Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Uszkodzony wirnik? (HW-302)

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Uszkodzony wirnik? (HW-302)

Post autor: maxio69 »

Witajcie.
Mój HW 302 przestał pompować wodę.
Tzn słychać wirnik dość głośno ale nie chce za nic pchnąć wody.
Do tej pory wszystko było ok ładnie pompował i cicho pracował.
Jak myślicie czy wymiana wirnika coś da?
Jak go czyściłem to wydawał mi się na wygląd dobry więc nie wiem już czy aby na pewno była to jego wina.
Może ktoś z Was spotkał się z takim przypadkiem bądź wie jakie są objawy uszkodzonego wirnika.
Czy te allegrowe za 13zł wirniki są ok? Może ktoś już z Was wymieniał w chińczyku taki wirnik i podzieli się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Fizyczne uszkodzenie wirnika sprawia, że jest niewyważony i ma bicie tj. tłucze się. Sprawdź organoleptycznie jak wygląda wirnik/ośka. Jeżeli wszystko jest całe to przyczyny szukałbym gdzieś indziej. Nie masz czasami zapowietrzonego filtra?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Organoleptyczne ma sprawdzić jak wygląda wirnik? :mrgreen:
Bez jaj!!
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

duch amazonski pisze:Bez jaj!!
No raczej że bez bo jak się domyślam to synonimy „organoleptyczny” oznacza by sprawdził w sposób: "czuciowy, dotyczący zmysłów, sensoryczny, sensualny, wrażeniowy, zmysłowy". xd
charta non erubescit
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Bez komentarza.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Filtr jest dobrze odpowietrzony nigdy nie miałem problemu z zapowietrzeniem. Tym bardziej że ma pompke. Wirnik sam w sobie wygląda ok.
Edit.
Filtr przez noc był zalany ale wyłączony z zasilania. Oczywiście drugi wewnętrzny działał ;) i jak by to powiedzieć sam się naprawił bo teraz działa jak szalony.
Najwyraźniej był mocno zapowietrzony... i pewnie przez noc pozbył się nagromadzonego powietrza.
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Matematyk »

O sprawa jest poważna jak nie masz filtra zapasowego.Trzeba działać szybko !

Zaczął bić po tym jak go rozebrałeś i czyściłeś ,czy sam z siebie bez rozbierania filtra?

Tam kreci się magnes w zmiennym polu ,elektyrycznym podobnie jak w silnikach bezszczotkowych w elektromodelach i nie ma co się zepsuć w takim filtrowym wirniku.
Jak nie ma uszkodzeń to nie trzeba nowego,wyjmij i zobacz czy się blokuje,on się kreci w lewo i w prawo na zmianę,a na osi jest luz zazwyczaj 3/4 obrotu.

Jak głośno chodzi,a oś wirnika jest prosta znaczy ,że jest źle osadzony i łapatki uderzają w obudowę u góry lub na dole.Zazwyczaj jest za bardzo wciśnięty do dołu.Zobacz -może jest ślad po uderzeniach łopatek.
Wyjmij wirnik i zobacz te gumeczki-czasami wejdzie jakiś syf w miejsce gumki i wtedy jest trochę wyżej lub niżej.
Wyciągasz wirnik i wkładasz dociskasz lub odciskasz -do bólu ,aż bedzie działał.

Musi działać -jest za wysoko lub za nisko.

up ,teraz doczytałem,ze jest ok,ale przyczyna była taka jak pisałem za wysoko lub za nisko-na przyszłość będziesz wiedział xd
sie wypowiedziałem na czas hehehhe xd

(się napociłem to nie kasuję-będzie na przyszłość)
duch amazonski pisze:Organoleptyczne ma sprawdzić jak wygląda wirnik? :mrgreen:
Bez jaj!!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Organoleptyka
Oczywiście ,tylko i wyłacznie -podobnie jak 99% rzeczy w życiu i w akwarium :)
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Znów filtr zaczął głośniej pracować i do tego widać że trochę spadła wydajność. Muszę poszperać jeszcze przy tym wirniku.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Masz zwarcie na cwfce transformatora i tu jest powód pożycz od kogoś watomierz i zrób pomiary to będziesz widział jak normalnie działa to bierze np 20watt jak spadnie moc to bierze 40czy koło tego wtedy wyjmij głowice wyciągnij wirnik i podłącz sam transformator pod napięcie , jeżeli pobór będzie wyższy to masz uszkodzone uzwojenie na transformatorze ,,wirnik jerzeli jest cały to go zostaw chyba że ma luzy na osi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”