Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

wkłady w kubełku-co myć a co wyrzucać?

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
kulka951
Posty: 95
Rejestracja: 18 sty 2010, 21:10
Imię: Baśka
Lokalizacja: Lesko
Akwarium: 112l i 20l
Płeć:
Wiek: 45

wkłady w kubełku-co myć a co wyrzucać?

Post autor: kulka951 »

W kubełku mam biobale, zeolit i ceramikę oraz takie włókno (zapomniałam nazwy)
Ostatnio zabrałam się za czyszczenie filtra i uświadomiłam sobie, że robię to "na pałę"
Biobale wymyłam, włókno też i to samo zrobiłam z pozostałymi dwoma wsadami.
Czy to wszystko się płucze czy coś wymienia na nowe??

Czy węgiel dodawać tylko po jakiejś kuracji? Czytałam, żeby nie stosować cały czas...

z góry dziękuję za infos
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Generalnie węgiel dajemy , jeśli podawaliśmy jakieś lekarstwa do wody w celu usunięcia toksyn.
Jeśli chodzi o wkłady typu torf , zeolit , to z tego co wiem powinno się wymieniać co pół roku , ale nie wszystko na raz . Nie wiem jak jest z ceramiką .
Włókno to pewnie wata perlonowa , która usunąłbym , bo zmiejsza wydajność filtrowania , mając ceramikę i inne wkłady i tak małe cząsteczki zatrzymują się na tych wkładach .
Jeśli masz drugi czynny filtr w zbiorniku , to możesz wkłady wypłukać w bieżącej wodzie , bo w drugim filtrze jest mnóstwo bakterii .
Posiadając kubełek jako jedyny filtr powinnaś wkłady przepłukać w wodzie z akwa , najlepiej przy podmiance .
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Faktycznie, nie powinno się czyścić wszystkich wkładów na raz. Aczkolwiek (przyklej se na pralce - nie mogłem się powstrzymać :P ) Zdarza mi się wypłukać wszystkie wkłady i w akwarium jest wszystko w porządku ;). No ale w akwarium są sobie bakterie poza tym zawsze dodaje kultury bakterii przy czyszczeniu (robię to co 3 miesiące, czasem rzadziej).

Nie wiemy jaki masz duży filtr, ale ja proponuje nie czyścić za często a jak już to robisz to czyścić tylko połowę wkładów.

A czym wypełnić? Ja mam ceramikę, torf i gąbki. Torf wymieniam co otworzenie filtra ;)
Markiz

Post autor: Markiz »

Ja czyszczę w ten sposób iż wylewam wodę z biobalami (jak są jak u mnie na dnie) i wrzucam je "nazat", z ceramiki zdejmuje gąbę iu płukam w koszyku, gąbki wszystkie płukam mocnym ciśnieniem wody, w ostatniej komorze mam gąbka-węgiel-gąbka więc tylko od góry poszczam duże ciśnienie - wszystko ciepłą wodą kranową :P
kulka951
Posty: 95
Rejestracja: 18 sty 2010, 21:10
Imię: Baśka
Lokalizacja: Lesko
Akwarium: 112l i 20l
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: kulka951 »

Węgiel dodawałam właśnie po kuracji na ospę, a zeolit-no cóż, przepłukałam chociaż mam jeszcze z 1kg:)
Watę perlonową wyjmę za jakieś pół roku pewnie, przy następnym czyszczeniu, bo i tak już paskudnie wyglądała.
Biobale płukałam kranówą, bo stwierdziłam, że to i tak tylko plastik, resztę akwariową, której miałam "tonę" z odkurzania dna. Generalnie było to pierwsze po roku czyszczenie filtra.
Mój filtr firmy XYZ ;) ma jeśli kojarzę 5l-1000l/h

a mogę tu tak baj de łej zapytać coś a propos podłoża :?:
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

wata perlonowa rok nie płukana :) to pojechałaś chyba że masz takie czyste rybcie ;)
ja mam w kaskadzie watę i po tygodniu jest syf że nie mogę tego nie wyprać prawie...
wata jest super filtratem tylko nie może być zbita i wtedy nie blokuje aż tak bardzo przepustowości a robi kryształ wodę...
apropo tania wata jest w aquatice i gruba...

ceramikę przepłucz w wodzie z podmianki i z powrotem ona jest dożywotnio jak gąbka nic nie traci i nic nie dokłada do wody - jest po prostu porowata (duża powierzchnia) a w tych porach żyją bakterie nitro... zeolity, węgle, humusy i wszystko co absorbuje z wody lub desorbuje do wody (np. kwasy humusowe) musi być zmienione (na opakowaniach pisze że nawet po 3 miesiącach ale to trochę też chwyt żeby kupować częściej) bo po prostu przestaje pełnić swoją rolę poza tym że również jest bardzo dobrym wkładem bio dla bakterii

a o podłoże możesz pytać najwyżej jakiś zielony albo czerwony ludek Cię teleportuje do innego działu :D
Ostatnio zmieniony 21 sty 2010, 16:21 przez truteen, łącznie zmieniany 2 razy.
kulka951
Posty: 95
Rejestracja: 18 sty 2010, 21:10
Imię: Baśka
Lokalizacja: Lesko
Akwarium: 112l i 20l
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: kulka951 »

http://www.allegromat.pl/aukcja48080


taki filtr tylko...mniejszy 302 ma symbol

zmiana linku allegro - zulix
Ostatnio zmieniony 01 lut 2010, 17:40 przez kulka951, łącznie zmieniany 1 raz.
kulka951
Posty: 95
Rejestracja: 18 sty 2010, 21:10
Imię: Baśka
Lokalizacja: Lesko
Akwarium: 112l i 20l
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: kulka951 »

truteen, była jak ropa:D
a ryby straszne syfiarze nie są:D (chociaż zestaw wigilijny czyt. zupa) ale o tym next time i gdzie indziej...

"niechcący" wymieszało mi się podłoże tzn. żwirek z Tetra CompleteSubstrate czy pomijając estetykę ma to znaczenie dla roślin?
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

Moim zdaniem małe albo żadne - przecież podłoży się nie przysypuje żwirkiem i są a rośliny rosną... ale może niech się wypowiedzą Ci co używają bo ja mam ziemię pod żwirkiem i to byłby kłopot jakbyś zamieszała... ale jak masz oryginał i glony się nie będą kocić to ok.

Jak się będzie coś źle działo to wtedy może trzeba będzie kombinować na razie nie ma co ruszać jak dla mnie.
kulka951
Posty: 95
Rejestracja: 18 sty 2010, 21:10
Imię: Baśka
Lokalizacja: Lesko
Akwarium: 112l i 20l
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: kulka951 »

z glonami wielkiej tragedii nie ma, czasem niteczki się pojawiają ale przynajmniej krewetki mają zajęcie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”