Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwarium 112l

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
heardalis
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2020, 20:26
Imię: Mateusz
Lokalizacja: JAROSŁAW
Płeć:

Akwarium 112l

Post autor: heardalis »

Dzień coraz krótszy i zimniejszy, dlatego też po roku męczenia się w 35litrowym akwarium, powoli zabieram się za przygotowania do wystartowania 112litrów, najpewniej w okresie zimowym kiedy już na zewnątrz nie będzie co robić:)
Dlatego też zdecydowałem się w końcu zalogować na nasze regionalne forum. Jak by ktoś pytał to jestem z Jarosławia.

Pisze z prośbą o poradę w doborze sprzętu do takiego akwarium. Na forach ogólnopolskich jest masa takich tematów, jednak piszą tam i ludzie z wiedzą ale większość to też początkujący albo osoby które mają już małe przygody, lub przedstawiciele firm akwarystycznych. Starzy wyjadacze myślę, że bardziej udzielają się właśnie na takich małych regionalnych forach, dlatego proszę o wasze porady.

A więc założyłem sobie, że akwarium będzie 112l - proste, założone na ziemi ogrodowej, na to drobny żwirek. W akwarium chcę mieć dużo roślin, ale mniej wymagających ponieważ nie przewiduje nawożenia(chyba, że ktoś mnie do tego przekona:)).
Właśnie tu pojawia się pierwsza kwestia OŚWIETLENIE, jakie wybrać?
Akwarium na 100% z pokrywą z uwagi na małe dzieci.
Czy najlepszym rozwiązaniem będą świetlówki LED, czy może klasyczne świetlówki? Jeśli tak to jakie? Na allegro taki zestaw mnie zaciekawił:
https://allegro.pl/oferta/aquael-pokryw ... 8243354907

Idąc dalej, co do obsady to planuję:
- ławicę najprawdopodobniej 10-15 razbor klinowych
- parka lub harem pielęgniczki kakadu
- 6-10 kirysków pigmej
- 6-10 innych większych kirysków jeszcze nie zdecydowałem, może panda, spiżowy lub sterby
- kilka otosków lub też 1-2 glonojady
- do tego dodatkowo krewetki
- czy coś jeszcze można?


Teraz kwestia filtra jaki dobrać, z uwagi na finanse wolałbym wewnętrzny, wyczytałem również, że do zbiorników na ziemi gorsze są zewnętrzne ponieważ za bardzo oczyszczają wodę.
Jeszcze konkretnie nic nie znalazłem, ale zastanawiam się np. nad takim Aquael Turbo 2000, który ma gąbkę jak i ceramikę. Czy jednak lepszy z większą gąbką?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Albo krewetki albo kakadu. One będą polowały na skorupiaki i to do tego stopnia ze zjedzą wszystkie. Co do filtra to 2000 będzie robił straszliwą pralkę. Masz jeszcze masę czasu więc pomyśl nad używanym kubełkiem, do tego czasu pewnie coś znajdziesz w okolicy.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2020, 20:32 przez mazmaciek, łącznie zmieniany 1 raz.
heardalis
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2020, 20:26
Imię: Mateusz
Lokalizacja: JAROSŁAW
Płeć:

Post autor: heardalis »

Krewetki będą jako dodatek. Chce mieć akwarium z dużą roślinnością i kryjówkami. Jeśli się uchowają krewetki to ok, jeśli nie to też nic się nie stanie.
Dostane jakiś kubełek używany do 150zł godny uwagi?
A jeśli jednak filtr wewnętrzny to jaki do takiego akwarium?

Proszę również o pomoc w gestii oświetlenia
Awatar użytkownika
kd__
Posty: 21
Rejestracja: 30 gru 2013, 1:16
Imię: Kamil
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: kd__ »

heardalis pisze:W akwarium chcę mieć dużo roślin, ale mniej wymagających ponieważ nie przewiduje nawożenia(chyba, że ktoś mnie do tego przekona:)).
Do tego nikt Cię nie powinien przekonywać. W pewnym momencie niedobory same Cię przekonają, jeśli zaczną występować. :)
heardalis pisze:Teraz kwestia filtra jaki dobrać, z uwagi na finanse wolałbym wewnętrzny, wyczytałem również, że do zbiorników na ziemi gorsze są zewnętrzne ponieważ za bardzo oczyszczają wodę.
Teoretycznie, jeśli będziesz miał dużą i zdrową masę roślinną to nie będziesz potrzebował nadmiernej filtracji biologicznej, która tworzy się w filtrach zewnętrznych. Jednak kubełek nie zaszkodzi, a za około 150 zł możesz wyrwać używane Tetry lub Eheimy Classic. Z nowych wewnętrznych możesz kupić Aquael Turbo (2000 to gruba przesada), JBL CristalProfi lub lubiany przeze mnie Fluvala U3. Jednak wewnętrzne potrafią zajmować sporo miejsca.
heardalis pisze:Czy najlepszym rozwiązaniem będą świetlówki LED, czy może klasyczne świetlówki? Jeśli tak to jakie? Na allegro taki zestaw mnie zaciekawił:
https://allegro.pl/oferta/aquael-pokryw ... 8243354907
W tej chwili rynek klasycznych świetlówek jest naprawdę niszowy i moim zdaniem nie ma sensu inwestować w tą technologię. Wymiana świetlówki co kilka miesięcy też może nie być dla wszystkich najlepszym rozwiązaniem.
Pokrywa jest OK, jeśli Ci się podoba ten styl, trochę już, retro. Można jedynie się przyczepić do oświetlenia LED - szkoda, że nie ma chociaż jednej świetlówki Plant, która ma naprawdę ładniejszą barwę, niż te 6500k Sunny.
...
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

A mi barwa modułów sunny bardziej przypadła do gustu.
Co do filtra za 150 zł to możliwe ze nawet swój bym się zgodził sprzedać. 😊
Filtry używane są na prawdę tanie
heardalis
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2020, 20:26
Imię: Mateusz
Lokalizacja: JAROSŁAW
Płeć:

Post autor: heardalis »

mazmaciek pisze:Co do filtra za 150 zł to możliwe ze nawet swój bym się zgodził sprzedać. 😊
Filtry używane są na prawdę tanie
Jaki to filtr i kiedy byłby na sprzedaż?
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Re: Akwarium 112l

Post autor: CHAPEK »

kd__ pisze:
heardalis pisze:W akwarium chcę mieć dużo roślin, ale mniej wymagających ponieważ nie przewiduje nawożenia(chyba, że ktoś mnie do tego przekona:)).
Do tego nikt Cię nie powinien przekonywać. W pewnym momencie niedobory same Cię przekonają, jeśli zaczną występować. :)
Życie Cię przekona :P Sama ziemia na dłuższą metę nie wystarczy. Przy umiarkowanej obsadzie po 3-6 miesiącach na niektórych roślinach będzie widać niedobory.


A co do krewetek to krewetki Amano powinny dać radę, co prawda z Kakadu ich nie trzymałem, ale z Barwniakami, Ramirezkami i Bojownikami nigdy żadnych strat nie było. Jedynie Bojki wykazywały nimi większe zainteresowanie, ale tylko w pierwszych dniach od wpuszczenia. Najlepiej wpuścić krewety co najmniej kilka dni wcześniej od ryby, która może być agresywna, żeby te znały już swoje kryjówki. Te krewety są bardzo wytrzymałe (na ryby i na parametry) w najgorszym razie zamelinują się w bezpiecznej kryjówce i będą z niej wychodzić tylko nocą dopóki nie oswoją się z nowym mieszkańcem.
Kiedyś przy tarle Barwniaków myślałem, że zostały wybite, ale okazało się przy restarcie, że tylko dobrze się ukrywały :lol:
Oczywiście inne mniejsze krewetki karłowate będą raczej urozmaiceniem diety :lol:
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Myśle ze pod koniec roku . Mam unimax 250
heardalis
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2020, 20:26
Imię: Mateusz
Lokalizacja: JAROSŁAW
Płeć:

Post autor: heardalis »

Czy ktoś coś więcej o oświetleniu?
Ten zestaw który przedstawiłem to tylko taki przykładowy, ktoś coś lepszego poleci?
A jak do świetlówek LED mają się belki LED?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”