Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dodatkowe łatwe w montażu oświetlenie LED

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Dodatkowe łatwe w montażu oświetlenie LED

Post autor: csm-101 »

Witam.

To mój pierwszy temat na forum więc proszę o wyrozumiałość :mrgreen: . Posiadam akwarium o wymiarach: 60 cm długości, 30cm szerokości i 40 cm. Do tej pory w akwarium miałem mało wymagające rośliny jak anubiasy czy kryptokoryny ponieważ oryginalną świetlówką dołączoną do zestawu była świetlówka Juwela Day-Lite 15 Watt 438 mm co dawało 0,2 W/l. Efekt wizualny nie był powalający nie mówiąc już o wzroście roślin. Wymieniłem ją na Aquael Leddy Tube w wersji Sunny 8 W, 900 lm z adapterem żeby przejść ze świetlówek na ledy. Wyszło mi że mam obecnie 0,1 W/l i 12,5 lm/l. Wizualnie akwarium wygląda dużo lepiej, jaśniej ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Mam wrażenie że boki akwarium nie są do końca dobrze doświetlone. LED ten jest znacznie krótszy niż poprzednia świetlówka. Ostatecznie boki mogę obsadzić anubiasami tak jak obecnie a środek zostawić dla bardziej wymagających roślin.

O ile ze zwykłymi świetlówkami przelicznik Wat na litr ułatwiał sprawę z doborem oświetlenia, tak z ledami im więcej czytam mam wrażenie że mniej wiem.

Chciałbym do akwarium dołożyć więcej roślin tak żeby było dość gęsto zarośnięte. Nie dążę do wypasionego holendra ale rośliny takie jak Parvula czy Monte Carlo na trawnik oraz rośliny czerwone typu ludwigie czy rotale chętnie zobaczył bym w moim akwarium.

W obudowie oryginalnie mam miejsce na jedną świetlówkę. Znalazłem coś takiego jak Diversa LED Expert 13 W ze strumieniem świetlnym 1550 lm. Wkleja się to do akwarium i nie potrzeba dodatkowych stateczników itd. więc dla laika jakim jestem to idealne rozwiązanie. Pytanie brzmi: czy oba te ledy - mój obecny oraz ten od Diversa - wystarczą do tego co zaplanowałem w akwarium? Jak to wyliczyć? Jeśli to pomoże mogę wrzucić zdjęcia zbiornika, co i jak obecnie w nim rośnie oraz pokrywy i oświetlenia. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Troszkę źle wybrałeś, trzeba było kupić aquaela 10W, wtedy doświetla dobrze, wiem bo miałem, tutaj mocowania też można przytwierdzić na poxipola.
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=34458 tutaj jest akwarium 60x30 właśnie z dwoma retrofitami.
potrzebujesz około 35-50 lumenów na litr z ledów, ludwigie dadzą radę ale montecarlo i parvula bez CO2 będzie baaardzo powoli rosło, testowałem.
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: csm-101 »

Dzięki za odpowiedź. Tej 10W nie trzeba wpinać w adaptery i potem do oprawy oświetleniowej? Bo nie bardzo wiem jak to działa... Tej mojej 8W nie da się bez tego uruchomić. 1050 lm na litr zakładając że mam tylko jedna oprawkę w odbudowie to za mało. Dlatego myślę nad rozwiązaniem od Diversa jako 2 światło.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

teoretycznie trzeba, ale można do obudowy przykleić mocowania takie jak na rurki i w to ją wsadzić.
ta diwersa niema nic więcej niż aquaell, a tutaj możesz wziąć jedną sunny a drugą plant.
choć nie wiem czy to nie będzie za dużo światła bez co2
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: csm-101 »

Mógłbyś napisać o jakie mocowania konkretnie chodzi? Dopiero się tego uczę i to czarna magia jeszcze dla mnie. Pytanie 2: za dużo światła przy mojej 8W plus plant czy miałeś coś innego na myśli?
Moje założenie było takie żeby nie było co2, niech wszytko sobie rośnie swoim tempem. Jedyne co miałem dostarczać roślinom to substancje z linni nawozów Easy Life
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

https://allegro.pl/oferta/uchwyt-pojedy ... 7599910390 Na przykład coś takiego, tylko trzeba dobrać odpowiednią wielkość do grubości świetlówki.
Zamiast tej lampki co masz kupiłbym dwie 10 watowe
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: csm-101 »

Chyba znalazłem najlepsze rozwiązanie chociaż dla mnie dość zaskakujące. Wg informacji powyżej 30 - 35 lm to odpowiednia ilość światła. Idąc dalej - 2 świetlówki od Aquaela dadzą w moim akwarium dokładnie 29,1 lm na litr czyli na styk.
Mam 2 akwarium 25 litowe. Wrzuciłem do niego to 8 watowe światło bez żadnych przejściówek ponieważ w pokrywie mam 2 wbudowane obejmy podtrzymujące świetlówkę. Wyszło mi że w małym akwarium będę miał dzięki temu 36 lm na litr. Na tą chwilę to chyba najlepsze rozwiązanie. Przetestuję jak taka ilość światła wpływa na akwarium a potem pomyślę co z większym baniakiem. Na razie wróciła tam pierwsza oryginalna świetlówka 15 W. Czeka mnie teraz przemeblowanie akwariów żeby dobrać odpowiednie rośliny do obu świateł.
Jeżeli moje działania z zamianą świateł były błędem bo coś źle zrozumiałem albo wyliczyłem - proszę o korektę. Dzięki za dotychczasową pomoc.

Obrazek
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

na górze strony masz taką fajną wgrywarkę do fotek, polecam z niej korzystać, tylko trzeba dać na zaawansowane
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: csm-101 »

Próbowałem ale za duże zdjęcie było. Wracając do tematu: czy ten pomysł z małym akwarium ma szanse na powodzenie? Pewnie przy takim świetle powinienem zacząć nawozić akwarium?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

poczytaj trochę o starcie akwarium, jest masa filmików na ten temat
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: csm-101 »

Akwarium jest już dojrzałe. Stoi ponad pół roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”