Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nocne oświetlenie

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Nocne oświetlenie

Post autor: Rirysek »

Pytanie, czy używacie NON STOP nocnego oświetlenia w kolorze blue.
Są np. te lampki Aquaela o mocy 1W, ale one świecą punktowo.
Jako, że mam akw. o dł. 80 cm myślałem o zastosowaniu SMD LED na listwie 50-70 cm ( powiedzmy rozbite na ta długość ledy o mocy 1-1,5 W ).

Powiedzcie mi, czy to dobry pomysł świecić rybkom cała noc tym niebieskim ?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Raczej pomysł chybiony. Możesz takie światło zamontować ale raczej dla swojej przyjemności. Świecenie nim dluzej niż godzinę po zgaszeniu głównego oświetlenia nie ma sensu.
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Post autor: Rirysek »

K2 pisze:Raczej pomysł chybiony. Możesz takie światło zamontować ale raczej dla swojej przyjemności. Świecenie nim dluzej niż godzinę po zgaszeniu głównego oświetlenia nie ma sensu.
To tylko dla mnie, bo siedzę do 3-4 w nocy z reguły i chętnie popatrzę jak kiryski buszują - a w akwarium gaszę światło o 20-21 i pozostaje mi kilka godzin kiedy nie widzę rybek a chciałbym. Pytanie czy im to nie będzie przeszkadzało,. Dlatego pytałem, czy ktoś tak ma i używa tego w nocy.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Używam oświetlenia led ok 1w na 100l akwarium świeci całą noc bo też siedzę do późna, zawsze mozesz te listwe na osobnym timerze ustawic do tej 3-4 rano.
Obrazek
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Post autor: Rirysek »

k0k0z pisze:Używam oświetlenia led ok 1w na 100l akwarium świeci całą noc bo też siedzę do późna, zawsze mozesz te listwe na osobnym timerze ustawic do tej 3-4 rano.
Dzięki, będzie na osobnym właśnie.
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

Nocne oświetlenie nie przeszkadza rybą nawet jest wskazane przy niektórych płochliwych gatunkach.
W akwariach z rybami tanganickimi np. Cyphotilapi jest wskazane ryby nie płoszą się. W naturze nigdy całkowity mrok nie panuje.

Ja w pomieszczeniu gdzie mam kilka zbiornikow planuje poprostu wymienić żarówkę w głównym oświetleniu pomieszczenia na np. 5W Led w kolorze niebieskim + timer lub włącznik zmierzchowy.
Oczywiście tak należy dobrać moc żarówki aby to oswietlenie robiło jedynie delikatną poświate
Rirysek
Posty: 35
Rejestracja: 10 lut 2018, 11:51
Imię: _!_
Lokalizacja: _!_
Płeć:

Post autor: Rirysek »

KarolP pisze:Nocne oświetlenie nie przeszkadza rybą nawet jest wskazane przy niektórych płochliwych gatunkach.
W akwariach z rybami tanganickimi np. Cyphotilapi jest wskazane ryby nie płoszą się. W naturze nigdy całkowity mrok nie panuje.

Ja w pomieszczeniu gdzie mam kilka zbiornikow planuje poprostu wymienić żarówkę w głównym oświetleniu pomieszczenia na np. 5W Led w kolorze niebieskim + timer lub włącznik zmierzchowy.
Oczywiście tak należy dobrać moc żarówki aby to oswietlenie robiło jedynie delikatną poświate
Kolejna sensowna odpowiedź, Dziękuje.
Mam ściemniacz, więc do podepnę i wyreguluje na delikatne świecenie to i tak słabe 1W.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”