Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kubełek do 54L

Jaki fltr kubełkowy do akwarium 54L??

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Kubełek do 54L

Post autor: CHAPEK »

Hej

Chcę włożyć do swojego akwarium 54l jakiś filtr kubełkowy.
Zależy mi na tym, żeby był cichy oraz wytrzymały / mało awaryjny (rozszczelnienia, pęknięcia uszczelek itp.). Ważne też jest to, żeby zajmował stosunkowo mało miejsca, czyli wykluczam tu jakiegoś "potwora" ze skręconym przepływem na minimum.

Akwarium LT na ziemi ogrodowej (w małych ilościach dozowane makro)
Obsada: Bojownik / Otosek / Endlerki x 5 / Krewetki Amano x 7

Budżet: do 200 PLN

Co polecacie??


Moją uwagę przykuł Aquael Multikani 800 - Czy warto??
Jeśli go ktoś posiada to będę wdzięczny za opinie o tym filtrze i jak w praktyce wygląda użytkowanie filtra, który niema pompy zintegrowanej z kubełkiem? - czy to rozwiązanie się sprawdza?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Ja używam od lat tylko eheim, do 54l mam clasic 2211. Najstarzy filtr tej firmy ma u mnie 20 lat. nigdy nie zepsół się ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

XerX pisze:Ja używam od lat tylko eheim, do 54l mam clasic 2211. Najstarzy filtr tej firmy ma u mnie 20 lat. nigdy nie zepsół się ;)
Przekonałeś mnie :)
Jego wymiary mnie szczególnie zachęcają, bo mam dość mało miejsca.
Wszędzie podają, że wymiary to 11x29 cm

Czy to wymiary samego kubełka? Czy ta plastikowa podstawa ma 11 cm (szer./dług.)??
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Jak będę w domu to zmierzę ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

XerX pisze:Jak będę w domu to zmierzę ;)
Z góry dzięki!!!

A przy okazji czy warto inwestować dodatkowo w zawory? LINK
Widzę, że w większości przypadków do tego modelu w zestawie ich niema
Wydatek warty zachodu?? Czy wystarczy zdrowy rozsądek i trochę BHP żeby nie wywołać powodzi przy rozłączaniu (raz na kilka miesięcy) ??
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

12 cm podstawa, 30 cm wysokość. Ja mam dwa takiepodwójne zawory, nie są wymagane, ale bardzo ułatwiają robienie cokolwiek przy filtrze. Kupiłem je po niecałe 30 zł. ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

w tak małym filtrze węże pewnie są 12mm.
Gdyby były 16mm to można by wykorzystać coś takiego http://sklep.dropplant.com.pl/zaworki-d ... 6-zac.html
jest tego masę
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

XerX pisze:12 cm podstawa, 30 cm wysokość. Ja mam dwa takiepodwójne zawory, nie są wymagane, ale bardzo ułatwiają robienie cokolwiek przy filtrze. Kupiłem je po niecałe 30 zł. ;)
Dzięki za info!
A możesz zdradzić tutaj albo napisać na priv, gdzie nabyłeś zawory podwójne w takiej cenie?
Mi udało się póki co znaleźć jedynie zawory pojedyncze po ok. 30 PLN i podwójne od 50 PLN.

I jeszcze może głupie pytanie, ale nie należę do osób technicznych :lol:
Czy dobrze rozumiem, że zawór pojedynczy odcina przepływ wody z jednej strony węża, a zawór podwójny z obu stron węża? :lol:
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

CHAPEK pisze:Czy dobrze rozumiem, że zawór pojedynczy odcina przepływ wody z jednej strony węża, a zawór podwójny z obu stron węża?
Dokładnie. Przy zaworze podwójnym, możesz odpiąć filtr, wyczyścić go, bez konieczności odpinania i wyciągania węży.
CHAPEK pisze:Mi udało się póki co znaleźć jedynie zawory pojedyncze po ok. 30 PLN i podwójne od 50 PLN.
Kupiłem używane. Znalazłem przez przypadek, jak jeszcze nie miałem filtra. Kupiłem bo może się czasem przydać, i po 3 miesiącach już były w urzytku. :mrgreen:
charta non erubescit
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

XerX pisze:
CHAPEK pisze:Czy dobrze rozumiem, że zawór pojedynczy odcina przepływ wody z jednej strony węża, a zawór podwójny z obu stron węża?
Dokładnie. Przy zaworze podwójnym, możesz odpiąć filtr, wyczyścić go, bez konieczności odpinania i wyciągania węży.
CHAPEK pisze:Mi udało się póki co znaleźć jedynie zawory pojedyncze po ok. 30 PLN i podwójne od 50 PLN.
Kupiłem używane. Znalazłem przez przypadek, jak jeszcze nie miałem filtra. Kupiłem bo może się czasem przydać, i po 3 miesiącach już były w urzytku. :mrgreen:
No to kupiłem, póki co bez zaworów, może tez uda mi się kiedyś dokupić w okazyjnej cenie.

Filterek przyszedł tylko zastanawia mnie jedna rzecz.
Jak połączyć deszczownicę z wylotem?? na obrazkach instrukcji tak jakby był jakiś element je łączący, ale ja nie znalazłem w paczce nic co by do tego pasowało. Jedyne co mi przyszło na myśl to odcięcie kawałka węża i użycie go jako złączki.

Druga sprawa - dokupiłem ceramikę jako wypełnienie, a okazało się że w gratisie dostałem też coś takiego jak "de nitrate" firmy Seachem, który ponoć pochłania trochę azotu ale jest zalecany głównie jako medium w filtrach o małym przepływie (do 200L/H).
Poza stroną główną producenta to jest dość mało informacji jak w praktyce to medium się zachowuje.

Czy ktoś mógłby się podzielić swoimi spostrzeżeniami na jego temat? Pytanie brzmi czy to medium nadaje się do akwarium na ziemi ogrodowej, w którym raczej występuje niedobór azotu? czy z czasem się zużywa, tj. traci swoje właściwości?
Czy nie lepsza będzie tutaj jednak ceramika?? a może trochę tego i trochę tego??
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

CHAPEK pisze:Jedyne co mi przyszło na myśl to odcięcie kawałka węża i użycie go jako złączki.
I tak to ma wyglądać ;)
CHAPEK pisze:w gratisie dostałem też coś takiego jak "de nitrate" firmy Seachem
Ten preparat dobrze pochłania azotany NO3. Jeżeli akwaium nie ba zbyt dużego stężenia NO3, nie ma sensu używac tego. Dał bym samą ceramikę.
charta non erubescit
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Jeszcze jedna sprawa.

Na każdym z węży jest "strzałeczka".
Czy jej kierunek ma znaczenie? czy węże są w jakiś sposób "kierunkowe" i ona sugeruje w jakim kierunku ma płynąc woda? czy to niema znaczenia?

Przyznam szczerze, że zwróciłem na to uwagę dopiero po zamontowaniu wszystkiego i zauważyłem że są u mnie na odwrót do kierunku przepływu wody :lol:
Nie wiem czy się tym przejmować?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Szczeże, nie mam pojęcia xd Zawsze zakładałem tak jak powinno by, nie zastanawiałem się nad tym :mrgreen:
charta non erubescit
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

XerX pisze:Szczeże, nie mam pojęcia xd Zawsze zakładałem tak jak powinno by, nie zastanawiałem się nad tym :mrgreen:
No ja robiłem restart i na szybko wszystko zmontowałem, żeby filtr odpalić - patrze, a tu u mnie nie w tą stronę strzałki pokazują... :lol:
Dość mocno naciągnąłem węże na rurki i trochę bałem się, że je połamię próbując je rozłączyć, ale chyba nie będę kusił losu, skoro producent tak narysował to pewnie cel w tym jakiś jest...

No trudno skalpel pójdzie w ruch i będę walczył jutro z tematem... xd
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”