Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Filtr RO co to jest i do czego służy

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Filtr RO co to jest i do czego służy

Post autor: alkarn »

Siemka :P proszę wytłumaczcie mi na czym polega RO i do czego służy. :|
Markiz

Post autor: Markiz »

Tak najprościej-jest to filtr który za pomocą odpowiednich wkładów całkowicie (około 98%) wyjaławia wodę ze składników w niej zawartych-dzięki czemu sami możemy nadać odpowiednie stężenia czy parametry.
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

Markiz to jak mam wysokie pH i NO3 to mi Ro zbić je.
i czy może wpylając na różuj ryb.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

W czystej wodzie z RO nie da się hodować ryb i roslin, taką wodę musisz wymieszać z uzdatniaczem lub ze zwykłą kranówą w odpowiednich proporcjach. dH i kH z Ro mają wartości zbliżone do 0 więc i ph Ci spadnie i NO3 też.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

to tak mam kranówkę wodę i przepuszczam przez RO a potem wlewam do akwa. coś takiego.
Markiz

Post autor: Markiz »

PH jest w granicach (u mnie) 5 - a no nigdy nie mierzyłem....ale na pewno by ci rozcieńczyło jak masz za wysokie....
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Re: Filtr RO co to jest i do czego służy

Post autor: zulix »

alkarn pisze:Siemka :P proszę wytłumaczcie mi na czym polega RO i do czego służy. :|
Zasadą działania RO jest odcedzanie wody takie jak na sitku. Sitkiem jest membrana co pozwala na odcedzenie bardzo drobnych zanieczyszczeń typu jony (NO3, PO4, Ca, Fe itd.), wirusy, DOC itd. Aby membrana nie uległa zniszczeniu wcześniej stosuje się "inne sitka". Są to: wkład mechaniczny w postaci filtra sznurkowego bądź upakowanego watą perlonową. Te filtry usuwają wszelkie drobne zanieczyszczenia mechaniczne typu piasek i inne drobiny. Membrana jest mało odporna na chlor stąd stosuje się też filtry węglowe służące usuwaniu tegoż przed dostaniem się na membranę.
Ilość wkładów oznacza literką R. A więc zwykle stosuje się filtry R03 co oznacza, że woda przepływa kolejno przez: wkład mechaniczny, wkład węglowy, membranę. Gdy stosujemy 2 filtry mechaniczne o różnej grubości oczek (1 i 5 mikrometrów) to mamy już R04.

Woda z filtra RO jest prawie całkowicie pozbawiona wszystkiego i stąd ma niestabilne parametry (pH od 5 do 7) co wynika z różnej rozpuszczalności CO2. Czysta woda jest też dosyć agresywnym rozpuszczalnikiem i niekorzystnie oddziaływuje na ludzi, ryby i rośliny. Stąd w zastosowaniach domowych stosuje się dodatkowy stopień: mineralizacji wody za pomocą dolomitu. Jest to jedyny wkład montowany po membranie. Taki układ to zwykle R05 (2 mechaniczne wkłady, węglówka, membrana, mineralizator).
W warunkach akwarystycznych mineralizator jest zbędny a korektę wody robimy albo dolewając odpowiednią ilość wody z kranu (ja np. daję 1:1), lub rozpuszczając określone substancje. Te "pakiety" minerałów można kupić, np. Hydro-mineral, w morskich jest to sól morska.

Aby RO działało musimy mieć odpowiednio duże ciśnienie zasilające wody. Z kranu wystarczy, ale jeżeli ktoś chciałby podłączyć do akwarium to musiałby mieć solidną pompę. Pomysł filtrowania wody wprost z akwarium jest o tyle nietrafiony, że przy produkcji wody RO kilka razy więcej wody (3-5) jest usuwane - zwykle do kanału. Inaczej być nie może, gdyż przy nadmiernym stężeniu substancji mineralnych osadzałyby się one na membranie i ją zniszczyły (podobnie jak zbyt duża ilość odcedzanych rzeczy zniszczy sitko). Stąd wodę znad membrany się usuwa do kanału.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”