Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pierwsze akwarium

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

No nie specjalnie, filtr trochę do bani. Lepszy pat mini lub aquael 500 do tego zbiornika. Piszę o tym z Biedry.
Świeżak
Posty: 41
Rejestracja: 11 lis 2017, 17:46
Imię: Anna
Lokalizacja: Stalowa wola
Płeć:

Post autor: Świeżak »

Postanowiliśmy kupić jednak 25l , albo Diversa albo Aqua for kids. Wiem ,że muszę kupić matę pod spód , ale co jeszcze takiego powinnam kupić od razu. Z tego co poczytałam to żwirek ciemny - tylko jaki gruby- 1-3mm czy 3-5mm?. Tło na tylną ściankę?. Chciałbym jakiś korzeń , ale to sobie wybiorę w sklepie , razem z jakimś kamolcem. Oraz jakąś zieleninę -doradźcie jakie. Mam jeszcze trochę czasu , bo to ma być prezent na Mikołaja, więc chciałam mieć wszystko co potrzebne- z wyjątkiem rybek - żeby go zalać - bo inaczej dopiero wtedy kompetować wszystko to żaden prezent.
simullans
Posty: 84
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:22
Imię: Jakub
Lokalizacja: Humniska
Akwarium: 128L, 40L
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: simullans »

Warto się jeszcze raz zastanowić nad wielkościom zbiornika. Moim zdaniem warto dołożyć trochę pieniędzy i kopić 50 L akwarium.
25L akwarium jest małe i niestety Rybek jest bardzo mało, które mogłyby mieszkać w tak małym zbiorniku, jedyną rybką która mi przychodzi na myśl to razbora boreańsk. Do 50L akwarium można wpuścić już inne rybki poniżej link.
http://rybyakwariowe.eu/male-akwarium/
należy pamiętać przy tym o parametrach wody dla danego gatunku.

żwirek 1-3 mm będzie lepszy
roślinki mało wymagające i które poradzą sobie na jałowym podłożu - rotala rotundifolia, kryptokoryna vendti green, valisneria, potamogeton gayi, hydrocotyle,
wątrobowce, pelia, wgłębka wodna oraz tak bardzo rozpowszechniony glon jakim jest gałązatka kulista.
Świeżak
Posty: 41
Rejestracja: 11 lis 2017, 17:46
Imię: Anna
Lokalizacja: Stalowa wola
Płeć:

Post autor: Świeżak »

Tu raczej chodzi o miejsce ,a raczej o jego brak niż o kasę.
Zastanawiałam się nad żwirkiem rzecznym , jest na allegro dosć tani , czy jednak lepiej jakiś inny?
simullans
Posty: 84
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:22
Imię: Jakub
Lokalizacja: Humniska
Akwarium: 128L, 40L
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: simullans »

Czasami tak jest, że miejsce ogranicza :)
żwirek rzeczny, kwarcowy 2-4mm, 2-3mm będzie idealny :)
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

simullans, do tak małego akwarium 2-4mm, 2-3mm trochę za duży, będzie źle wyglądało :( Lepiej taki max do 2 mm ;)
Świeżak, Nie musi być rzeczny, ważne by był nie barwiony ;)
charta non erubescit
simullans
Posty: 84
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:22
Imię: Jakub
Lokalizacja: Humniska
Akwarium: 128L, 40L
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: simullans »

XerX 2-3mm,2-4mm mam u siebie i się dobrze sprawują :) dlatego poleciłem, ale raczej masz rację z tą mniejszą gradacją żwirku
Świeżak
Posty: 41
Rejestracja: 11 lis 2017, 17:46
Imię: Anna
Lokalizacja: Stalowa wola
Płeć:

Post autor: Świeżak »

Wiem,że kombinuję ale powiedzcie mi czy taka szafka wytrzyma ciężar akwarium ok.40l?
Obrazek
simullans
Posty: 84
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:22
Imię: Jakub
Lokalizacja: Humniska
Akwarium: 128L, 40L
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: simullans »

Lepiej na początku kombinować, niż później żałować :)
Lepsza była poprzednia z tego względu, że na środku miała jeszcze jedną pionową ścianę i zabezpieczało to przed wygięciem płyty. Najlepiej wziąć kilka ciężkich książek albo innych rzeczy które będą ważyć w sumie około 50 kg. Postawić ten ciężar na szafce i sprawdzić czy pozioma płyta się wygnie czy nie.

U Siebie miałem podobny problem. Aby zabezpieczyć górną płytę przed wygięciem położyłem na wierzch luzem dwie płyty meblowe. W ten prosty sposób zabezpieczyłem podłoże dla akwarium przed wyginaniem się
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Świeżak, z tego co widać na zdjęciu górna płyta jest przykręcona do bocznych ścianek. Takie rozwiązanie nie jest dobre pod akwarium. Jeżeli górna płyta leżała by na bocznych ściankach szafka była by bardziej wytrzymała na stawiany na niej ciężar ;)
charta non erubescit
Świeżak
Posty: 41
Rejestracja: 11 lis 2017, 17:46
Imię: Anna
Lokalizacja: Stalowa wola
Płeć:

Post autor: Świeżak »

Powiedzcie mi jeszcze tylko które będzie lepsze
Obrazek
Obrazek

Wiem,że żadne nie jest idealne, chodzi mi tylko które jest lepsze , a może są takie same. I jeszcze czy kupić w akwarystycznym czy w markecie np. Brico. Jak tam jest z gwarancją, bo słyszałam że w markecie jak coś sie zepsuje to trzeba oddać cały zestaw . Np. Zepsuje się grzałka a oddajemy całe akwarium z wyposażeniem.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Świeżak, http://www.aquael.com.pl/produkty/akwar ... -set-smart
Wymieniasz tylko gąbkę i masz idealny zestaw początkowy :D Tylko bierz z oświetleniem Plant :)
charta non erubescit
Świeżak
Posty: 41
Rejestracja: 11 lis 2017, 17:46
Imię: Anna
Lokalizacja: Stalowa wola
Płeć:

Post autor: Świeżak »

Wolałbym w klasycznym kształcie, ale jestem wybredna :P
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Świeżak, te co wstawiłaś nie są złe tylko filtracje mają kiepską i oświetlenie średnie :P
charta non erubescit
Świeżak
Posty: 41
Rejestracja: 11 lis 2017, 17:46
Imię: Anna
Lokalizacja: Stalowa wola
Płeć:

Post autor: Świeżak »

XerX a jakie powinno być oświetlenie w 25l, bo w tych są ledy 6w . [/b]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”