Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wybór grzałki

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Wybór grzałki

Post autor: _krzychu__ »

Witam
Proszę o pomoc w doborze grzałki.
Poszukuję przyzwoitej, w sensownej cenie, grzałki.
Ponieważ sterowanie będę miał w oparciu o zewnętrzny sterownik, to bardziej interesuje mnie jakoś części"grzejnej", solidność, itp, niż precyzja termostatu, czy nawet jego niezawodność.
Ewentualnie dobre grzałki bez termostatu, dobre opinie czytałem o Skalarach, ale coś są chyba kiepsko dostępne.
Co jakiś wątek o grzałkach przejrzę, to polecj Eheim, że dobry, precyzyjny termostat, z kalibracja, itp, no ale to mi akurat nie potrzebne.

Pytanie drugie, czy tabela zawarta w wątku:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=294
dotycząca wyboru grzałki sprawdza się w praktyce.
W moim przypadku popularna zasada, że 0,5 W na litr, a ta tabela, daje sporą różnicę, a nie chce przesadzić w obie strony, z tej tabeli (która dla mnie z zasady jej budowy ma sens, pytanie, tylko, czy wartości w niej są dobre) wynika, że spokojnie mi starczy 100 W (góra 150W), a z zasady 0,5 to 200-225W wychodzi.
Zbiornik będzie 450l (150x50x60) temp coś koło 24-25 stopni, a w pokoju poniżej 20-22 raczej nie praktykujemy.
Awatar użytkownika
Panda
Posty: 265
Rejestracja: 24 sty 2012, 17:14
Imię: Jarek
Lokalizacja: :)
Płeć:

Post autor: Panda »

Iak weźmiesz mocniejszą to poprostu krócej będzie pracować. Ja do krewetek z racji kosztów wziąłem zwykłego najtańszego Chińczyka za 10 zł i jak do tej pory nie narzekam.
Sprzedam Krewetki!
_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Post autor: _krzychu__ »

Z tą "po prostu" mocniejszą, też nie do końca jest tak fajnie, bo jak się spiep......y, to zagotuje akwarium, przy odpowiedniej mocy, to nie da rady.
Fakt, że przy sterowniku zewnętrznym, i dodatkowo termostatem grzałki ustawionym ze 3 stopnie powyżej zadanej temperatury, prawdopodobieństwo czegoś takiego jest znikome, ale jednak.

Poza tym, też, przy zbyt dużej mocy tempo wzrostu temperatury jest zbyt duże, i wcale nie ułatwia utrzymania stabilnej temperatury w akwarium, coś tam czytałem, że powoduje to gwałtowne skoki.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2015, 23:07 przez _krzychu__, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Panda
Posty: 265
Rejestracja: 24 sty 2012, 17:14
Imię: Jarek
Lokalizacja: :)
Płeć:

Post autor: Panda »

No bez przesady. Przy tej objętości baniaka ciężko o gwałtowne skoki. Popatrz ile czasu potrzeba na zagotowanie 10l wody na kuchence! Zresztą o jakich skokach mowimy. 2-3 stopnie? Jak w mieszkaniu masz 22 a chcesz miec 25 w akwarium.

[ Dodano: 2015-02-16, 23:09 ]
Jak się coś spieprzy to się spieprzy i nikt na to nic nie poradzi.
Sprzedam Krewetki!
_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Post autor: _krzychu__ »

No to fakt, bezwładność cieczy jest raczej spora.
Moc jakoś wypośrodkuję, sporo i tak będzie zależało od wartości histerezy na sterowniku, jaką się ustawi.
Kwestia jeszcze marki, pomimo tego, że grzałki będą dwie, i nie zależy mi na termostacie, to wolałbym coś przyzwoitszego niż najtańszy chińczyk.
(wprawdzie niektórzy mówią, że produkt markowy od "chińczyka" różni się tylko bramą, którą opuścił tą samą fabrykę, ale to nie zawsze prawda - chyba :) ).
Awatar użytkownika
Panda
Posty: 265
Rejestracja: 24 sty 2012, 17:14
Imię: Jarek
Lokalizacja: :)
Płeć:

Post autor: Panda »

Z tego co pamiętam to jakiś czas temu polecali jagery czy jakoś w ten deseń. Ale ja miałem 15 letniego aquaela (używany jakieś 3 lata a potem na jakieś 8 lat do szafki i znowu u mnie przez 4) i działał dopóki nie pomyliłem kabli i zaczął chodzić na sucho :/
Sprzedam Krewetki!
_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Post autor: _krzychu__ »

Dzięki
Jagery Eheima polecają ogólnie wszędzie.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

A ja polecam Aquaela gold zone ;)
_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Post autor: _krzychu__ »

Tak na chwile obecną to właśnie nad Gold'ami Aquaela i Weipro się zastanawiam jeśli chodzi o grzałki z termostatem, no i nad Skalarami bez termostatu, tylko nie wiem jak z dostępnością. napisałem maila do Skalara, także zobaczę
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

_krzychu__, Zastanów sie nad kablem grzejnym.Innymi słowy ogrzewaniem "podłogowym "
_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Post autor: _krzychu__ »

Kabla nie biorę pod uwagę, szczególnie, że nie zamierzam iść w kierunku akwa roślinnego, a zdaję się, że przy roślinach kabel ma najwięcej zalet
Awatar użytkownika
fox-u
Posty: 47
Rejestracja: 18 gru 2014, 21:38
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: fox-u »

Ja posiadam 100 W aquael gold. Co prawda dopiero drugi miesiąc. Ale temperaturę trzyma . Mogę ją polecić.
Awatar użytkownika
kszyszek
Posty: 50
Rejestracja: 17 gru 2011, 22:01
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 250l CA, 50L Azja
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kszyszek »

Również posiadam aquaela 250W i nie narzekam, chociaż kiedy pochwaliłem się nim na innym forum to posypały się negatywy w ich kierunku... że niby te nowe lubią pękać. Ja puki co jestem zadowolony.
_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Post autor: _krzychu__ »

Opinie o Aquaelu są różne, zresztą nie tylko odnośnie grzałek. Pytałem o Skalary, koszt koło 50 zł, jeszcze zobaczę.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Nie polecam Aquaelów zwłaszcza comfort czy gold zone. Lubią pęknąć lub lubi się zepsuć termoregulator i będziesz miał ciepłą zupke rybną ;) Polecam grzałki Eheim Jager i Tetra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”