Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

tomekrzeszow
Posty: 47
Rejestracja: 16 gru 2019, 13:42
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tomekrzeszow »

Ok dobrze wiedzieć. U mnie jest od dołu taka Czarna , później tą wata, dalej ceramika te walce i jakaś gąbka niebieska w obudowie i od samej góry prefiltr. Czy zamiast waty jak dam gąbkę 45 PPI to będzie dobrze ? Może mi zblokowac taka gąbka przepływ ale na nim mi jakoś nie zależy i tak mam mocno skręcony na zaworach. Wtedy gąbka 45 byłaby przed ceramika. Czy jakoś inaczej kolejność ?
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Jak otworzysz i nic nie będziesz czyścił to biologii nie zabijesz, od dołu daj najgrubsza gąbkę później ceramika a następnie gąbki z coraz drobniejszymi oczkami. Ta wata mało co zatrzymuje a później ciężko ją wyczyścić i pełno nitek z niej też leci.
Jeśli nie masz dużo roślin to możesz dać ten zeolit później jak swoje wchłonie to będzie działać na podobnej zasadzie jak ceramika.
tomekrzeszow
Posty: 47
Rejestracja: 16 gru 2019, 13:42
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tomekrzeszow »

Oki rozumie, ale ostatnia gąbka taka niebieska którą otrzymałem oryginalnie z filtrem (nie mowie o prefiltrze) jest w takiej innej obudowie niż pozostałe media. Myślałem ją wyciągnąć i dać przed ceramikę czyli byłaby czarna gąbka, ta niebieska, dalej ceramika i tu na sama gore bym dodał tą niebieską 45. myślę że byłoby ok? Tę stara watę wycisnąć w akwarium? Jakieś bakterie na niej mogą być czy po prostu wyrzucić?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

ja bym wyrzucił, albo umyj i wysusz, może kiedyś jeszcze się przyda
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Ta ostatnia gąbka jest najdrobniejsza i dali ja na samą górę jako ostatnie medium, ten inny koszyk to tak na prawdę jest taki sam jak pozostałe tylko dają na górę w każdym kuble takie coś co oddziela media filtracyjne od wirnika ;)
Większość dzisiejszym kubełków przepuszcza wodę do dołu i zaciąga ja do góry przez media filtracyjne czyli najlepiej media układać że na spodzie te najgrubsze a im bliżej powierzchni coraz drobniejsze ;) (filtracja wstępną później "główna" i na koniec ostateczne oczyszczenie z małych już zanieczyszczeń)
tomekrzeszow
Posty: 47
Rejestracja: 16 gru 2019, 13:42
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tomekrzeszow »

Ok minoris teraz wszystko już z grubsza rozumie. Zapewne ten mój ostatni to nie jest 45 więc jego dam za tym z najgrubszymi dziurami, później ceramika i na koniec w to ostatnie pudełko kupię do klarowania wody ten o najwyższym stopniu czyszczenia a zarazem najmniejszej przepustowosci. I tak w moim 112 ultramax 1500 sobie powinien poradzić z przepływem. Nie będę musiał go skręcać na zaworach tak jak teraz.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

tak naprawdę to on jest za mocny do tego akwarium , spokojnie wystarczył by 1000
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

mazmaciek pisze:tak naprawdę to on jest za mocny do tego akwarium , spokojnie wystarczył by 1000
Jeśli nie miałby mediów to może tak ale te filtry mają bardzo zawyżona przepustowość. Ja mam wersję 2000 w akwa 240 l ( długość 120 cm) to gdyby nie wew turbo 1000 nawet nie byłoby widać że mam jaki kolwiek filtr a wg producenta jest do akwa 400-700l....( W sensie ruch wody )Te filtry w rzeczywistej przepustowości wiele się nie różnią tylko z każdym modelem wyżej dodają tylko 1 koszyk.


Po swoich obserwacjach uważam że ultramax jest ok ale jako biolog, ale do czyszczenia mechanicznego trzeba coś innego....
Mój od dołu to : gąbka gruba, ceramika, ceramika, keramzyt, drobna gąbka ( dałem na górę włókninę ale po 2 m-cach była delikatnie zabrudzoną więc usunalem i wsadziłem turbo 1000 z wloknina....po 1 dniu widoczna różnica ;-) )
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Chciałem odświeżyć ten temat bo zastanawiam się nad założeniem w najbliższych miesiącach zbiorniczka 160L. Planuje małe Malawii lub Tanganikę, ale kiedyś pewnie i jakieś akwarium w stylu nature / roślinniak LT.

Jakie są Wasze aktualne doświadczenia z tym filtrem?? Większość problemów "wieku dziecięcego", o których czytałem tj. wycieki i zapowietrzanie dotyczy jednak głównie wersji ULTRAMAX 2000 i ponoć w kolejnych seriach problemy te były eliminowane.

Zastanawiam się mocno nad ULTRAMAXEM 1000
Czy da radę w zbiorniczku 160L?
Posiada ktoś tą wersję i mógłby się podzielić wrażeniami??


Drugie pytanie czy warty jest swojej ceny w porównaniu z serią AQUAEL ULTRA FILTER?? gdzie na jego korzyść przemawia tylko wbudowany prefiltr?
Dodam, że Ultra 900, który ma prawie identyczne parametry, co ULTRAMAX 1000 - jest tańszy o 100 PLN, a w cenie ULTRAMAXA 1000 można mieć ULTRA FILTER 1200 (większy przepływ, większa pojemność kubła i więcej mediów).
Czy prefiltr faktycznie robi taką różnicę w użytkowaniu?? Bo przyznam, że jeśli miałbym dokupywać osobno prefiltr do kubła, to wolę jednak dołożyć tą "stówkę" do kubła z wbudowanym prefiltrem.
Awatar użytkownika
kd__
Posty: 21
Rejestracja: 30 gru 2013, 1:16
Imię: Kamil
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: kd__ »

Natomiast ja mam konflikt cenowy. Aquael pokazał niedawno światu grzałkę przepływową, która może być świetnym uzupełnieniem dla linii Ultramax lub Ultra. Do czego zmierzam? Planuję nowy zbiornik i chciałbym mieć grzałkę poza akwarium, sęk w tym, że zestaw Aquaela kosztuje około 635 zł (Ultramax 1000 + grzałka w wiodących sklepach akwarystycznych), czyli jest drożej, niż Oase Biomaster Thermo 250 z mojego źródła (585 zł), a to chyba nie jest spoko. :podwójnie widzę: Mając w tej chwili do wybory Aquaela z grzałką, która prawdopodobnie będzie miała jakieś problem wieku dziecięcego, a sprawdzonym filtrem Oase, wybiorę Oase.
...
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Mam ultramqx 2000 i od jakiegoś tygodnia ultra 900 (chińskiej się rozszczelnił) prefiltr w maxie- no jest i tyle, taki bajer i tyle,
Moim zdaniem minusem w ultra jest brak tej krateczki na samej górze koszów oddzielajacy kosze z mediami od wirnika ( duży w sumie minus o którym się dowiedziałem jak już pudełko otworzyłem)
Przepływ w ultra 900 jest moim subiektywnym zdaniem mocniejszy niż w ultramaxie 2000....
Jeśli kupisz ultra 1400 myślę że spokojnie da radę 160l

Jak coś konkretniej chcesz wiedzieć o wersji ultra 900 i ultramax 2000 to pisz ;-)


Aaaa a....po 3 reklamacjach ultramax że się zapowietrzony i po wymianie wszystkiego nadal mi się zapowietrza....w ultra 900 na razie jest ok ;)
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

A jak z głośnością ultra 900?
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Minoris pisze:Mam ultramqx 2000 i od jakiegoś tygodnia ultra 900 (chińskiej się rozszczelnił) prefiltr w maxie- no jest i tyle, taki bajer i tyle,
Moim zdaniem minusem w ultra jest brak tej krateczki na samej górze koszów oddzielajacy kosze z mediami od wirnika ( duży w sumie minus o którym się dowiedziałem jak już pudełko otworzyłem)
Przepływ w ultra 900 jest moim subiektywnym zdaniem mocniejszy niż w ultramaxie 2000....
Jeśli kupisz ultra 1400 myślę że spokojnie da radę 160l

Jak coś konkretniej chcesz wiedzieć o wersji ultra 900 i ultramax 2000 to pisz ;-)


Aaaa a....po 3 reklamacjach ultramax że się zapowietrzony i po wymianie wszystkiego nadal mi się zapowietrza....w ultra 900 na razie jest ok ;)
No to pewnie będę celował w Ultra 1200, skoro Ultramax to głównie dopłata za dodatkowe bajery. Ultra 1200 chyba da radę? w końcu to przepływ 1200 l/h i 13,5L kubła.

Dołączam się do pytania jak z kulturą pracy Ultra 900? Jest chichy?
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Jak na mój słuch to bym powiedział że ultra jest cichszy niż ultramax, dodam że oba filtry są w szafce otulone gąbkami ale i tak w nocy je słyszę ;)

Wydaje mi się że ultramax jest głośniejszy od ultra ze względu na prefiltr oraz zapowietrzanie sie.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Jak tam wygląda regulacja przepływu? Może występuje zjawisko kawitacji?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”