Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jaki filtr do Kostki 100L

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Damisz
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2018, 0:59
Imię: Damian
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 100L
Płeć:
Wiek: 31

Jaki filtr do Kostki 100L

Post autor: Damisz »

Cześć!

Jestem tu nowy i mam pytanie do doświadczonych akwarystów.
Tak jak w temacie planuje wznowić moją przygodę z akwarystyką po kilkunastu latach, w mojej wizji na początek będzie to kostka 100L głownie obsadzona mchem z haremem pielęgniczek - jeszcze nie zdecydowałem jakimi i jakieś stadko przy tafli wody.
Zależy mi głównie aby woda była krystalicznie czysta i teraz pytanie do Was:

Czy filtr aquael minikani 120 będzie wystarczający czy lepiej dołożyć unimax 250 ?
Niby filtracji nigdy za dużo ?

Wkłady to pewnie matrix, gąbka, ceramika i szyszki olchy, gdyż woda w kranie jest dość twarda, będę musiał popracować nad jej naturalnym zmiękczeniem i zbiciem pH do 6,5
simullans
Posty: 84
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:22
Imię: Jakub
Lokalizacja: Humniska
Akwarium: 128L, 40L
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: simullans »

Posiadam obydwa filtry.
Minikani 120
Prosta budowa, duża pojemność na media. Niestety wadą jest pompka, która jest głośna. Montowałem ją w różny sposób. Najciszej była gdy wisiała swobodnie na wężu jednak mimo to węże przenosiły wibracje na akwarium co skutkowało słyszalnym buczeniem w całym pokoju. Minikani był zakupiony do 40 L akwarium. Teraz zamiast oryginalnej pompki jest podpięta głowiczka pat mini która znajduje się w akwarium.
Unimax 250.
W mojej opinie jedyna wadą tego filtra są węże które są sztywne. U siebie wymieniłem na węże sylikonowe. Warto zainwestować ponieważ takie węże nie twardnieją z czasem i są cały czas elastyczne.
Poza tym filtr jest bardzo cichy ma najwięcej miejsca na media filtracyjne w tym przedziale cenowym. Bez problemu można dostać do niego części zamienne.
Damisz
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2018, 0:59
Imię: Damian
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 100L
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Damisz »

Simullans dzięki za opinie, w takim razie dołożę raczej do unimaxa. Mam problem też z wodą, chcę być dobrze przygotowany przed założeniem akwarium. Na stronie MPGK Rzeszów średnia twardość ogólna wody to 14,5, mierząc w kranie (test kroplowy zoolek) wychodzi mi 32! Odstana po 24h ma twardość ogólną 26. Dla pielęgniczek jakaś masakra. Czy filtracja przez torf ewentualnie jakieś inne metody naturalne dadzą rade zbić GH do ok. 10 ? Tak żeby warunki dla pielęgniczek były optymalne ?
Nie chcę pakować się w filtr RO.
simullans
Posty: 84
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:22
Imię: Jakub
Lokalizacja: Humniska
Akwarium: 128L, 40L
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: simullans »

Rzeczywiście duże twardość.
Co do obniżania parametrów torfem i szyszkami nie wypowiem się, wiem bardzo mało na ten tema. Patrząc na tak wysokie wartości wątpię aby udało się zbić je torfem i szyszkami.
Sam używam filtra RO i wydaje mi się, że jest to lepsze rozwiązanie.
Tak jak napisałem wcześniej mało wiem na ten temat i nie chcę źle napisać, są na tym forum osoby mądrzejsze ode mnie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”