Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Regulacja sumpa

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Regulacja sumpa

Post autor: Kredu »

To mój 1 sump, ma 160 litrów, akwarium 960L. Jest jedna rura spływu wody z komina do sumpa i 1 rura zasilająca akwarium. Mam na rurze spływowej zawór którym reguluje z jaką siłą woda ma spływac do sumpa, tylko chodzi o to że na minimetry kręcę zaworem i albo wody w supmie ubywa albo przybywa, nie mogę tak go ustawić żeby poziom wody był równy.
Pozdr.
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

Cześć.
Też od niedawna posiadam 400stu litrowy sump, który obsługuje akwarium 1200 litrów.
Mam dwie rury spływu i jedna zasilająca w kominie zewnętrznym. I tak ustawiony zawór na głównym spływie że minimalna ilość wody spływa tym drugim to tzw. rewizja.
Moim zdaniem popełniłeś błąd konstrukcyjny.
Będzie ci bardzo trudno, mając jeden spływ, ustawić tak poziom wody żeby komin był pełny i żeby nie było słychać przepływającej wody z akwarium do komina.
Ja bym zawór na otworzył na maxa, bo z czasem spływ może się przytkac i w tedy może być problem.
Ta tzw. rewizja właśnie jest też po to.
Ja zrobiłem to tak że zrobione przezemnie sitko na głównym splywie może zebrać cała wodę z komina natomiast rewizja jest prawie do poziomu wody w akwarium.
Jest cicho i bezpiecznie.
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kredu »

Moja pomyłka, mam 2 dopływy wody do sumpa z komina. Przy czym tylko jeden jest na stałe zanurzony i regulowany. Drugi to rewizja, zalewa się tylko w przypadku jakieś awarii, typu - zapchana pierwsza rurka. Ten drugi nie jest zanurzony w wodzie w kominie, ja na jego podstawie reguluje sobie poziom wody w akwarium.

Jakis sukces jest, do późnej nocy regulowałem zaworem i udało się w miare ustabilizować poziomy w sumpie, tzn. rośnie poziom wody ale bardzo powoli, przez noc może pół centymetra.
Zaznaczyłem sobie stopień ustawienia gałki zaworu mazakiem ;) zobaczymy czy to cos pomoże, bo dosłownie 1 mm w tą czy druga stronę i poziom wody w sumpie nie jest stabilny.

Czytałem o zaworach bramowych, które są drogie ale można w nich już bardzo precyzyjnie ustalić stopień otwarcia/zamknięcia otworu.

Mój sump jest cichy, spływu wody w ogóle nie słychać, nawet jak szafka otwarta, jedyne co słychać to lekkie mruczenie pompy w sumpie.
Pozdr.
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

Ja posiadam zwykły zawór i raz go ustawiłem aby był odpowiedni poziom wody w kominie tak aby rewizją woda sobie delikatnie spływała i mam już tak od września akwarium w sypialni i około 50cm od łóżka i cisza jak coś , do tego warto zastosować pompę obiegową z regulacją i w zasadzie zawór nie trzeba regulować
a tak to u mnie z rewizją wygląda ścięta pod kątem aby nie było właśnie siorbania wody słychać
Obrazek
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

Dokładnie tak to powinno wyglądać.
Cześć wody, dosłownie odrobina, powinna przez rewizję się przelewać a koniec rewizji najlepoej ściąć pod kątem...cisza spokój bezpieczenstwo...
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kredu »

Panowie, macie więcej doświadczenia, a to mój 1 sump. Układ mam tak jak na rysunku poniżej. Na początku działania sumpa udawało mi się uzyskać stan w którym woda biegła w ostatnim etapie tam gdzie niebieska strzałka i tym samym przepływała przez złoże waty filtracyjnej. Od pewnego czasu nie mogę jednak tak wyregulować sumpa i woda płynie tam gdzie strzałka czerwona a więc wata niewiele ją filtruje.... Macie na to jakiś pomysł?


Obrazek
Pozdr.
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

Kredu pisze:Macie na to jakiś pomysł?
Wymienić wate...

P.s.1 ja nie stosuje w ostatniej komorze waty, zresztą wata tylko wtedy kiedy trzeba wyklarować wodę.
Zastosowalbym w tej ostatniej komorze inne złoże filtracyjne.

P.s.2 do ostatniej komory, do komory pompy woda powinna przelewać się górą.
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kredu »

a jakiej mocy pompę w sumpach macie? Ja ma 10000l/H ale wydaje mi się za mała, przy najwyższych obrotach ledwo co grzebien wciąga paprochy z tafli
Pozdr.
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

U mnie w Słodkim 450L +160L sump działa pompa Jebao/Jecod DCT-8000 Wydajność: 2700-8000l/h (w 10 poziomach) i działa na połowie mocy , natomiast w morskim 250l w obiegu kręci wodą Jebao/Jecod DCP-6500 - Wydajność max. 6500 l/h i działa na 3 biegu i spokojnie obie sobie radzą znakomicie ;)
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

Kredu pisze:a jakiej mocy pompę w sumpach macie? Ja ma 10000l/H ale wydaje mi się za mała, przy najwyższych obrotach ledwo co grzebien wciąga paprochy z tafli
Jeżeli masz rzeczywistą wydajność 10.000L/H to tam "pralka" powinna być...
Ja w zbiorniku 240x80x60 mam okolo 4500L/H i jest w sam raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”