Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

filtr mechaniczny do 160 litrow

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leszek_00
Posty: 110
Rejestracja: 12 sie 2010, 11:36
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola
Płeć:

filtr mechaniczny do 160 litrow

Post autor: leszek_00 »

Witam. Mój staruszek AQUA-SZUT TURBO 8W odmowił posłuszeństwa i potrzebuję nowego filtra.
Akwarium 160 litrów a w nim rodzina Księżniczek z Burundi. W akwarium działa Tetra 800. Co polecacie jako filtr mechaniczny ?
Szukam jakiegoś filtra porównywalnego z z moim starym filtrem z którego kilka lat byłem naprawdę zadowolony.
Zastanawiam się nad takimi:
- AQUAEL TURBO 500
- AQUA SZUT TURBO 750
- AQUA SZUT TURBO 550

Może macie jakieś inne propozycje albo z wyżej wymienionych coś wybrać ?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Jeżeli to ma być tylko mechanik to może circulator 500 z dużą gąbką ? ;)
charta non erubescit
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

Ja bym postawił na głowice aquaszut 750 plus gąbka.
Łukasz
Awatar użytkownika
leszek_00
Posty: 110
Rejestracja: 12 sie 2010, 11:36
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola
Płeć:

Post autor: leszek_00 »

Czy nie lepsza jest koszyk z tą włókniną ?? Do tej pory używałem waśnie tego koszyka, ale kilka osób polecało mi gąbkę. W czym ona jest lepsza ?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

leszek_00 pisze:W czym ona jest lepsza ?
Nie ma tutaj obiektywnie lepszej opcji :) Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety - zależy czego się potrzebuje.
Włóknina jako bardziej gęste medium będzie ściągać najdrobniejsze cząstki, usuwając toni również "pyłek". Minus jest taki, że przez większą gęstość powstają większe straty przepływu, więc tracimy na cyrkulacji, a przez to ściąganie większych cząstek będzie słabsze.
Z kolei gąbki dają lepszą filtrację grubszych zanieczyszczeń (ale mają różne grubości - bardzo drobne gąbki też skutecznie filtrują drobne cząstki, tylko że drobnych gąbek akurat nie polecałbym), ale nie krystalizują tak bardzo wody.
Można też kombinować, łącząc te dwa media - najpierw gąbka, a potem włóknina. Dzięki temu unikamy szybszego zapychania włókniny.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
leszek_00
Posty: 110
Rejestracja: 12 sie 2010, 11:36
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola
Płeć:

Post autor: leszek_00 »

Więc może lepiej zainwestować w tego mocniejszego Aqua Szuta 750. Wtedy mógłbym na włókninie pracować lub na gąbce. Jeszcze jedno czy są jakieś gąbki dedykowane do tych filtrów ?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

leszek_00 pisze:Więc może lepiej zainwestować w tego mocniejszego Aqua Szuta 750. Wtedy mógłbym na włókninie pracować lub na gąbce. Jeszcze jedno czy są jakieś gąbki dedykowane do tych filtrów ?
Jeśli już szukać czegoś "dedykowanego" to można przyjąć, że są to wkłady fabryczne. Tak się składa, że owy filtr jest sprzedawany wraz z mediami, zatem je można tak zakwalifikować.
Niemniej jeśli ja miałbym wybierać to zrobiłbym tak jak pisze XerX.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
LaJon
Posty: 390
Rejestracja: 22 paź 2010, 9:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l, 30l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: LaJon »

Mam obie opcje w akwarium. Na wacie zapcha się w tydzień, na gąbce masz spokój przez około 3 tygodnie ;)
Do aszuta 750 możesz dokupić deszczownicę (aquael pasuje) około 50-60cm po dłuższym boku akwarium i spokojnie da rady obrócić wodę na zamontowanej gąbce.
mam już pare lat aquaszut 750 i są niezawodne.
Chodź! Pokażę Ci gdzie leżą smaczne liście...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”