Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wybór grzałki

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Post autor: _krzychu__ »

Temperatura będzie sterowana przez zewnętrzny sterownik, także sam termostat ma małe znaczenie, co najwyżej jako dodatkowe zabezpieczenie. Sporo dobrych opinii jest o Skalarach, także zastanawiam się czy ich nie zamówić w wersji bez termostatu
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Jeżeli chodzi o Skalary również słyszałem dobre opinie o nich, możesz spróbować.
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: tom.pol »

Ja we wszystkich swoich zbiornikach używam AqueEl'a Comfortzone
Jeszcze żadna nie pękła, nie zagotowała wody ani sie nie zepsuła.
Używam ich od jakichś 7 lat
Myślę że przy odrobinie " serwisu " ( czyszczenie , odkamienianie ) są warte swojej ceny .
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Post autor: _krzychu__ »

Czyli jak zwykle, co człowiek, to inna opinia. I tyczy się tak samo Aquael'a, Skalarów, czy nawet Eheimów
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

_krzychu__ pisze:Czyli jak zwykle, co człowiek, to inna opinia.
A to dlatego ze firm robiących grzałki jest więcej niż ludzi na forum.
A grzałka ma grzać i tyle a jak się spali to kupuje sie druga i po krzyku.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

debrzyna pisze:grzałka ma grzać i tyle a jak się spali to kupuje sie druga i po krzyku.
i ma się cała szufladę grzałek (jak ja obecnie). Pewnie mógłbym zrobić wystawę muzealną grzałek różnych firm. Stąd ja osobiście ostatnio zainwestowałem w coś solidnego (Eheim) choć wyraźnie droższego. Nie mam drugiej szuflady aby co jakiś czas tam wkładać... :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Post autor: _krzychu__ »

Popsuć się może wszystko, ponieważ na termostacie mi specjalnie nie zależy, to te najdroższe modele sobie odpuszczę, bo one chyba głównie jakością termostatu zyskują. Skalary podobno ze względu na budowę (piasek kwarcowy) długo ciepło trzymają, co powoduje, że są w pewnym sensie oszczędniejsze, także chyba zacznę od nich.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mam sterownik Amazon więc kwestia termoregulacji jest dla mnie w ogóle zbędna. Dla mnie najważniejsze było zabezpieczenie przeciwgrzejne. Zdarzało mi się spuszczać wodę bez odłączenia grzałki. Kilka grzałek załatwiłem w ten sposób. W pewnym stowarzyszeniu w którym założyłem akwarium doprowadziło to do pęknięcia szyby akwarium a to już była poważniejsza sprawa.
_krzychu__ pisze:ze względu na budowę (piasek kwarcowy) długo ciepło trzymają, co powoduje, że są w pewnym sensie oszczędniejsze
To nie tak. jeśli mamy piece kaflowe, które długo trzymają to aby je nagrzać trzeba znów dużo energii. Sumarycznie się to rekompensuje.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Post autor: _krzychu__ »

zulix pisze:To nie tak. jeśli mamy piece kaflowe, które długo trzymają to aby je nagrzać trzeba znów dużo energii. Sumarycznie się to rekompensuje.
Całkiem możliwe, ta oszczędność to jest detal, raczej wielkich różnić przy tej samej mocy nie ma co oczekiwać. Natomiast całkiem sporo dobrych opinii jest o Skalarach, także może je wezmę, zobaczymy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Skalary są fajne do montowania w filtrze narurowym :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

zulix pisze: Stąd ja osobiście ostatnio zainwestowałem w coś solidnego (Eheim) choć wyraźnie droższego
Kupując eheima też wychodziłem z tego założenia, niestety się zepsuł i zanim się zorientowałem to część obsady była chora. Grzałkę wymienili na gwarancji jednak incydent był i dodatkowe koszty wysyłka grzałki do Badisa, lekarstwa i strata ryb.
_krzychu__
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2015, 13:45
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Swinoujście
Płeć:

Post autor: _krzychu__ »

Czyli wszystko może się popsuć.
Więc albo zamówię Skalary, albo wezmę, np. dwie różne, np. Comfortzone i Weipro, i tyle. Akwarium ma mieć 450l (150 cm długie), więc zdaje się, że lepiej dwie niż jedna mocniejsza
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

MariooT, a mogę wiedzieć jaka to choroba i przez co wg Ciebie się przyplątała poprzez "zepsutą" grzałkę ???
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Nie wiem jaka to choroba. Coś na kształt pleśniawki gdzie w miejscach zarażonych powstawały tak jakby wżery. Mocno zaatakowane ryby szybko schodziły ze świata te mniej żyły z tym długo. Sądzę, że grzałka jak nie była bezpośrednią przyczyną zachorowania to pośrednio przyczyniła się do zgonów rybek. Ze stadka 6 sztuk skalarów bicolor zostało dwie sztuki. W grzałce uszkodził się termostat i grzała jak chciała.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Pleśniawka powstaje raczej jak jest spadek temperatury, a nie wzrost, dziwne to trochę ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”