Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Oświetlenie : T5 czy T8?

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Oświetlenie : T5 czy T8?

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
jako, że muszę zrobić nową pokrywę więc i oświetlenie i tu pytanie: T5 czy T8? Za T8 przemawia to, że mam stateczniki (dokupię jeden żeby zwiększyć ilość światła z 3x30W do 4x30W), mam świetlówki. Przy dokupieniu tylko jednego statecznika miałbym możliwość włączania 2,3 lub 4 świetlówek tak, jak mi się podoba.Więc dokupić tylko nowe oprawy i uchwyty...
Żeby mieć oświetlenie T5 musiałbym kupić wszystko nowe...tj stateczniki x2, oprawy x6, uchwyty, kable...
Koszty T8: statecznik 70 zł, oprawy 6x7 zł=42 zł, uchwyty 8x70gr =5,60, kabel zasilający 8zł więc całość 125,60
Koszty T5: stateczniki 140zł, oprawy 42 zł, uchwyty 4,20, kabel zasilający 8 zł, świetlówki minimum 90 zł, więc całość >284,20zł
Czy warto dopłacać ponad 150 zł? Czy bardzo widoczna jest różnica między T8 a T5? Bo ja na razie jestem zadowolony z T8...

Poradźcie proszę :)

P.S. A może w ogóle kompakt 2G11??:>
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: bols88 »

1. Jak długą będzie ta pokrywa.
2. Lepiej jest wymienić wszystkie stateczniki na elektryczne, bo się mniej grzeją, świetlówki od razu startują, są mniej prądożerne.
3. Co masz zamiar hodować w tym akwa co do niego pokrywę robisz ??
4. Nie ma możliwości żebyś przy 2x30W sterował włączaniem tylko jednej świetlówki.
5. Zakładam że masz już w pokrywie 2x30W świetlówki. Więc masz 2 stateczniki magnetyczne, starego typu co się grzeją strasznie. Dokup jeden statecznik 2x30W, oraz 1x30W w EBR-Lightcie. Tak że jeden z nich dasz do już istniejącej instalacji elektrycznej co masz w pokrywie, a drugi zamontujesz z nowymi oprawkami, tez kupionymi w EBR-Lightcie, a i świetlówki mają tanie, no i uchwyty. Na 160 litrów to starczy, będziesz miał 0.56W/L.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Drogi Pawle,
W tym momencie mam pokrywę wromak 2x30W z dołożonym 1x30W. Tak więc jakbym wykorzystał 2 stateczniki 1x30W to mógłbym osobno sobie sterować.
Więc mam teraz te 90W i jednak za mało jest tego co mam. Poza tym, co mam w akwarium to jest w dziale galeria więc możesz zobaczyć :) Wbrew pozorom i tego pytania co nieco wiem o oświetleniu i akwarystyce a moje niezdecydowanie czy T5 czy T8 wynika z tego, że nigdy nie posiadałem T5 i nie wiem jak to hula.
Pokrywa będzie miała 100x40 tak jak dotychczas. Zdecydowałem jednak zamontować odrazu 2x2x30W stateczniki elektroniczne.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Wiesz co Łukasz, jak już nosisz się z zamiarem zmiany wszystkiego, to moje zdanie jest takie, aby zmienić na T5. Ja nigdy nie miałem, ale czytałem (i Ty zapewne też), że jest naj... naj... naj... więc myślę, że jak już wymieniasz, to warto było by spróbować czegoś nowego :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Mirku, ale tu jeszcze chodzi o koszty...tzn i tak stateczniki będę kupować itp, ale świetlówki...to jest koszt co najmniej 100 zł 3 sztuki a budżet na pokrywę mam 400 zł także...zostanę przy T8 bo 3x39=117W 4x30=120W. Różnica niewielka ale światło wg mnie lepiej będzie rozłożone po całej pokrywie
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Jeśli chodzi o koszty to rzeczywiście lepiej będzie zdecydować się na T8.
Tak się zastanawiam i myślę, że do 100cm akwarium lepiej byłoby zastosować T8 30W (90cm) niż T5 39W (85cm). T8 są po prostu dłuższe i będzie mniejszy problem z niedoświetlaniem boków.
Jeśli chodzi o równomierność oświetlenia, to wydaje mi się bez większej różnicy czy zastosujesz 3 czy 4 świetlówki.
T5 znowu podobno "ładnie świeci".
Musisz wybrać na czym najbardziej Ci zależy.
aquatika
Firma
Posty: 222
Rejestracja: 13 paź 2009, 19:53
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: aquatika »

Witam
Jest wiele za T5 w końcu to nowsza technologia.
1. 1W t5 to mniej więcej 1,2W T8. Dla przykładu 39W T5 to odpowiednik 47W T8. Tak to wypada w przeliczeniu na Waty. Świetlówki t5 przy tych samych długościach są wydajniejsze o około40-50%. w porównaniu do T8. Tym samy światło T5 dociera głębiej.
2.Mniejsza średnica świetlówki T5 w praktyce więcej światła wpada do akwarium po odbiciu od odbłyśnika.
3.Świetlówki T5 posiadają większą gęstość strumienia świetlnego
4.Brak efektu migotania świetlówek na końcach (elektroniczne stateczniki) - mniejsze zużycie prądu na opory wewnętrzne zapłonnika. Część roślin nie lubi migotania i słabo lub wcale nie rośnie przy T8
5. T5 jest tylko pozornie droższe. Ceny świetlówek powoli sie wyrównują a niektóre firmy akwarystyczne wycofują ze sprzedaży świetlówki T8. Aqua Medic w 2007 zaprzestali sprzedaży T8.
Z własnego doświadczeni dodam jednak że dobre świetlówki T8 mogą dać lepszy efekt niż kiepskie T5.
Dobrze jest też światło dobrać do wysokości zbiornika. Tak ogólnikowo:
do wysokości 40cm - T8
do wysokości 50cm - T5
powyżej 50-60cm - najlepiej HQI.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Dobra, mam całą elektrykę ale... no właśnie:
Zamawiałem statecznik na 2x30W T8 a dostałem http://www.libra-zoolamp.com.pl/index.p ... t&Itemid=1

I teraz pytanie: czy jak podłącze 2x30W pod ten statecznik to może być czy stanie się coś złego? Proszę Was o szybką poradę.
Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: bols88 »

Ten statecznik jest do T5, a Ty masz T8. Więc zadzwoń do sklepu i postaraj się o wymianę na T8. Sam na googlach możesz poszukać różnicy pomiędzy T5 a T8, i czy są kompatybilne ze sobą.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ukasz - zgodnie z kartą katalogową ( www.vossloh-schwabe.de/images/news/appl ... -1-296.pdf - tabelka str. 7), wygląda na to, że statecznik jest przeznaczony do świetlówek T5 2x24W lub 2x39W.
Jeżeli posiada taki zakres obsługiwanych mocy, może to oznaczać, że sam "wykrywa" z jaką świetlówką współpracuje. Stąd teoretycznie 2x30W powinien obsłużyć. Tylko kwestia czy nie przeszkadza mu, że to T8. Ale pewny nie jestem. Bezpieczniej będzie wyjaśnić sprawę w sklepie. W sumie to oni się walnęli wysyłając inny statecznik niż zamawiałeś, więc nie powinno być problemów.
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: bols88 »

Tak na marginesie, to po jakiego kupowałeś to w sklepie wysyłkowym za 70 pare złotych. W EBR-Light jak zamówisz to masz za 3 lub 4 dni towar, wiesz co zamawiasz i od razu można sprawdzić na miejscu. A cena to 48zł za 2x30W, bo sam tam zamawiałem.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Czemu tam - bo sklepu EBR- light nie znałem więc nie kupowałem. Wiem, że o nim pisałeś, ale przeczytałem dopiero wtedy, jak miałem już wszystko. Poza tym dostałem rabat i nie zapłaciłem dużo więcej.
Zobaczymy. Jak mi nie wymienią to wtedy te sprzedam i kupie w EBR-light te typowo pod 2x30W
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

Łukasz ile ciebie wyniosło zmiana z T8 na T5. Bo mam w Wromaku 100x40 założone T8 i bym chciał pójść z kosztami prądu niżej. :) Nie mam zamiaru podpisywać umowy z PGE o tańszy prąd jak będę miał T8 :P
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Dawid, zostałem przy T8 z powodu tego, że mam zapas T8 świetlówek poza tym przezwyczaiłem się do nich.
Ja też miałem pokrywę wromaka i z tego powodu, że ją miałem to wymieniłem. Plastik się w niej przetopił, poza tym rozmieszczenie światła i jego ilość jakoś mnie nie zadowalała. Więc teraz mam pokrywę ze spienionego PCV i 4x30W T8. Jestem bardzo zadowolony. Rośliny wkońcu rosną jak trzeba. Tylko jeszcze z nawożeniem muszę zrobić porządek ;)

A co do prądu - na T5 dużo mniej nie będzie żarło - tu chodzi o stateczniki. Magnetyczne stateczniki dużo proądu zżerają. Jak zmienisz na elektroniczne to będzie taniej, mniej się grzeją, nie migoczą itp.
Uważaj na tego wromaka - mi się rozpadł od ciepła stateczników i w ogóle :/
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

to tak ile ciebie kosztował ten statecznik elektroniczny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”