Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

FILTR DO 250l Kaskada czy zewnętrzny?

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
vip-gsm
Posty: 74
Rejestracja: 14 gru 2009, 20:53
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Tomaszów Lub_Rzeszów
Akwarium: 15l, 56l, 112l, 210l
Płeć:
Wiek: 34

FILTR DO 250l Kaskada czy zewnętrzny?

Post autor: vip-gsm »

Witam, to mój pierwszy post na forum, od czegoś trzeba zacząć... Więc mam takie pytanie, czy lepiej opłaca się kupić filtr kaskadowy czy zewnętrzny, jak tak to jaki model moglibyście mi polecić do akwarium 250l dodam że są tam pyszczaki więc muszą mieć dobrą filtrację, obecnie posiadam 2 wewnętrzne Aqua Szut 750, ale raz że zajmują mi trochę miejsca a 2 że chciałbym zastąpić je jednym.
56, 112, 210 l ;)
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Wiesz to zależy jaką ilością gotówki dysponujesz. Ja jestem bardziej za kubełkami. Nie ma przy nich dużo roboty a poza tym jak masz akwarium z pokrywą to nie trzeba wycinać specjalnego miejsca na filtr.
Kaskady dawno nie używałem ale wydaje mi się że tam częściej trzeba wkłady czyścić niż w kubełku.

A jaki kubełek kupić ? Też zależy od gotówki. Ja polecam JBL w twoim wypadku e900. Nie polecam kupowania chińszczyzny bo z tym nigdy nie wiadomo a nie fajne by było mieć 200 l na podłodze w razie rozszczelnienia.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Masz tu tabelkę z filtrami pasującymi do Twojego akwarium
Obrazek
Również myślę, że warto dołożyć do firmowego filtra.
vip-gsm pisze:czy lepiej opłaca się kupić filtr kaskadowy czy zewnętrzny
Koszty kaskady do takiej pojemności wyniosły by chyba tyle samo co kupno filtra kubełkowego. Ja polecam kubełek.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 13:49 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
andrzej123
Posty: 102
Rejestracja: 28 lis 2009, 17:45
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Pstrągowa
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: andrzej123 »

zdecydowanie kubełek np. eheim 2228
Awatar użytkownika
vip-gsm
Posty: 74
Rejestracja: 14 gru 2009, 20:53
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Tomaszów Lub_Rzeszów
Akwarium: 15l, 56l, 112l, 210l
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: vip-gsm »

Ostatnio orientowałem się na temat filtrów w AQUATICE i mają tam jakieś filtry JBL, nie pamiętam modelu.... Były w dobrej cenie, co o nich sądzicie? Nad tym eheimem 2228 się zastanawiam, ale chciałem się zorientować, co mi polecicie;)
56, 112, 210 l ;)
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

EHEIM to marka sama w sobie, kupując filtr tej marki na pewno nie będziesz zawiedziony, ale.... jeśli się dobrze orientuję to ten filtr nie ma odpowietrzania. Trzeba nabrać wprawy żeby przy czyszczeniu nie było problemów z odpowietrzaniem, a przy myciu węży bardzo pomocny może okazać się lejek.
Awatar użytkownika
vip-gsm
Posty: 74
Rejestracja: 14 gru 2009, 20:53
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Tomaszów Lub_Rzeszów
Akwarium: 15l, 56l, 112l, 210l
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: vip-gsm »

A ten JBL e900 co polecał krzysiekb4 ma odpowietrzanie?
56, 112, 210 l ;)
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Chyba też nie ma bo to droższy wydatek ;)
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

vip-gsm pisze:A ten JBL e900 co polecał krzysiekb4 ma odpowietrzanie?
Zaku pisze:Chyba też nie ma bo to droższy wydatek ;)
A jednak JBL e900 ma odpowietrzanie (pompka do zalewania kubełka) :)
Awatar użytkownika
vip-gsm
Posty: 74
Rejestracja: 14 gru 2009, 20:53
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Tomaszów Lub_Rzeszów
Akwarium: 15l, 56l, 112l, 210l
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: vip-gsm »

No i właśnie nie wiem który kupić bo Zaku podesłał mi link do postu , z którego wynika że ten JBL e900 szkoda kupować:


"Na wstępie sorry że nie podłączyłem pod wcześniejszy wątek, ale uważam że to dość ważne:
Zauważyłem coś dziwnego i niepokojącego w jbl'u. Kto ma - niech sobie przeanalizuje zasadę jego działania, otóż on zaciąga wodę (teoretycznie) środkową kolumną koszyków poprzez środkową część górnego koszyka-kombi. Tak głosi teoria, ale... przyłóżcie sobie tylko nakładkę która jest między pompą a kombi - ona się styka plastikiem bez żadnego uszczelnienia a samo miejsce styku już na oko po przyłożeniu jest nieszczelne nawet po dociśnięciu co prowadzi do tego, że spory procent nieprzefiltrowanej wody jest od razu na starcie zaciągany z powrotem do akwarium. Dowodem niech będzie to choćby że na środkowej części kombi (ostatniej najdrobniejszej gąbki na WYLOCIE) znalazłem spore kawałki odpadków roślinnych - tak duże kawałki nie mogły by się tam znaleźć podczas zakładanej teoretycznie prawidłowej zasady działania filtra. Oczywiście dolne koszyki z wkładami były czyściutkie.
Kupiłem jbl'a dlatego że chwalą na różnych forach akwarystycznych a tu taka porażka... żałuję że nie nabyłem jakiegoś chińskiego jebao/aqua-nova albo innych bo i tańsze i podejrzewam że lepiej zorganizowany obieg. :(
Przesmarowałem silikonem akwarystycznym nie za grubą warstwę nakładki na styku pompa-kombi i tak przykładając widać że jest szczelne, ale tam do kur@# nę#$@ powinna być uszczelka fabryczna a nie moje home-made uszczelnienia silikonowe.
Proponuję właścicielom cieszącym się "dobrym i firmowym" filtrem żeby sobie sprawdzili tą przypadłość bo może się okazać że procent filtrowanej wody jaka trafia do akwarium jest znikomy."


a EHEIM nie ma odpowietrzania... Macie jeszcze jakieś propozycję?
56, 112, 210 l ;)
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

vip-gsm, wada ta nie dyskwalifikuje tego filtra od razu. Ja w swojej 700 dodałem sobie uszczelki i mam wodę kryształ. Kwadratos teraz używa e900 i też mówił że jakieś tam śmieci mu latają ale teraz dodał uszczelkę i chyba wszystko jak najlepiej. Niech się wypowie najlepiej :)
Koszt uszczelki to grosze a różnica cenowa między JBL'em a EHEIM'em jest duża.
Awatar użytkownika
vip-gsm
Posty: 74
Rejestracja: 14 gru 2009, 20:53
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Tomaszów Lub_Rzeszów
Akwarium: 15l, 56l, 112l, 210l
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: vip-gsm »

A ty gdzie swój kupowałeś?
56, 112, 210 l ;)
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

vip-gsm, w maju w Aquatice bo tam było wtedy najtaniej.
Awatar użytkownika
daquid
Posty: 867
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Imię: Dawid
Lokalizacja: Hermanowa
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: daquid »

Te mam miałem problem wzborem filtra do 112l. Po przeczytaniu tego tekstu co zamieściłeś trochę się zniechęciłem do kupna JBL e900, ale jednak nie żałuję. Zrobienie uszczelki w nim to pestka :) Jednak do 250l wybrałbym wyższy model: JBL e1500. W 112l woda kryształ, ale w 250l nie wiem czy wyrobi z filtracją. Poczekaj jeszcze na opinnie tych, którzy mają w 200-250l JBL e900.
Markiz

Post autor: Markiz »

Nie ma filtra idealnego - więc tutaj warto słuchać kto z czego jest zadowolony-bo zawsze niezadowoleni najgłośniej krzyczą (nie mówię o naszym forum ale ogólnie) a zadowoleni delektują się tym co mają i raczej poczta pantoflową przekazują wieści...Ja też jestem użytkownikiem JBL i tylko wymianiałem wirnik ale taki był mankament tego modelu ówcześnie produkowanego...

A jak dalej masz wątpliwości : pozdro dla Artura
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”