Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Oba filtry mam ustawione na 100% przepływu więc nie powiem, jedynie co teraz mogę powiedzieć to to że kanały wodne w ultra są szersze niż w ultramaxie (i tu może być przyczyna zapowietrzanie się)
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: Łukasz »

Ponieważ założyłem ten temat i w końcu kupiłem ultramaxa 2000 napiszę swoje spostrzeżenia. Kupiłem wersję ultramaxa nową po wszystkich poprawkach przez Aquael tj nowy wirnik sześcio łopatkowy, węże 19/26. Wkłady gąbkowe zostawiłem bez zmian , dwa kosze wypełniłem biokulami maxspect jeden kosz wypełniłem ceramiką Qualdrop. Akwarium 300l filtr włączony na maxa robi pralkę. Obecnie chodzi z przepływem stłumionym 50%. Prawdopodobnie jak się zabródzi to wydajność spadnie ale tym się nie martwię bo ma jeszcze zapas mocy i sobie tylko dźwignię od przepływu przesunę. Wcześniej pracowała tetra ex1200 plus Aquael turbo 1000. Tetra 1200 jest mniejsza ma mniej jeden kosz i brak prefiltru oraz ma dużo słabszy przepływ od Aquaela. Aquaela Turbo wyżóciłem bo okazał się zbędny. Wcześniej jeden z forumowiczów napisał że w 240l ma dołożony do ultramaxa 2000 jeszcze turbo 1000 bo ultrmax ma słabą wydajność ale posiadał chyba jeszcze starszą wersję sprzed modernizacji. Ultramax mam w szafce w sypialni i niestety jest słyszalny. Więcej będę mógł się coś wypowiedzieć po minimum roku użytkowania.
Łukasz
TwinSmark
Posty: 25
Rejestracja: 29 mar 2018, 23:44
Imię: Kris
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: TwinSmark »

Też się niedawno zastanawiałem nad filtrem do dużego zbiornika, ale ponieważ rozczarowałem się Unimaksami 700 (kiepski przepływ, dużo rur), kupiłem chińskiego Sunsun HW-5000; trochę się niepokoiłem, czy nie będzie przeciekał, czy zasysał powietrza (na YT jest kilka takich filmików), ale, odpukać, jest wszystko OK, a filtr bardzo fajny. Cichy, i zapiernicza jak dziki.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: mazmaciek »

Za kilka dni będę miał ultramax 1000 to podzielę się wrażeniami
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: Minoris »

To skoro dali węże 19/26 to może też zwiększyli średnicę kanałów w głowicy jak i w koszykach bo ja po perypetiach właśnie z nim ( wymieniony system odpowietrzania a później cała głowica oczywiście w ramach gwarancji) mogę stwierdzić że dalej gówniarz się zapowietrza, w 240l (120cm długości) za bardzo ruchu wody nie widać.
Porównując ultra 900 i ultramax2000 (przed ostatnia modyfikacja) stwierdzam iż na dzień dzisiejszy wybrałbym ultra900.
Ultra moim zdaniem ma większy przepływ, widać ruch wody , jest cichszy, brak wbudowanego prefiltra nie jest jego minusem, minusem jest brak kratki oddzielający górny koszyk od głowicy i to chyba jest jego jedyny minus.


Taka głupia myśl....skoro zmodernizowali teraz głowice do ultramaxa to czy jest sens pisać do serwisu że nadal mam problemy z zapowietrzaniem i żeby mi wymienili na tą głowice z nowym wirnikiem itp? Bo jak bądź nadal filtr posiada wadę .
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: Łukasz »

Przy koszykach otwory przepływowe są spore może też zmienili ich średnicę. Za parę miesięcy jak będę go otwierał to zmierzę je dokładnie sufmiarką. Ja bym próbował reklamować bo wada fabryczna nadal nie usunięta.
Łukasz
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: Minoris »

Napisałem ale tylko mają mi wysłać ten nowy wirnik 6-cio ramienny.
Podobna sytuacja była z lewym obiegiem w JBL to dali jakieś nowe koszyki ale trzeba było je sobie zakupić na własny koszt.
Co do jeszcze średnicy otworów koszyków obstawiam że teraz mają rozmiar taki jak w ultra czyli dwa razy większe.
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: Łukasz »

JBL e700 miałem parę lat temu po zakupie pozbyłem się go po paru miesiącach serwis wysłał mi uszczelkę na pierwszy od góry kosz. Głośno też chodził i wymienili mi wirnik. Otwory w ultramaxie były spore wydaje mi się że też zmienili. Na razie nie chce mi się go otwierać z resztą nie widzę potrzeby. Ja bym im wysłał cały filtr niech wymieniają na nowy poprawiony. Zabieg z wymianą wirnika to dla nich najmniejszy koszt. Postrasz ich sądem konsumenckim . Podejdź do sklepu zoologicznego w którym mają takie filtry i sprawdź różnice. Jeżeli cała głowica węże i kosze są zmienione konstrukcyjnie tobędziesz miał argumenty by ci gowymienili. Przynajmniej te co są zmienione konstrukcyjnie a nie tylko wirnik.
Łukasz
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: Minoris »

Zobaczymy co to wyjdzie z tym wirnikiem bo w sumie już się przyzwyczaiłem do tego dziada i tyle
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: CHAPEK »

Mam Ultramaxa 1000 od miesiąca.
Ciężko po tak krótkim czasie o jakieś większe konkrety.
Pierwsze wrażenie - jest na prawdę bardzo cichy, prawie niesłyszalny. Małego Eheima 2211 bije pod tym względem na głowę.
Na początku trochę "bulgotał" i wypluwał często powietrze, co mnie trochę irytowało, ale mogła to być wina tego, że go właściwie nie odpowietrzyłem i na początku zalewałem go "ręcznie" przez pokrywę prefiltra.
Po tym miesiącu nie zdarza się praktycznie żeby zabulgotał, czasem tam wypluje trochę powietrza, ale robi to już subtelnie i i tak cicho, że mi to nie przeszkadza - ale będę go obserwował pod tym kątem.
Dodam, że filtr stoi na podłodze w pokoju, w którym sypiam i nie znajduje się w żadnej szafce, która by go dodatkowo wygłuszała i jest prawie niesłyszalny (nie licząc początkowych bulgotów i wypluwania powietrza).
Nie wiem jakie okażą się jego właściwości filtracyjne, ale pod kątem kultury pracy to jestem bardzo zadowolony, a należę do tych osób, które w środku nocy obudzi "pierdnięcie" ptaszka za oknem. :lol:
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: mazmaciek »

Ja tez mam ultramaxa 1000 tyle ze od tygodnia. Mój jest słyszalny, unimax był cichszy. Ale za to zalewanie, odpinanie węży i koszyczki to mistrzostwo. Filtr ciężki, wykonany masywnie.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: CHAPEK »

mazmaciek pisze:
13 lut 2021, 6:45
Ja tez mam ultramaxa 1000 tyle ze od tygodnia. Mój jest słyszalny, unimax był cichszy. Ale za to zalewanie, odpinanie węży i koszyczki to mistrzostwo. Filtr ciężki, wykonany masywnie.
No mój się odpowietrzał 3-4 tygodnie, a co za tym idzie był na początku trochę głośniejszy.
Nie mam porównania pod tym kątem do Unimaxa, ale spełnia moje oczekiwania. U mnie system zalewania nie był w stanie zaciągnąć wody, ale sądzę, że to z uwagi na małą różnicę poziomów pomiędzy akwarium a filtrem, więc zalałem go przez pokrywę prefiltra (to jej dodatkowy plus).
Tak jak mówisz - wszystko wydaje się solidnie i dobrze wykonane, a zastosowane rozwiązania wygodne i praktyczne.
Teraz czas pokaże jak sprawdzi się w boju na dłuższą metę.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: mazmaciek »

U mnie odpowietrzył się w dwie minuty tyle że filtr stoi pod akwarium.
Jak otworzę szafkę to filtr słyszę dość wyraźnie, ale po zamknięciu cisza.
A unimaks na odwrót, jak szafka była otwarta to cisza, po zamknięciu robiło się pudło rezonansowe i było go słychać.
Niestety dobre wrażenia psują nędzne media filtracyjne, czy to w unimaxie czy w ultramaxie na fabrycznych nie może wyklarować wody
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: CHAPEK »

mazmaciek pisze:
13 lut 2021, 14:28
U mnie odpowietrzył się w dwie minuty tyle że filtr stoi pod akwarium.
Jak otworzę szafkę to filtr słyszę dość wyraźnie, ale po zamknięciu cisza.
A unimaks na odwrót, jak szafka była otwarta to cisza, po zamknięciu robiło się pudło rezonansowe i było go słychać.
Niestety dobre wrażenia psują nędzne media filtracyjne, czy to w unimaxie czy w ultramaxie na fabrycznych nie może wyklarować wody
No w tej cenie to producent mógł się bardziej postarać. Ja początkowo liczyłem się z doposażeniem w media już we własnym zakresie, ale akurat sprzedawca w aukcji oferował do filtra gratisy w ich postaci, więc przynajmniej obeszło się bez dodatkowych kosztów.
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Re: Nowe filtry kubełkowe od Aquaela

Post autor: Minoris »

Mi się udało kupić dziada w sklepie stacjonarnym ale w cenie jak na necie czyli 500zl czyli media standardowe, gruba gąbka, drobna gąbka, 2 albo 4 woreczki ceramiki oraz 4 woreczki włókniny która do niczego się nie nadają ale na szczęście miałem w starym filtrze ceramikę więc co się dało to wykorzystałem a reszta z starego rozszczelnionego sunsuna wsadziłem.
A wody nie mógł wyklarować, wodę udało mi się wyklarować dopiero po zakupie kuzyna ultramaxa czyli ultra 900.
Woda w trochę przerybionym akwarium filtruje:
Aquaponika napędzana pat mini, Aquael ultramax2000 ( od dołu: gruba gąbka, drobna gąbka plus włóknina, i pozostałe kosze wypełnione ceramika), Aquael ultra 900 (od dołu: średnia gąbka a na niej włóknina, ceramika a na niej włóknina, ceramika).

Ultramaxa mam w szafce pod akwa....ale nie ważne czy w szafce czy nie, czy szafka otwarta czy nie dziada słychać ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”