Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z ustabilizowaniem temperatury.

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Problem z ustabilizowaniem temperatury.

Post autor: KarolP »

Witam.
Nie wiem dlaczego ale od kiedy na zew. temperatury wzrosły, temp. wody w moich zbiornikach oszalały:)

Mam cztery zbiorniki:

640 litrów, grzałka 300W Fluvala seria E.
Temp. zadana 24,5 w akwarium 26,5. Temp. w pomieszczeniu 24°C

580 litrów, grzałka 250W Eheim Jager.
Temp. zadana 23 w akwarium 26. Temp. w pomieszczeniu 22°C

240 litrów, grzałka 150W Eheim Jager.
Temp. zadana 21 w akwarium 27. Temp. w pomieszczeniu 22°C

64 litry, grzałka 50W Aquael Gold .
Temp. zadana 24 w akwarium 25. Temp. w pomieszczeniu 22°C

Nie wiem dlaczego tak jest, nagle wszystkie grzałki się zepsuły:)?
Próbowałem obniżać zadana temp. tak żeby interesującą mnie temp. 25-26°C uzyskać ale nic z tego.
W 240 litrowym ustawilem 20°C wodą w akwarium 26 a grzalka się włącza. To samo w innych zbiornikach.

Co radzicie, mieliście taką sytuację?
Ostatecznie mogę zewnętrzne termostaty zakupić, ale czy to coś pomoże?

Z góry dzięki za każdą pomoc.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

KarolP, u mnie jak grzałka (termostat w niej) wariowała to ją wyrzuciłem i do dzisiejszego dnia nie mam xd także nie pomogę :(
charta non erubescit
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

XerX pisze:KarolP, u mnie jak grzałka (termostat w niej) wariowała to ją wyrzuciłem i do dzisiejszego dnia nie mam xd także nie pomogę :(
W moim przypadku a dokladnie w przypadku ryb które posiadam odpowiednia i ustabilizowana temp. jest bardzo ważna.
Czekam więc na kogoś kto pomoże ;)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Nie wytłumaczę Ci dlaczego grzałka się włącza (może akurat te modele mają taki cykl pracy, że muszą się co jakiś czas włączyć). Czy mierzysz temperatury na zewnątrz i wewnątrz tym samym termometrem?
Natomiast to całkiem normalne, że temperatura w (nieogrzewanym) akwarium będzie wyższa niż w pomieszczeniu. Wszelkie urządzenia w nim działające robią swoje - filtracja, pompy, cyrkulatory, a także oświetlenie (oczywiście jedno grzeje bardziej, inne mniej). W jednym ze swoich zbiorników masz Aquaela 2000, który sam w sobie jest tak na prawdę po części grzałką bez termostatu, grzejącą cały czas (i to całkiem mocno :P ).
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

Greek pisze:Nie wytłumaczę Ci dlaczego grzałka się włącza (może akurat te modele mają taki cykl pracy, że muszą się co jakiś czas włączyć). Czy mierzysz temperatury na zewnątrz i wewnątrz tym samym termometrem?
Natomiast to całkiem normalne, że temperatura w (nieogrzewanym) akwarium będzie wyższa niż w pomieszczeniu. Wszelkie urządzenia w nim działające robią swoje - filtracja, pompy, cyrkulatory, a także oświetlenie (oczywiście jedno grzeje bardziej, inne mniej). W jednym ze swoich zbiorników masz Aquaela 2000, który sam w sobie jest tak na prawdę po części grzałką bez termostatu, grzejącą cały czas (i to całkiem mocno :P ).
Oświetlenie wyłączone (właśnie specjalnie), głowicy Aquael już nie mam,... jest cyrkulator pracujacy w dzień 3x3godz.
W pozostałych zbiornikach tylko filtry zew. kubelkowe brak jakich kolwiek innych poza grzalkami źródeł nagrzewania się zbiorników...
Temp. w zbiornikach mierze trzema różnymi termometrami w pomieszczeniu mam stację pogody, termometr wew. oraz dodatkowo sprawdzam temp. termometrem bezdotykowym z funkcją temp. cieczy i otoczenia...

Temat muszę wam powiedzieć ciekawy, naprawdę dziwna sprawa.
Gdyby był to jeden zbiornik hyy ale w czterech.... 8-)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

KarolP pisze:Temat muszę wam powiedzieć ciekawy, naprawdę dziwna sprawa.
Gdyby był to jeden zbiornik hyy ale w czterech.... 8-)
Powiem szczerze, że mam odwrotne odczucia - gdyby to było tylko w jednym zbiorniku to by było dziwne :mrgreen:
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

Greek pisze:
KarolP pisze:Temat muszę wam powiedzieć ciekawy, naprawdę dziwna sprawa.
Gdyby był to jeden zbiornik hyy ale w czterech.... 8-)
Powiem szczerze, że mam odwrotne odczucia - gdyby to było tylko w jednym zbiorniku to by było dziwne :mrgreen:
Wiesz Greek, cztery różne zbiorniki, różne pojemność, różne grzałki różne filtry, inne pomieszczenia....
Awatar użytkownika
Blondona
Posty: 339
Rejestracja: 15 sty 2017, 18:24
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Mam!!!!!!!!!
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Blondona »

A ja myślę, że to duchy Ci przy tym majstrują ;)

Daj znać jak rozwikłasz zagadkę :))))
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

Blondona pisze:A ja myślę, że to duchy Ci przy tym majstrują ;)

Daj znać jak rozwikłasz zagadkę :))))
Też stawiam na siły z innego wymiaru xd

To pewne że jak rozkminie co jest grane to podzielę się informacjami dla "dobra forum"
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

zapodaj jakies chłodzenie sterowane termoregulatorem np jakis wiatraczek który wywieje nagrzane powietrze z pod pokrywy i po kłopocie
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

Inc0 pisze:zapodaj jakies chłodzenie sterowane termoregulatorem np jakis wiatraczek który wywieje nagrzane powietrze z pod pokrywy i po kłopocie
Brak oświetlenia, brak pokryw...
Oświetlenie wyłączyłem, trzy z czterech zbiorników są otwarte.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

KarolP pisze:Wiesz Greek, cztery różne zbiorniki, różne pojemność, różne grzałki różne filtry, inne pomieszczenia....
Jeszcze mi się nie zdarzyło mieć w zbiorniku nieogrzewanym temperatury mniejszej niż temperatura pomieszczenia + ~2*C. Już nie wspominam o tym, że temperatura pomieszczenia zmienia się wielokrotnie bardziej dynamicznie niż zbiornika ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Grzałki masz przy wylotach filtrów zewnętrznych i to jest powód u mnie akwarium 520l grzałka 150w i chodzi tylko w nocy od 24tej do 6tej rano potem sterownik całkowicie ją wyłącza mam temperaturę 28st
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

funio721 pisze:Grzałki masz przy wylotach filtrów zewnętrznych i to jest powód u mnie akwarium 520l grzałka 150w i chodzi tylko w nocy od 24tej do 6tej rano potem sterownik całkowicie ją wyłącza mam temperaturę 28st
Grzałki mam po przeciwnej stronie wylotów....
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

KarolP pisze:
Inc0 pisze:zapodaj jakies chłodzenie sterowane termoregulatorem np jakis wiatraczek który wywieje nagrzane powietrze z pod pokrywy i po kłopocie
Brak oświetlenia, brak pokryw...
Oświetlenie wyłączyłem, trzy z czterech zbiorników są otwarte.
to nie zmienia że chłodzenie jest potrzebne w tej sytuacji lub skalibrowac grzałki do wskazań termometru , mozna sie też zabezpieczyc dodatkowym termoregulatorem. tyle w temacie nic wiecej nie wymyslimy a co ponadto to juz nabijanie pustych postów ;P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”