Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

EHEIM Profesionel 3

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 287
Rejestracja: 29 mar 2010, 21:27
Imię: Darek
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 240l,
Płeć:
Wiek: 45

EHEIM Profesionel 3

Post autor: daroo »

Witam. Mam niewielki problem, padł mi po 10 latach bezproblemowego użytkowania zawór w EHEIM Professionel 3, zakupiłem nowy, ale oczywiście zapadki zaworu uszkodzonego zostały w pozycji uniemożliwiającej wyjęcie go poprzez wciśnięcie czerwonego wcisku. Aby nie uszkodzić mechanicznie głowicy filtra, po obejrzeniu kilku filmów na YT, rozkręciłem głowicę by bezkolizyjnie wyjąć zawór. Cały proces przebiegł sprawnie, poza jednym małym niuansem, mianowicie po zdjęciu plastikowej pokrywy głowicy, nie wiedzieć skąd wypadła zwinna sprężynka, i nijak nie mogę dojść gdzie była umiejscowiona docelowo. Proszę więc o pomoc, mile widziane foty, czy też instrukcje składania głowicy. Z góry dziękuję za zainteresowanie.
daroo
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 287
Rejestracja: 29 mar 2010, 21:27
Imię: Darek
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 240l,
Płeć:
Wiek: 45

Re: EHEIM Profesionel 3

Post autor: daroo »

Obrazek
daroo
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 287
Rejestracja: 29 mar 2010, 21:27
Imię: Darek
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 240l,
Płeć:
Wiek: 45

Re: EHEIM Profesionel 3

Post autor: daroo »

W sumie udało się wymienić uszkodzony zawór, oraz znaleźć miejsce na wskazaną sprężynkę. Poniżej nieco obrazowo przedstawię sam sposób wymiany zaworu oraz umiejscowienia tejże sprężynki, bo na YT nie do końca znalazłem na to odpowiedź.

Dla wymieniających zawór w tych filtrach podpowiem tylko kilka szczegółów które mogą pomóc w sprawnej wymianie:
Aby wyjąć zawór uszkodzony, który zazwyczaj ma łopatki w pozycji uniemożliwiającej wyjęcie szybkie całego zaworu, należy odkręcić 4 śrubki głowicy, i po takim zamontowaniu dostaniemy się do zaworu od "środka" głowicy, i śrubokrętem podważamy łopatki uszkodzonego zaworu. Teraz cały zawór powinien łatwo dać się wyjąć z "gniazda" głowicy. Zwrócić trzeba uwagę że podczas zdejmowania pokrywy z głowicy ( po wykręceniu 4 śrubek), wypadnie wyżej wspomniana sprężynka, która po oddzieleniu pokrywy od głowicy i wyjęciu zaworu, nie chce nigdzie pasować. Spotkałem sie na YT z informacją pod jednym z filmików, że najlepiej sprężynkę silikonem umocować przed ponownym złożeniem. Jest to zbędne, dla tego że aby właściwie wpasować sprężynkę, należy po zdjęciu pokrywy i zdemontowaniu zaworu, wyjąć z pokrywy czerwony klawisz który normalnie służy wypchnięciu zaworu z wężami z głowicy, i umieścić go na głowicy, i wówczas wpasujemy sprężynkę w sposób taki że od razu da się sprawdzić poprawne działanie klawisza, następnie na głowicę (nie odwrotnie) z zamontowaną sprężynką i klawiszem nakładamy pokrywę i skręcamy 4 śrubki (torx 10").
daroo
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 287
Rejestracja: 29 mar 2010, 21:27
Imię: Darek
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 240l,
Płeć:
Wiek: 45

Re: EHEIM Profesionel 3

Post autor: daroo »

Tyle w temacie więc śmiało można zamknąć.
daroo
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Re: EHEIM Profesionel 3

Post autor: dawo »

Jakiś czas temu miałem podobny temat, już teraz nie pamiętam jak udało mi się to zrobić ale wiem że też wyskoczyła ta sprężynka jak demontowałem zawór. Najważniejsze, że udało Ci się filtr naprawić i wszystko działa jak należy. Fajnie że wrzuciłeś rysunek poszczególnych część, możliwe, że komuś się przyda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”