Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Lampa LED

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Lampa LED

Post autor: Jedzosław »

Hejka . Mam pytanie . Moje akwarium ewoluuje dalej . Pierwszym etapem był filtr RO potem sterownik CO2 , wymiana jałowego żwirku na substrat podżwirowy + manado . Teraz pora na oświetlenie . Obecnie mam HQI 2x150W. Akwarium 390 l brutto .120/50 i 60 cm wysokości. Netto wychodzi jakieś 300 l. Lampy HQI dają jasne światło porównywalne ze światłem słonecznym ale są żarłoczne . Chciałbym je wymienić na LED . Uzyskać lepsze wizualne wybarwienie roślin. Zastanawiam się nad zakupem nowych , ale też biorę pod uwagę samoróbkę . Biorąc pod uwage wielkość akwarium to jakies 150W LED powinno zaspokoić roślinniak. Przeglądając internet widzę że modne są Powerledy 1W RGB, wRGB. I tu chciałbym zapytać czy lampy starszych typów z LEDami 0.33W w ilosci kilkuset sztuk w jednej oprawie są na tyle gorsze od powerledów że nie warto nimi zawracać głowy czy może lepsze bo przecież równomiernie rozświetlają przestrzeń akwarium . Sam nie wiem co o tym myślec a mam wysokie ( 60 cm ) akwarium więc może powerLED są lepsze . Znalazłem kilka typów na allegro.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Lampa LED

Post autor: Jedzosław »

Oczywiscie jeżeli sie zdecyduje to happet x2 , chihirios wRGB x1 , a ten trzeci chihirios x3 . Jak pisałem biorę pod uwagę jeszcze mozliwość wykonania lampy samemu ale wiadomo co fabryka to i jakość i estetyka . Mnie osobiscie podoba sie ten happet , ma moc i dobrą cenę . Oczywiście chihirios za 1700 zł to nowoczesna lampa i nowoczesna cena , trochę mało mocy a na zakup dwóch mnie nie stać poza tym na dwie wychodzi 260W a to trochę za duzo. Czy taki Happet x2 bedzie dobry???
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Lampa LED

Post autor: mazmaciek »

A może dwie takie https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... a1201-8107 po 90 w. Spokojnie powinno wystarczyć. Ja mam jedną 90cm na 180 litrach do tego retrofita 16 wat i wystarcza. Ostatnio nawet retrofita wyleciał bo problem z nitkami mam
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Lampa LED

Post autor: Jedzosław »

Maciek . Fajna lampa. A co myślisz o lumenach 4800lm x 2 / 300 litrów . Wychodzi 32lm / L . Czytałem że 30lm /L to zapotrzebowanie średnie. Dla bardziej wymagających potrzeba 40+ . Jakie masz na ten temat zdanie. Napisz proszę.
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Lampa LED

Post autor: Jedzosław »

A co myślisz o takiej kombinacji. Jedna lampa z twojego linku i jedna , ta trzecis z mojej listy . Ma prawie 10 000 lm i w sumie dały by prawie 50 lm /L :-)
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Lampa LED

Post autor: mazmaciek »

Ja bym brał jeśli już dwie to takie same. Dziwnie mogą wyglądać dwie różne.
Albo jedną wrgb II. Z tego co czytalem na RA to tej lampie mocy nie brakuje
Tylko ta cena
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Lampa LED

Post autor: Jedzosław »

Dzięki wielkie ci Maciek za rady . Lampy kupione i nawet już świecą . Obydwie Chihirios , jedna to ta z twojego linku a druga trzecia z mojej listy. Lampy w sumie mają 155W . Wychodzi prawie 50lm\L i 0,5W\L. Lampy są bardzo podobne do siebie ( oczywiście z wyglądu) i nawet nieźle się prezentują .
Obrazek
A tu różnica pomiędzy HQI
Obrazek
a tu LED
Obrazek
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Lampa LED

Post autor: mazmaciek »

A ile to hqi miało wat? Jakoś bardziej mi się podoba
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Lampa LED

Post autor: Jedzosław »

HQI 2x150w żarniki pod roślinniaka
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Lampa LED

Post autor: Jedzosław »

HQI dawało około 70-80lm/L i 1W/L . Teraz na LEDach 47lm/L i 0,5W/L. Jak zaświeciłem obydwie LED to rośliny zaczęły 2-3 razy więcej bąbelków puszczać w porównaniu do HQI. Trochę mnie to wystraszyło :-) i po konsultacjach z kolegą K2 Rafałem, uznaliśmy że warto trochę przyciemnić co by glonom się nie spodobało. W końcu to akwarium świeżak bo drugi miesiąc dopiero.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Lampa LED

Post autor: mazmaciek »

Szkoda ze się tak pospieszyłeś, ja właśnie będę sprzedawałswoją lampę
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Lampa LED

Post autor: Jedzosław »

Trudno :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”