Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zakładanie krewetkarium

pomoc w doborze sprzętu

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
karolina198666
Posty: 34
Rejestracja: 06 lis 2014, 1:14
Imię: Karolina
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 37

Zakładanie krewetkarium

Post autor: karolina198666 »

Witam serdecznie wszystkich, jestem nowa na tym forum. Od pół roku posiadam w domku szkiełko ogólne 60l, teraz chciałabym postawić krewetkarium :) Mam niestety kilka dylematów, zamęczam już użytkownika ToryBcia, ale ileż można...
Będę zadawała pojedynczo pytania, co nieco już wiem, ale to i tak nie wiele... Akwarium ogólne, a krewetkarium jednak się sporo różni...
Mam dylemat odnośnie wielkości i oświetlenia akwarium.
Zastanawiam się nad dwoma opcjami:
1. akwarium 30x30x30cm i oświetlenie Aquael Deco Light Led 6W, 6400K (szwagier chce mi je dać, bo sam nie używa)
czy:
2. Akwarium 40x25x30cm wraz z belką oświetleniową 18W 6400K
Akwarium chce postawić pod Crystale, jako florę mam zamiar kupić w 90% mchy, ewentualnie rośliny szybko rosnące: Rogatek itp
Strasznie boję się glonów (przez ciągłe walki z 60-tką), dlatego sama nie mogę się zdecydować która opcja będzie lepsza, ponieważ w 1-szej wypada 0,22W/l,a w drugiej 0,6W/l - bardzo proszę o pomoc... Lub sugestie nad innym zestawem...
Awatar użytkownika
Panda
Posty: 265
Rejestracja: 24 sty 2012, 17:14
Imię: Jarek
Lokalizacja: :)
Płeć:

Post autor: Panda »

Weź jakie chcesz akwarium. A światło zawsze możesz sobie zmniejszyć.
Sprzedam Krewetki!
gottrek
Posty: 16
Rejestracja: 02 kwie 2013, 9:02
Imię: Maciek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Akwarium: 54l, 112l i 40l
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: gottrek »

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że w przypadku ledów nie można tak przeliczać mocy światła jak dla świetlówek. Ledy są wydajniejsze. Aquael podaje, że ta lampka 6W jest odpowiednikiem 11W świetlówki.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

A myślałaś nad stylem Iwagumi? Można to spokojnie zrobić w małym szkiełku i bez butli CO2 tylko zwykłe carbo, a zamiast małego heńka na trawnik, mniej wymagające mchy lub gwiazdę wodną - sam mam taki mały pomysł ;) Na forum jest nowy wątek o "małym" Iwagumi - poczytaj.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Gottrek przerabiałeś ten temat kiedyś tak na poważnie? Ledy świecą mocniej od świetlówek ale przez barwę światła jaką dają aby wydoliły dla roślin według mnie trzeba nawet nieco większą cyferkę przed literką "V" niż w przypadku poczciwych T5. To moje doświadczenia wynieśione z roślinnego, ale w kreweciarni też powinny się sprawdzić.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
dzidek1983
Posty: 34
Rejestracja: 21 paź 2014, 14:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: na etapie poszukiwań
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: dzidek1983 »

Krewetki wymagają czystej świeżej wody jeżeli chcesz je hodować nie tylko "trzymać".

Proponuję to co koledzy, mniej światła, brak nawożenia i proste rośliny jak mchy, w których krewetki czyją się bezpiecznie.

Iwagumi jest fajnym pomysłem
spójrz na to: http://ldsearthstewardship.org/wp-conte ... -gorge.jpg

same mchy, pewnie zerowe nawożenie, wymagana tylko czystość i świeża woda...
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Karolino witaj :)
Tak jak rozmawialiśmy zależy jaką filtrację to wybierz to akwarium.
a oświetlenie jeśli chcesz same mchy to bierz od szwagra lampkę i stawiaj - w razie czego zamienisz ale myślę iż na ,mchy starczy.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
karolina198666
Posty: 34
Rejestracja: 06 lis 2014, 1:14
Imię: Karolina
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: karolina198666 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, postawię szkiełko 30x30x30cm z lampą od szwagra, zawsze będę mogła wymienić na silniejszą :)
A filtrację jaką wybrałam to filtr zew kubełkowy FZN1 z prefiltrem. Już zdążyłam zauważyć że Hamburg jest po prostu lepszy, ale przy tak małym szkiełku, szkoda mi tracić miejsce...
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

FZN1 to chyba kaskada, a nie kubełek ;)
Awatar użytkownika
karolina198666
Posty: 34
Rejestracja: 06 lis 2014, 1:14
Imię: Karolina
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: karolina198666 »

No tak, jak zawsze wychodzi moje rozstrzepanstwo... Dzięki za poprawienie mnie ;) a tak swoją drogą będzie to wydajny filtr? Sprawdzi się?
gottrek
Posty: 16
Rejestracja: 02 kwie 2013, 9:02
Imię: Maciek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Akwarium: 54l, 112l i 40l
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: gottrek »

wisłok pisze:Gottrek przerabiałeś ten temat kiedyś tak na poważnie? Ledy świecą mocniej od świetlówek ale przez barwę światła jaką dają aby wydoliły dla roślin według mnie trzeba nawet nieco większą cyferkę przed literką "V" niż w przypadku poczciwych T5. To moje doświadczenia wynieśione z roślinnego, ale w kreweciarni też powinny się sprawdzić.
W praktyce jeszcze ledów nie używałem. Moja wiedza jest bardziej teoretyczna. Widzę jednak z różnych źródeł, że zdania są podzielone co do potrzebnej mocy ledów. Jedni liczą tak jak świetlówki inni twierdzą że mniejsza moc wystarczy.
Daleko nie trzeba szukać. Tutaj na naszym forum można sobie, o budowie lampy led poczytać.

Maciek
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Ja używam w takiej samej kostce kaskady HBL o wydajności 500l/h oczywiście skręconej na potrzeby litrażu i jestem zadowolony. Trochę głośno na początku chodziła, ale teraz jest git. HBL będzie dużo tańszy od FZN, ale czy lepszy tego nie wiem - nie mam porównania.
Awatar użytkownika
karolina198666
Posty: 34
Rejestracja: 06 lis 2014, 1:14
Imię: Karolina
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: karolina198666 »

W moim 60-cio litrowym akwarium używam filtru Aquaela, i bardzo sobie chwalę tą firmę, stąd padł wybór na FZN1 :D
dzidek1983
Posty: 34
Rejestracja: 21 paź 2014, 14:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: na etapie poszukiwań
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: dzidek1983 »

pamiętam jak 15 lat temu przesiadałem się z gąbkowego+pompka na kaskadę, to był czad i wypas...

Aquaela polecam, generalnie nigdy nie miałem z tymi produktami problemu
do takich małych kostek kaskady są idealne, nie zajmują miejsca w akwarium i nie wymagają też dużo miejsca poza akwarium a do zrobienia zdjęć łatwo się je demontuje
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

dzidek1983 pisze:pamiętam jak 15 lat temu przesiadałem się z gąbkowego+pompka na kaskadę, to był czad i wypas...
O to to to miałem tak samo była moc :D
dzidek1983 pisze:do takich małych kostek kaskady są idealne, nie zajmują miejsca w akwarium i nie wymagają też dużo miejsca poza akwarium a do zrobienia zdjęć łatwo się je demontuje
Tak jednak do kreweciarni kaskada wg mnie jest średnia bo daje dużo problemów. Krewetki wchodzą do środka jeśli dostaje do lustra wody, jeśli nie to woda chlupie, trzeba dawać pre-filtr bardzo drobny aby nie wciąłgło krewet małych - po tygodniu się zapycha i czyszczenie
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”