Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Regulacja temperatury

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Regulacja temperatury

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Problem jest następujący:
Jak wiadomo, podczas świecenia światła i ogólnie w dzień temperatura w baniaku wzrasta a w nocy spada. Czasem różnica między nocą a dniem może wynosić nawet 5 stopni. Wg mnie to dużo. Używając grzałki jestem wstanie utrzymać temperature jaką ustawie na termostacie, ale tylko w przypadku, kiedy nie świeci się światło itp.
Do chłodzenia powietrza pod pokrywą używam wiatraków zamontowanych w pokrywie. Tylko po co mają być włączone cały czas? chciałbym, żeby włączały się tylko wtedy, kiedy temperatura w baniaku skoczy powyżej 26 stopni.
Teraz gwóźdź programu : czy da się jakoś tak przerobić termostat zewnętrzny (jakiś akwarystyczny), żeby włączał wiatraki kiedy temperatura skoczy powyżej 26 stopni? Jeśli tak to byłbym wdzięczny za wskazówki jak tego dokonać.
Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Da się
Mianowicie. W termostacie zewnętrznym masz przekaźnik, który włącza grzałkę kiedy temp. spadnie poniżej pewnej zadanej wartości. Ty chciał byś aby włączenie nastąpiło powyżej tej wartości, więc musisz niejako "odwrócić fazę". Większość przekaźników ma styki zwierne i rozwierne. Te rozwierne działają kiedy na cewce przekaźnika nie ma prądu. Musisz przelutaować kabelki tak, aby załączanie następowało w "biernej"fazie pracy przekaźnika. Oprócz tego musisz przerobić zasianie na 12V, bo zakładam, że takim napieciem jest zasilany wiatrak.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Przerabiać na 12V nie muszę, gdyż wiatraki są zasilane przez zasilacz, który na wejściu ma 230V a na wyjściu 12V (sory, że na około tłumacze, ale brak mi słowa ;) ). Więc zostałoby mi tylko przelutowanie kabelków. Tylko na elektronice się nie znam...
Więc teraz proszę kogoś, kto się zna, żeby może zrobił fotki co przelutować ;)
Pozdrawiam

chyba ktoś już wynalazł to, co ja chciałem zrobić ;)
http://www.allegromat.pl/aukcja34035

Czy jest ktoś jeszcze chętny na taki wynalazek? tańsza przesyłka ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Taki termoregulator jestem w stanie zrobić w przedziale cenowym 20 - 30 zł, więc ten oferowany na aukcji nie jest drogi. Ja nie potrzebuję, ale daj ogłoszenie w dziale jak zdobyć to może ktoś się zgłosi ;)
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

A może spróbować z termostatem do grzałki , dawniej takie były , kupowało się grzałkę bez termostatu i osobno tenże termostat , myślę , że teraz tez można dostać .
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Waśnie w ten sposób chcieliśmy zakombinować, ale już nie trzeba. Dużo zabawy by z tym było, a koszt nowego urządzenia nie jest porażający ;)
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

boggi pisze:A może spróbować z termostatem do grzałki , dawniej takie były , kupowało się grzałkę bez termostatu i osobno tenże termostat , myślę , że teraz tez można dostać .
Nie tak dawniej, bo nadal je produkują :)
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

dołączam stosowny link gdzie jest opisane jak przerobić termoregulator RT-2 http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic966632.html
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

kwadratos Witomy w Polska.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”