taki Statecznik T5 2x39W/24W (BCS39.2F) firmy BAG
problem jest w tym że nie załącza mi świetlówek tylko czy to może być wina statecznika czy świetlówki sie popaliły bo po załaczeniu wtyczki tylko błysną chwilę i zaraz gasną
grenadier
Posty: 4
Rejestracja: 02 gru 2012, 22:49
Imię: grenadier
Lokalizacja: ropczyce
Płeć:

Post autor: grenadier »

mialem podobnie,swietlowka migala .wymienilem swietlowke i po problemie.
grenadier
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Sprawdź połączenia, zamień świetlówki miejscami oraz obróć. Elektroniczne mają możliwość pracy z uszkodzonymi świetlówkami z jednej strony.
Jeżeli świetlówka straciła próżnię - mam T8 58W i czasami to się zdarza, to na chwilkę odpala ta sprawna (do 0.5 sek)
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
gregg
Mecenas
Posty: 16
Rejestracja: 08 lip 2012, 14:21
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Kamień
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: gregg »

dzieki za podpowiedź jak na razie oswietlenie działa :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”