Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kaskada do nano akwarium

Jaką wybrać

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Kaskada do nano akwarium

Post autor: CHAPEK »

Szukam jakiejś kaskady do malutkiej kostki 10L o wymiarach 20x20x25

Jaki filterek polecacie?

Poza tym, że ma on spełniać swoją funkcję, to ma być przede wszystkim cichy, bo kosteczkę mam na stoliku przy łóżku, jakieś 50 cm od głowy podczas snu.
Fajnie gdyby filterek był w stanie uciągnąć akwarium do 30L, bo kiedyś jak wymienię stoliczek na solidniejszy to pewnie stanie tam kostka 30x30x30 (ale to bliżej nieokreślona przyszłość, więc baza to kostka 10l)

Zastanawiam się nad Aquael Versamax Mini albo Versamax FZN-1
Jeden i drugi budzi jednak moje obawy.

Pierwszy dlatego, że ma małą pojemność na media filtracyjne i ma "kasetowe" wkłady. Tu pytanie do użytkowników czy bez problemu można zamiast wkładów "kasetowych" upchać tam np. inną dociętą na wymiar gąbkę?

Drugi natomiast jest na tyle szeroko opisany i przetestowany w sieci, że nie obawiam się o jego właściwości i wydajność, ale o coś innego - czy do tak małej kostki nie będzie za duży i optycznie jej nie przytłoczy?

A może zaproponujecie coś zupełnie innego?
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Wszystko jest głośne.
Masz, 4 wyjścia.
1 nie zalewać szkła.
2 nie ustawiać w sypialni.
3 wsadzić wewn. filterek tylko aby nie dotykal do szkła.
4 ogłuchnąć, wtedy nawet remont u sasiada będzie znośny. :D
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

duch amazonski pisze:Wszystko jest głośne.
Masz, 4 wyjścia.
1 nie zalewać szkła.
2 nie ustawiać w sypialni.
3 wsadzić wewn. filterek tylko aby nie dotykal do szkła.
4 ogłuchnąć, wtedy nawet remont u sasiada będzie znośny. :D
No tak ale nie wszystko jest tak samo głośne... :lol:
Liczyłem na większą kreatywność ;)

Poza tym:
Ad. 1 - już jest zalane
Ad. 2 - już tam stoi
Ad. 3 - już jest tam wsadzony pat mini i bardzo dobrze się sprawuje, odgłos i kultura jego pracy mi zupełnie nie przeszkadza, ale jak to filtr wewnętrzny - zajmuje miejsce w środku i przy wyjmowaniu zawsze sporo syfu spływa z gąbki do zbiorniczka, więc szukam w zasadzie kaskadki, która będzie równie cicha co pat mini albo przynajmniej emitowała hałas na podobnym poziomie / Jakieś pomysły??
Ad. 4 - nie mam w planach :lol:
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

I co kupiłeś i czy jesteś zadowolony?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Zamówiłem wczoraj Versamax Mini, więc gdzieś za tydzień postaram się podzielić swoimi wrażeniami na temat tego produktu.
Poszperałem trochę i znalazłem też kilka innych ciekawych propozycji, które wydają się być dobrą alternatywą i są (przynajmniej według testujących) ciche i godne polecenia. Podzielę się wtedy również nimi przy okazji.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Poszperałem tu i tam i postanowiłem przedstawić kilka pomysłów/propozycji (niskobudżetowych) na kaskady do nano-akwariów do 30L, które są dostępne na naszym rynku.
Specyfikację tych filtrów każdy może sobie sam "wygooglować", więc niema sensu ich przytaczać.

1. Aquael Versamax Mini (cena 35-50 PLN)
W sieci niestety bardzo mało opinii, recenzji i testów, które można uznać za obiektywne/rzetelne.
Zakupiłem go i postanowiłem podzielić się swoimi wrażeniami.

Budowa / Wykonanie / Wygląd

Filtr jest wykonany dość solidnie z dobrej jakości czarnego plastiku. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, poza jednym wyjątkiem jakim jest pokrywa filtra. W moim przypadku w wyniku naprężeń plastiku "odskakiwała", tak jakby była nieco za duża lub "zwichrowana", co budziło moją irytację. Na szczęście po wykonaniu kilkadziesiąt razy czynności "włóż - wyciąg" już nie odskakuje choć nie leży idealnie. Sama pokrywa ma ładny desing co podkreśla nowoczesny wygląd filtra. Oczywiście nie trzeba jej nakładać bo nie wpływa to na funkcjonalność filtra - argumentem za jest na pewno estetyka, ale są też argumenty przeciw (czytaj: „kultura pracy"). Filtr na dole posiada również ruchomą stopkę do jego poziomowania. Filtr posiada regulację przepływu.

Filtracja

Fabryczne media filtracyjne to wkłady / kasety filtrujące, czyli ten element, któremu ten filtr zawdzięcza swoją niepopularność, czy nawet powiedziałbym złą sławę… po części słusznie, ale i niesłusznie…

Fakt, fabryczny wkład, przynajmniej ten w podstawowej wersji (bo można dokupić różne wkłady – ich nie oceniam) jak dla mnie jest - „BEZNADZIEJNY”. Kiedy wziąłem pierwszy raz wkład do ręki to wywołał uśmiech na mojej twarzy. Kawałek bardzo gruboziarnistej gąbeczki z jeszcze mniejszym kawalątkiem włókniny filtracyjnej (nawet najlepsza włóknina filtracyjna się tutaj nie sprawdzi, przy tak małej jej powierzchni i praktycznie żadnej objętości innych mediów filtracyjnych ).
Szczerze nie spodziewałem się tego po Aquaelu, który chyba przegrywa na tym polu, w tej klasie filtrów, nawet z „Chińczykami” w podobnym przedziale cenowym. Przy projektowaniu tego rozwiązania, ktoś chyba pamiętał tylko o filtracji mechanicznej , a zapomniał zupełnie o tej biologicznej. Do tego konstrukcja wkładu, jego prowadnic i jego obszycie włókniną, powoduje zupełnie nieracjonalne niewykorzystanie pojemności zasobnika na media, który wcale nie jest taki mały, jak na filtry w tej klasie. Jak dla mnie to raczej przerost formy nad treścią – bezużyteczna innowacja, która w dodatku moim zdaniem zmniejsza efektywność filtra w porównaniu do tradycyjnych, tanich i dobrze znanych rozwiązań.

Po co wprowadzać innowację, która ogranicza, upośledza podstawową cechę i funkcję filtra?
Żeby zarobić na dokupywanych później wkładach?

Wydaje mi się, że producent wyszedł na tym „jak Zabłocki na mydle” bo takie rozwiązanie na pewno zwiększyło koszt produkcji filtra, a można było tam włożyć po prostu jakąkolwiek gąbkę…

Wkłady to może opcja dla mega-leniuchów, którym nie zależy na filtracji biologicznej a satysfakcjonuje ich „jakaś” filtracja mechaniczna, ale na pewno nie dla osób, które podchodzą „na serio” do tego hobby. Ewentualnie to opcja dla akwarium w biurze, gdzie nie ma czasu na jego serwisowanie, albo nie ma pracowników, którzy potrafią je serwisować - to wtedy szybkie wyjęcie wkładu i włożenie nowego jest jakimś minimalistycznym rozwiązaniem.
Ale nie będę się już dłużej pastwił nad projektantem i producentem, ani rozważał co nimi kierowało przy zastosowaniu rozwiązania w postaci wkładów, więc stawiam kropkę w tym temacie i przechodzę dalej.

U mnie sam wkład wywołał niesmak, więc wyjąłem z niego gąbeczkę (przyda się jakoś inaczej) wrzuciłem do pudełka i wyniosłem do piwnicy. Zajrzałem wtedy do kubełka i zobaczyłem światełko w czarnym tunelu zasobnika :lol:
Na szczęście prowadnice do wkładu nie utrudniają wypełnienia zasobnika innymi mediami – wedle uznania. Ja umieściłem tam 16 krążków ceramiki i watę filtracyjną. Gąbeczką fabryczną owinąłem wlot filtra nad komorą wirnika, żeby maksymalnie wykorzystać każdą przestrzeń zalewaną wodą. Równie dobrze można włożyć do zasobnika jakąś gąbkę. Spokojnie zmieści się tam np. gąbka wielkości takiej jak fabryczna w filtrze pat mini, więc można dobrać coś o odpowiedniej gradacji i ten aspekt wygląda już całkiem fajnie.

Kultura Pracy


Filtr jest stosunkowo cichy, ale nie bezgłośny (bo takich chyba nie ma?). Dodam, że oceniam go głównie w na tle filtra pat mini, który pracował z zbiorniku wcześniej. Na pewno jest od niego głośniejszy, ale w żaden sposób nie przeszkadza w trakcie dnia, więc w pokoju dziennym nie powinien nikogo drażnić – jeśli się tak zdarzy należy zastosować kilka prostych metod na jego wyciszenie (czytaj dalej).
Ja testowałem go w pokoju w którym sypiam, do tego w akwarium, które znajduje się na stoliczku obok łózka , jakieś 50 cm od mojej głowy podczas snu – więc postawiłem poprzeczkę wysoko i postanowiłem go maksymalnie wyciszyć.

Po pierwsze ważny jest prawidłowy montaż filtra, szczególnie zamocowanie wlotu filtra, tak aby jego prowadnice weszły odpowiednio w obudowę nad komorą wirnika, w innym przypadku filtr będzie bardzo głośny i zrobi tylko z waszej winy, złe pierwsze wrażenie - jak u mnie :P

Po drugie, w miejscu zawieszenia filtra na szybie i we wszystkich miejscach stykających się bezpośrednio z szybą – należy podkleić lub podłożyć jakiś materiał, który będzie tłumić przenoszenie drgań, np. pianka poliuretanowa, gąbka, gumka itp. itd. Ja zastosowałem cienką piankę taką jaka jest często wykorzystywana do pakowania nowego sprzętu RTV. Przykleiłem ją taśmą dwustronną na filtrze miejscu zawieszenie na szybie oraz na stopce do poziomowania filtra. Znacznie to zmniejszyło wydawany dźwięk.

Po trzecie, jeśli zależy wam bardziej na cichej pracy, niż na wyglądzie filtra, to zdejmijcie pokrywę filtra. Po jej zdjęciu również filtr będzie pracował ciszej.

U mnie obecnie pracuje z nałożoną pokrywą i nie zakłóca mi snu, ale jako akwarysta jestem przyzwyczajony do buczenia filtrów w tle :P O ile podklejenie jednej warstwy pianki było wystarczające przy fabrycznym wkładzie filtracyjnym, to po wypełnieniu własnymi mediami filtr stał się znacznie cięższy i buczenie się wzmogło, więc dokleiłem kolejną warstwę pianki.

PODSUMOWANIE


W mojej ocenie jest to całkiem fajny filtr, godny uwagi, a nawet bardzo dobry po drobnym „tuningu” opisanym wyżej i dołożeniu mediów filtracyjnych. Myślę, że w akwariach do 30L spokojnie da radę. Mocy mu nie brakuje, pewnie i w nieco większej kostce sobie poradzi. Ciężko powiedzieć, czy w akwariach większych niż 30L o tradycyjnym kształcie czy „jamnikach” zapewni odpowiednią cyrkulację wody. Producent pisze, że nadaje się maksymalnie do akwarium 40L i wydaje się to być racjonalne.

ZALETY:
- zastosowanie czarnego plastiku. Na przeźroczystym plastiku jak w pozostałych propozycjach, z czasem naturalnie pojawią się glony lub widoczny osad trudny do wyczyszczenia. Nie wpływa to oczywiście na funkcjonalność, a jeśli filtr jest w niewidocznym, mało eksponowanym miejscu, lub jest zasłonięty, to ten aspekt nie będzie miał znaczenia.
- duży przepływ wody (230l/h – według producenta)
- dobry stosunek jakości do ceny (ja kupiłem go za 34 PLN + przesyłka)
- produkt „made in Poland” (w cenie „Chińczyka”)

WADY:
- fabryczny wkład filtracyjny

Czy kupiłbym go jeszcze raz – TAK

(niestety szybko pozbyłem się fabrycznego wkładu i nie nakręciłem jak się z nim prezentuje
https://www.youtube.com/watch?v=xazbypIoX94
https://www.youtube.com/watch?v=NoDLZHrSgtw

[ Dodano: 2020-04-26, 16:54 ]
INNE PODOBNE

2. Jeneca XP-03 (Cena 20-30 PLN)
https://www.youtube.com/watch?v=-QPjugMi0gI&t=143s

3. Happet Nano (Cena 30-40 PLN)

https://www.youtube.com/watch?v=VZHe775fTGk

4. Azoo Mignon 60 / Azoo Mignon 150 (cena 50-60 PLN)

https://www.youtube.com/watch?v=9j7OPHVbtKY

Filtry wydają się być bardzo podobnymi konstrukcjami i według testujących są dość ciche. Filtracja biologiczna ze względu na małą pojemność zasobników jest oczywiście mała. Filtracja mechaniczna to już kwestia naszych potrzeb i inwencji, bo wkłady fabryczne możemy zastąpić innymi wedle własnego uznania.

Zachęcam użytkowników tych kaskad do dzielenia się opiniami na ich temat, albo do poszerzenia listy o opinie na temat innych małych kaskad
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

Jeneca xp-08 /xp-07 filtr kiedyś oferowany pod nazwą hailea, zapewne i pod innymi nazwami również
Używałem większego modelu xp-08.
Obrazek

Cena od 27 za xp-07 do 45zł za xp -08

Budowa / Wykonanie / Wygląd

Filtr jest wykonany dość solidnie z czarnego plastiku. Pokrywa pół przeźroczysta jak również rurki zasysające. Na rurce ssącej posiada regulację przepływu, działa sprawnie. Regulacja długości po przez wysuwanie dolnej końcówki trzyma się solidnie jest uszczelniona oringiem gumowym tak więc potrafi ciągnąć wodę z naprawdę głębokich zbiorników. W zbiorniku o wysokości 30cm można mieć bardzo niewiele wody a filtr wciąż będzie działał. Drobne oczka rurki ssącej spokojnie nadają się do narybku i lekko podrośniętych krewetek.
Mój egzemplarz nie posiadał skimmera choć widziałem że niektóre wersje go posiadają.
Klapka spasowana średnio ale nie odstaje , nie wpada w wibracje więc jest ok.
Mój filtr nie posiadał stopki do regulacji pochylenia.


Filtracja

Fabryczne media filtracyjne to wkład / kaseta z watą i węglem w środku. Wiadomo że wyleciał z filtra gdyż nie oferuje nic co zachęcało by do jego używania.
Pojemność filtra jest całkiem zadowalająca do małych nano akwariów, do takich właśnie zbiorników filtr będzie ok. Zaraz zaraz jak to do nano akwarium przecież producent podaje 680l/h i zaleca jego użycie w akwarium 120-300litrów pojemności taaaak a świstak siedzi i zawija w te sreberka.
Dane podane przez producenta albo zostały podana dla żartu albo gdzieś daleko na wschodzie gdzie mieści się fabryka produkująca ten filtr litr ma mniejsza faktyczną objętość albo godzina trwa nie 60minut a kilka razy dłużej. Realny przepływ to od 100-250l/h - na pusto
Do środka Zmieści się trochę ceramiki oraz gąbki. Pojemności nie sprawdzałem z aptekarska precyzją ale na oko jest to powyżej 0.5 a poniżej 1litra.

Kultura Pracy

Filtr jest bardzo bardzo cichy, szok i niedowierzanie około 30zł i bezgłośny filtr do tego z chin? Niemożliwe a jednak prawdziwe. Wirnik pracuje cicho klapka nie drga no miód malina. Aquaelu ucz się od chińczyków
Filtr działa nieprzerwanie dobre 3 lata i nie myśli przestać działać obecnie sprezentowałem do bratu do 20 litrowej kostki.


PODSUMOWANIE

W mojej ocenie jest to bardzo dobry filtr , godny uwagi oczywiście wkłady trzeba wykombinować we własnym zakresie.

Myślę, że w akwariach do max 40L z małą obsadą da radę, ale raczej polecał bym go do zbiorników od 10 do 30 litrów. Chwile działał u mnie akwarium 50 litrowym ale ze wspomaganiem kubła w przeciwnym wypadku nie ma szans.

ZALETY:
- zastosowanie czarnego plastiku, glon nie rośnie w środku filtra a my nie widzimy brudu w środku
- cena cena cena
- pojemność
- regulacja przepływu
-długa rurka ssąca
-drobne oczka rurki ssącej
-cisza podczas pracy

WADY:
- fabryczny wkład filtracyjny
-oszukany przepływ
-pół przeźroczysta klapka , oraz rurki obrastają glonem co nie wygląda estetycznie
-brak skimmera -przynajmniej w moim egzemplarzu
-brak stopki regulacyjnej pochylenia filtra przynajmniej u mnie jej nie było

Czy kupiłbym go jeszcze raz – TAK ale tylko do naprawdę niewielkiego akwarium 10-30 litrów


Inne kaskady które używałem
aqua nova nf-600
hagen aqua clear 20, 30 oraz 70
aquael fzn-1 oraz fzn-3 :evil: :/ :? <wrrr>
hbl-701 :evil: :evil: :evil: :evil: <wrr> dobry temat na następną recenzję
hbl-301 :evil:
Filtr kaskadowy NANO -chińskie coś bez nazwy
50x30x38 38x22x28 30x30x35
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

AQUA Nova NF 600

Najniższa cena jaką wypatrzyłem to 53zł chociaż ja kupiłem filtr za 39zł :D. Średnio można przyjąć 60-80zł
Obrazek

Budowa / Wykonanie / Wygląd

Filtr jest wykonany z przezroczystego plastiku o lekko niebieskim zabarwieniu posiada Regulację przepływu, działa sprawnie. Regulacja długości po dołączoną przedłużkę końcówki Drobne oczka rurki ssącej spokojnie nadają się do narybku i lekko podrośniętych krewetek.
Klapka spasowana średnio ale nie odstaje , nie wpada w wibracje więc jest ok.
Mój filtr nie posiadał stopki do regulacji pochylenia.


Filtracja

Fabryczne media filtracyjne to wkład / kaseta z watą i węglem w środku. Wiadomo że wyleciał z filtra gdyż nie oferuje nic co zachęcało by do jego używania.
Pojemność filtra jest EKSTRA, ciężko znaleźć konkurencję (aqua clear 70 czy seachem tidal 70 kosztują znacznie znacznie więcej)
Do małych o akwariów filtr nada się wyśmienicie.
Producent podaje na opakowaniu informację o przepływie 600l/h jednak często spotkac można na ten filtr z informacja o 400l/h co było by bliższe prawdy
Producent zaleca jego użycie w akwarium 120 litrów, jasne może bez wkładów do samego mielenia wody to się zgodzę.


Kultura Pracy


Filtr jest bardzo bardzo cichy, wirnik pracuje cicho klapka nie drga. Woda nie pluska podczas wpadania do akwarium a skimmer nie siorbie


PODSUMOWANIE

W mojej ocenie jest to bardzo dobry filtr , godny uwagi oczywiście wkłady trzeba wykombinować we własnym zakresie, oraz poddać filtr modyfikacji dla zoptymalizowania przepływu wody

Myślę, że w akwariach do max 50L z małą obsadą da radę, ale raczej polecał bym go do zbiorników od 30-40litrów .
Działa u mnie akwarium 50 litrowym ale ze wspomaganiem kubła, jako skimmer i filtr mechaniczno-biologiczny, chociaż myślę wyciągnąć ceramikę i zastosować tylko gąbki oraz włókninę jako typowo mechaniczny filtr

ZALETY:
-duża pojemność około 2litry
- cena
- regulacja przepływu
-długa rurka ssąca
-drobne oczka rurki ssącej
-cisza podczas pracy
-skimmer

WADY:
- fabryczny wkład filtracyjny
-oszukany przepływ
-przeźroczysta obudowa , oraz rurki


Czy kupiłbym go jeszcze raz &#8211; TAK TAK TAK



Modyfikacja filtra
Filtr zmodyfikowałem wstawiając w miejsce fabrycznych wkładów przegrody tworząc coś na kształt przegród w sumpie. Dzięki temu zabiegowi woda krąży równomiernie w filtrze co można zaobserwować po drobinkach unoszących się w środku

Obrazek
Obrazek
Obrazek




Inne kaskady które używałem
aqua nova nf-600
hagen aqua clear 20, 30 oraz 70
aquael fzn-1 oraz fzn-3 :evil: :/ :? <wrrr>
hbl-701 :evil: :evil: :evil: :evil: <wrr> dobry temat na następną recenzję
hbl-301 :evil:
Filtr kaskadowy NANO -chińskie coś bez nazwy
50x30x38 38x22x28 30x30x35
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Jeneca xp-08 /xp-07
Brzosti1989 pisze:AQUA Nova NF 600
Dobra robota!!!

Oczywiście jak będziesz miał natchnienie i czas to czekam na opinie dotyczące pozostałych filtrów, z którymi miałeś styczność (oczywiście mając na uwadze żebyśmy w tym wątku skupiali się na kaskadach do nano akwariów 10-30L i nie wychodzili nadto ponad taki litraż)

Ciekaw jestem Twojej opinii o Aquael FZN-1, a szczególnie tego, czy to twoim zdaniem jeszcze filtr do nano akwarium czy jednak już filtr na większy kaliber? (sam się nad tym sporo zastanawiałem)
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

Właśnie miałem pisać o hbl-701 ale nie mogłem znaleźć zdjęć trupa.
Ciekaw jestem Twojej opinii o Aquael FZN-1, a szczególnie tego, czy to twoim zdaniem jeszcze filtr do nano akwarium czy jednak już filtr na większy kaliber? (sam się nad tym sporo zastanawiałem)
Zdecydowanie fzn-1 do nano akwarium, zobacz sobie w zakładce akwarium roślinne mam tam ostatnio postawioną kostkę 30x30x35 gdzie fzn-1 chodzi w parze z hw-603B(kubeł 2.7litra 400l/h) -oba są bez prefiltrów gąbkowych na wlocie tylko napakowane na full.


AQUA Nova NF 600 również do nano 30l się nada te przepływy podane przez producentów to jest delikatnie mówiąc śmiech na sali. Pracuje u mnie jak wyżej napisałem w akwarium około 50 litrowym 50x30x35 + kubeł i nie ma mowy o pralce w akwarium.
Myślę ze do kostki 30 nadał by się idealnie, a w razie potrzeby można zmniejszyć przepływ pokrętłem regulacyjnym, a filtr ma naprawdę rewelacyjny stosunek ceny do jakości, pojemność i skimmer.
50x30x38 38x22x28 30x30x35
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

HBL-701
cena 30-40zł

Filtr klasy WRC - ( Wyrcy Ryczy "Czeszczy" )
Obrazek



Budowa / Wykonanie / Wygląd

Filtr jest wykonany z czarnego prześwitującego plastiku. Plastik słabej jakości zwłaszcza rurki, łatwo pękają. Pokrywa jak i filtr są pół przeźroczyste jak również rurki zasysające. Na rurce ssącej posiada regulację przepływu, działa sprawnie. Regulacja długości po przez dołączanie załączonej przedłużki, trzyma się to jako tako po przez wycięcia. Drobne oczka rurki ssącej spokojnie nadają się do narybku i podrośniętych krewetek.
Filtr posiada skimmer
Klapka spasowana średnio ale nie odstaje , jednak lubi wpadać w wibracje.

Filtracja

Fabryczne media filtracyjne to 2x wkład / kaseta z watą i węglem w środku oraz 2 gąbki, tu plus bo gąbka zawsze mile widziana.
Kaseta wiadomo że wyleciała z filtra gdyż węgla nie używam.
Pojemność filtra jest całkiem zadowalająca do małych nano akwariów, do takich właśnie zbiorników filtr powinien być przeznaczony (max 30 litrów)

Zaraz zaraz jak to do nano akwarium przecież producent podaje 600l/h i zaleca jego użycie w akwarium 100-200litrów pojemności, dobre żarciki sobie robią te "majfrendy"

Realnego przepływ nie sprawdzałem ale "na oko " trochę lepiej niż w hw603b który osiąga u mnie 150l/h tak więc można przyjąć ze około 200-250l/h

Do środka Zmieści się trochę ceramiki oraz gąbki, gdyż pojemność to około 1100ml

Kultura Pracy
To trzeba usłyszeć, mój działał identycznie jak na tym filmiku
https://www.youtube.com/watch?v=PxNbEAh4ihw

Filtr klasy WRC, grzechotanie nie do wytrzymania.
No dobra jakoś przeboleję w końcu to tylko 30zł a przy filtrze spał nie będę, może z czasem się lekko wyciszy. Faktycznie po czasie trochę ucichł po czym zamilkł na wieki.


PODSUMOWANIE

W mojej ocenie kupowanie tego filtra to loteria raz na X sztuk uda się chińczykom złożyć cichy egzemplarz mój jednak był bardzo głośny oraz spalił się dość szybko doprowadzając do małej powodzi. Szczęście w nieszczęściu że tylko trochę wody z akwarium uległo wylaniu i nie doszło do jakiegoś pożaru. Wcześniej po za głośną pracą nie zaobserwowałem aby się nagrzewał.



A oto co zostało z filtra.
natopiony silnik , zablokowany wirnik
Obrazek

wypalona dziura w miejscu montażu silnika
Obrazek

a tu widać dziurę przez którą wylała się woda
Obrazek


Myślę, że w akwariach do max 30 litrów mógłby się sprawdzić jednak kupujesz na własne ryzyko




ZALETY:
- zastosowanie czarnego plastiku, glon nie rośnie w środku filtra a my nie widzimy brudu w środku
- cena
- pojemność
- regulacja przepływu
-długa rurka ssąca
-drobne oczka rurki ssącej
-skimmer
-gąbki w komplecie

WADY:
- fabryczny wkład filtracyjny
-oszukany przepływ
-OKROPNIE GŁOŚNY
-AWARIA filtra ryzyko zalania /pożaru
-rurki wykonane ze słabej jakości kruchego plastiku

Czy kupiłbym go jeszcze raz &#8211; NIE i nie chcę go nawet za dopłatą
50x30x38 38x22x28 30x30x35
krisloro
Posty: 7
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:44

Re: Kaskada do nano akwarium

Post autor: krisloro »

hagen aqua clear 20 s@ bardzo ciche i niezawodne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”