Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wydajny filtr ro

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Wydajny filtr ro

Post autor: maxio69 »

Witam.
Przymierzam się do większego zbiornika coś w granicach 400l.
Potrzebuje sporo wody ro by go zalać jak i do podmian a i ich będzie sporo
Potrzebuje sprzętu do robienia wody ro.
Co polecacie wydajnego by też za dużo odpadu nie było?
Jakieś gotowe sety z allegro bądź innych stron?
Najlepiej żeby to była czysta ro a ja sobie już sam będę mineralizator dodawał w formie sypkiej.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

potrzebujesz zestaw odwróconej osmozy RO3(lub wyzszy jesli ma byc do morszczyny ) z membrana 100gPD + pompa do RO+ druga membrana w układzie na choinke i masz odpad niewiele większy niż pozyskane RO przy wydajnosci instalacji około 5l/15min
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Inc0 pisze:potrzebujesz zestaw odwróconej osmozy RO3(lub wyzszy jesli ma byc do morszczyny ) z membrana 100gPD + pompa do RO+ druga membrana w układzie na choinke i masz odpad niewiele większy niż pozyskane RO przy wydajnosci instalacji około 5l/15min
Ma być do dysków.
Możesz coś konkretnie polecić jaka ta pompa jaki filtr jaka membrana co i jak bo szczerze to co piszesz średnio mi to mówi. Poprostu się nie znam na tym.
Kiedyś robiłem wodę ro do baniaka 112l ale to miałem zwykł filtr z allegro za około 100zl chyba 75gp i woda słabo leciała
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

Inc0 pisze:potrzebujesz zestaw odwróconej osmozy RO3(lub wyzszy jesli ma byc do morszczyny ) z membrana 100gPD + pompa do RO+ druga membrana w układzie na choinke i masz odpad niewiele większy niż pozyskane RO przy wydajnosci instalacji około 5l/15min
Wydajność 5l/15 min to rekord Świata, chyba dzięki pompie do RO.

Ja mam filtr za 110 zł ze sklepu osmoza.pl i 10 litrów RO w 60 minut. Napełnianie akwarium 500 litrów trwa wieki.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

maxio69 pisze:Możesz coś konkretnie polecić jaka ta pompa jaki filtr jaka membrana co i jak bo szczerze to co piszesz średnio mi to mówi. Poprostu się nie znam na tym.
spoko ale licz sie z kosztami i to nie małymi potrzebujesz :
- wkład 20 lub10 mikronów zaleznie jak stara ...zardzewiała jest instalacja wodna w domu czyli ile rdzy woda niesie( typ czy pianka czy sznurek bez znaczenia)
- wkłąd 1 lub 5 mikronów rodzaj jak wyzej
- wkłąd weglowy
membrany dwie 100gpd
- pompa do RO z osprzetem ( z czujnikiem wysokiego i niskiego cisnienia)
całosć łaczysz w nastepujacy sposób:
woda z kranu---> wkład 10mikronów---> pompa RO ---> wkłąd weglowy---> wkłąd 5mikronów ---> membrana nr 1---odpad z membrany nr1--> membrana nr2----odpad w kanał a RO z obu membran do beczki lub do wkładu z zywica jonowymienną i masz wtedy RO DI
moja instalacja jest zrobiona dokładnie wg powyzszego opisu i ma wydajnosc jak wspomniałem na wymiennych wkładach 10" do filtrów narurowych co na dłuzsza mete daje dodatkowe oszczednosci przy wymianie wkładów działa na tych samych membranach juz 3 lata co pół roku wymiana wkłądów
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Myślisz że taki set będzie ok?
Pompa https://allegro.pl/oferta/kompletna-pom ... 4915047632
Filtr https://allegro.pl/oferta/filtr-akwarys ... 5065355829
I dodatkowo muszę jeszcze kupić korpus do membrany i membranę 100gp i dodatkowo ją podłączyć w ten set?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

kolega Inco pisał o RO3 https://allegro.pl/oferta/filtr-wody-ro ... 7285294799 , do tego na czerwonym wężyku odpinasz zaworek i montujesz jeszcze jedną osmozę (choć samej na allegro nie widzę) i dopiero później zaworek
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

dokładnie tak do zestawu RO3 dopinasz w odpad pierwszej membrany druga a dławik (zaworek) przenosisz na odpad drugiej. montujac pompe czujnik niskiego cisnienia zakładasz przed pompa a wysokiego cisnienia przed membramami i voila gotowe
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Ok kupiłem narazie filtr ro3 ten z linku https://allegro.pl/oferta/filtr-wody-ro ... e=facebook
Zobaczę jak będzie lecieć na samym tym filtrze. Może będzie zadowalająco i nie trzeba będzie pchać się w koszta.
By było mniej odpadu dokupie jeszcze te membranę można sama kupić i do niej dokupić korpus.
A ta pompa co dałem do niej link wyżej będzie ok?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

patent na dwie membrany nie zadziała bez pompy RO która to ma wpływ na wydajnosc układu najwiekszy
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Przyszedł mi ten filtr ro3 bez pompy i drugiej membrany idzie na godzinę 8l czystego ro. Czy to dobry wynik nie wiem.
Narazie mam krewetkarium więc mi styknie ale już powoli zbieram sprzęt na postawienie większego zbiornika nie mniej jak 300l.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Takie pytanie mam.
Robię sobie wodę ro w piwnicy i teraz tam jest dość chłodno.
Czy temperatura otoczenia jak i samej wody może mieć wpływ na wydajność filtra?
Filtr mam wpięty zaraz za licznikiem, więc woda leci praktycznie zaraz z sieci. Tak, że teraz pewnie przy minusowych temp na zewnątrz jest ona dość zimna.
Zauważyłem znaczny spadek wydajności.
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

Wydaje mi się, że temperatura ma dużo większy wpływ na wydajność, niż ciśnienie samej wody. Więc zimą spadek wydajności to normalna rzecz u każdego.
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
szarlej
Mecenas
Posty: 22
Rejestracja: 18 paź 2016, 9:15
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Post autor: szarlej »

Zdecydowanie ma - im mniejsza temperatura tym mniejsza wydajność. Tylko pamiętaj, że zbyt duża temperatura może uszkodzić membranę. Ideał to około 25-30 stopni. Potem wraz ze wzrostem temperatury wydajność dalej rośnie, ale odbija się to na żywotności membrany. Choć niektórzy producenci dopuszczają nawet 40 stopni jako maksymalną temperaturę.

Obrazek
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re:

Post autor: vasteq »

Inc0 pisze:
26 paź 2020, 16:45
patent na dwie membrany nie zadziała bez pompy RO która to ma wpływ na wydajnosc układu najwiekszy
Czemu nie zadziała? Na YouTube ZenonAqua testowal właśnie takie układy z pompą i bez pompy i na samych dwóch membranach wyszło 12L na godzinę gdzie jedna membrana dawała 5L/h. Pytanie tylko jakie ograniczniki zastosować czy jeden na końcu czy dwa (za każdą membraną)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”