Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Oświetlenie LED i filtracja hamburska

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Oświetlenie LED i filtracja hamburska

Post autor: XerX »

Witam, co myślicie o oświetleniu małego zbiornika około 49l czymś takim (czy będą rośliny na tym rosły)
led 2x4,3W
Oraz czy do takiego litrażu do filtracji hamburskiej wystarczy pompa Aquael circulator 500?
Chciałem zrobić małe akwarium u znajomych którzy mają chorego synka na zespół downa. Chłopak uwielbia patrzeć na rybki a nie chciałem wpędzać znajomych w koszty utrzymania akwarium stąd mój wybór padł na coś takiego.

Ort. Dżoena

Dziękuje :)
Ostatnio zmieniony 22 mar 2014, 21:04 przez XerX, łącznie zmieniany 2 razy.
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Co do tej lampki LED. Nie miłem takiej, ale miałem podobną z zestawu nanoLED Diversy. Próbowałem na tym hodować rośliny i niestety ta lampka nie nadaje się do takich rzeczy. Jednak mchy radziły sobie całkiem nieźle. Nie miały szybkich przyrostów, ale za to były bardzo ładne. Nie wiem jak inne epifity zachowywały by się w takim świetle i nie wiem czy jako dodatkowe oświetlenie spełniało by to swoją funkcję. Powiem tak. Chętnie bym coś takiego przetestował, ale na pewno bym nie kupił w ciemno.

Podobno na naświetlaczach LED rośliny rosną bardzo ładnie.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Najkrótsza świetlówka T5 ma 44cm(z juvela 24W) a u nich musi być zbiornik max 40cm :( i to nie miało być dodatkowe oświetlenie tylko główne i jedyne.
A pompa da rade ?
charta non erubescit
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

ja u siebie testuje wlasnie oswietlenie z dwoch naswietlaczy kazdy 10w i jak narazie rosliny radza sobie bardzo dobrze
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Pompa da radę.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Chyba zdecyduję się na naświetlacza.
Dzięki.
charta non erubescit
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Oświetlenie LED da radę, ale co bardziej wymagające rośliny mogą nie być zbyt zadowolone.
Co do hamburga - sam mam w 45L krewetkarium na pompie AquaEL'a 400l/h (teoretycznie) + deszczownica dla lepszej cyrkulacji i jak na razie jestem pozytywnie zaskoczony - nadfiltracja lepsza od kombinacji 2x kaskady po 300l/h każda.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

A jeśli chodzi o LED-y to są dostępne typowe lampy roślinne. Te obstawił bym w ciemno, że dały by radę. Ale są drogie i sumarycznie przy takej mocy taniej wychodzi jednak na klasycznych świetlówkach. Chyba, że w imię nauki można samemu skonstruować taką lampę LED pod rośliny. Ale na pewno same zwykłe diody 6500K to za mało. Tam jest jeszcze potrzemba odpowiednia kombinacja światła czerwonego i niebieskiego, tak jak ma to miejsce w świetlówkach roślinnych.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Mirro, zgadzam się z tobą w całości, lecz świetlówka nie może być z powodu długości (akwa musi mieć nie więcej niż 40cm) a zbiornik zakładam im własnymi siłami więc nie mogę sobie pozwolić na zbyt duże koszta. Łoren ma na naświetlaczach led i rośnie mu pięknie a taki naświetlacz kupię do 50 zł.
Wydaję mi się że do zbiornika 40x35x35 wystarczy naświetlacz 10W.
charta non erubescit
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Zostaje jeszcze problem jak umocować taki naświetlacz przy takim małym akwarium. W pokrywe szkoda go pchać. Równie dobrze możesz zastosować żarówki led na trzonek GU10 i będzie tak samo świeciło.

Przykładowo dajesz taką żarówkę http://www.allegromat.pl/aukcja155961 i masz światło podobne do naświetlacza. Miejsca zajmuje o połowę mniej.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Myślałem żeby zamontować na aluminiowym kątowniku lub czymś takim przykręconym do boków pokrywy.
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

XerX pisze:Wydaję mi się że do zbiornika 40x35x35 wystarczy naświetlacz 10W.
Warto spróbować. Sam jestem ciekawy jak tam wszystko będzie rosło. Zdaj relację z życia bańki :)
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Oczywiście :)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Naswietlam 54l przerobionymi lampkami decolight aquaela 2x 15W 6500k maly henio daje rade wiec swiatła jest sporo ,zastosowałem zwykłe żarówki energoszczedne z leroymerlin na gwint e27 15W 6500K 14zeta sztuka. Moze najtaniej wyjdzie przerobic pokrywe na takie zarówki i odpowiednio zabezpieczyc silikonem przed wilgocia albo zastosowac i przystosowac obudowy decolight aquaela w dziale zrób to sam instrukcja sie znajduje
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Nie mam za bardzo czasu na zabawy w przerabianie. Zobaczę jak wyjdzie z naświetlaczem, jak będzie wszystko ładnie rosło to zamontuje w swoim 122l 2x10W (zawsze to 40W mniej) :)
charta non erubescit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”