Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Eheim Classic 2211 - Zapotwietrzanie

Czy to normalne? Jaka jest przyczyna zapowietrzania?

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Eheim Classic 2211 - Zapotwietrzanie

Post autor: CHAPEK »

Hej.

Od kilku miesięcy posiadam filtr zewnętrzny Eheim Classic 2211 (Akwarium 54L).
Filtr po przeczyszczeniu wkładów i zalaniu działa bez zarzutu.
Po ok. 1 miesiącu pracy zaczynają być widoczne niewielkie bąbelki wody wyrzucane z wylotu, poza tym wszystko OK.
Po ok. 2 miesiącach widoczny jest spadek przepływu wody (tak wiem to normalne) i filtr zaczyna niestety od czasu do czasu się zapowietrzać.

Zaczyna raz na jakiś czas tyrkotać tak jakby zassał powietrze, po czym faktycznie wyrzuca powietrze przez minutę albo kilka minut i pracuje dalej normalnie. Zjawisko to powtarza się z różną częstotliwością (ale raczej się nasila się z czasem), czasami 1 raz dziennie, czasami kilka razy w ciągu godziny, czasami filtr po 1 minucie wypluje powietrze i pracuje nadal normalnie, czasami to wyrzucanie powietrza trwa dłużej. Czasami zdarza się, że ten proces się zapętla, tak jakby zapowietrzał się - wypluwał powietrze w kółko kilka razy.

Co jest przyczyną?? Jakieś pomysły?? Czy ten typ po prostu tak ma i to oznaka, że trzeba przeczyścić wkłady?? Podejrzewam, że ma to jakiś związek z malejącym przepływem wody, bo przez 1-2 miesiące to zapowietrzanie nie występuje i filtr pracuje bezproblemowo.

Mam w nim gąbki + ceramika + wata filtracyjna

Zastanawiam się przy kolejnym czyszczeniu, nad zupełnym usunięciem waty filtracyjnej, myślicie, że jej brak poprawi sytuację??
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Odpowiadam sobie sam :lol:

Zrezygnowałem z waty filtracyjnej i filtr pociągnął znacznie dłużej bez tych komplikacji, o kytórych pisałem. "Samozapowietrzanie" to oznaka tego, że trzeba go po prostu przeczyścić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”