Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co teraz w modzie w oświetleniu

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Co teraz w modzie w oświetleniu

Post autor: debrzyna »

Przyszedł czas na reanimacje oświetlenia Do tego czasu mam świetlówki T5 x 39 W sześć sztuk Ponieważ świeci już tylko 2 czas na zmianę Pomyślałem że może na ledy by przejść Wiem ze sa tu znawcy tematu wiec proszę o opinie
Akwarium raczej roślinne
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Co teraz w modzie w oświetleniu

Post autor: mazmaciek »

ja ostatnio wymieniłem 2x28 w t5 na ledy 16+10w leddy tube
roślinki ruszyły ostro w górę, a poza tym bardziej podoba mi się barwa światła, szczególnie w wersji sunny
szarlej
Mecenas
Posty: 22
Rejestracja: 18 paź 2016, 9:15
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Re: Co teraz w modzie w oświetleniu

Post autor: szarlej »

Co do wzrostu roślin to oczywiście będą one świetnie rosły pod ledami. Problem w tym, czy światło LED będzie Ci się podobać. Większość konstrukcji w normalniej cenie w moim odczuciu świeci jednak brzydszym światłem niż stare poczciwe T5 a te porównywalne z tradycyjnymi świetlówkami kosztują krocie. Choć nie każdy zauważy różnicę i nie każdemu będzie to przeszkadzać. Najlepiej jakbyś przed zakupem miał możliwość zobaczenia danej lampy na żywo - bo porównania na podstawie zdjęć i filmów w Internecie bywają bardzo mylące. Z budżetowych konstrukcji popularne są Leddy Slim Aquaela - choć to rozwiązanie raczej dla mniej wymagających akwarystów. Z nieco droższych możesz pomyśleć o jakichś Chichros RGB. Na pewno unikaj samoróbek, na modułach, paskach i innych wynalazkach oraz garażowych konstrukcji na power ledach, gdzie zazwyczaj składowa czerwona jest tak przesadzona, że nawet żwirek w akwarium wybarwia się na czerwono. Szukaj czegoś o dobrym współczynniku oddawania barw RA i nie bierz nic co ma ten współczynnik mniejszy niż 80.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”