Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Lampa hqi, świetlówki, stateczniki, mocowanie...

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Marta
Posty: 24
Rejestracja: 28 sie 2010, 22:05
Imię: Marta
Lokalizacja: Agatówka- Okolice STW
Akwarium: 3x30L
Płeć:
Kontakt:

Lampa hqi, świetlówki, stateczniki, mocowanie...

Post autor: Marta »

Witam ma pytanie związane z lampą hqi jak lampa ma 70 w to ona tyle pobiera prądu ??:>

[ Dodano: 2010-09-02, 18:53 ]
i jaka jest najmniejsza moć ?? takiej lamopy??

[ Dodano: 2010-09-02, 18:55 ]
i czy np 70w taka lampa wystarczyła na akwarium 112l ?

temat poszedł wielotematycznie więc zmieniłem tytuł'- zulix
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2010, 18:52 przez Marta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na akwarium roślinne (z CO2 i nawozami) lampa 70 W jest wręcz idealna na twoje akwarium. Pobiera zwykle prawie dokładnie 70W (statecznik elektroniczny), lub ok. 10% więcej - statecznik magnetyczny.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Marta
Posty: 24
Rejestracja: 28 sie 2010, 22:05
Imię: Marta
Lokalizacja: Agatówka- Okolice STW
Akwarium: 3x30L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marta »

i po przeliczeniach wychodzi taniej niż pokrywa z pcv + elektronika czy belki oświetleniowe ;)
Golpol
Posty: 148
Rejestracja: 06 kwie 2010, 17:16
Imię: Damian
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 60 l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Golpol »

Ale policz potem także koszty użytkowania takiej lampy... Przecież w zbiorniku możesz umieścić 50W i moim zdaniem powinno spokojnie wystarczyć,
Marta
Posty: 24
Rejestracja: 28 sie 2010, 22:05
Imię: Marta
Lokalizacja: Agatówka- Okolice STW
Akwarium: 3x30L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marta »

ja chciałem wsadzić 4 x18 więć wuchodzi 72 w. 50 to za mało na rośliniaka

[ Dodano: 2010-09-02, 20:35 ]
a co polecacie do 112L pokrywę 4x18 lub 4x24 czy belki 4x18 czy 3x18 czy właśnie taką lampę HQI ??
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mieliśmy taki wątek: świetlówki a HQI - porównanie i w skrócie to:
HQI
- konieczność otwartego akwarium (odpada koszt pokrywy, ale i rybki, które skaczą),
- mniejszy wybór żarników (tj. widma światła),
- dłuższy czas użytkowania bez wymiany żarników,
- większy koszt "firmowych" rozwiązań HQI (chociaż nie zawsze). HQI zrobione z reflektora jest tańsze niż analogiczne rozwiązanie ze świetlówkami (sumaryczny koszt świetlówek większy niż 1 żarnika HQI).
- brak możliwości manipulacji zmniejszaniem/zwiększaniem ilości światła (świetlówki możesz odpinać, aby zmniejszyć moc światła).
itd.
Stąd decyzja należy do ciebie. Ja mam 1 akwa na HQI a w drugim mam 1 belkę na świetlówkach. Gdybym dokupił 2 belkę (wtedy miałbym takie samo światło pod względem mocy w obu baniakach) koszt świetlówkowy byłby większy niż HQI.

Ja oba akwa mam bez pokryw i sobie chwalę, ale tu są zdania podzielone - kiedyś dyskutowaliśmy nawet podając argumenty za i przeciw obu rozwiązaniom.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Marta
Posty: 24
Rejestracja: 28 sie 2010, 22:05
Imię: Marta
Lokalizacja: Agatówka- Okolice STW
Akwarium: 3x30L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marta »

hmm skusiła bym się na to HQI mam nadzieje ze to oświetlenie da kopa roślina ;p

[ Dodano: 2010-09-02, 21:24 ]
może dobrali byście mi jakąś tania lampę z dobrym żarnikiem :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ja proponuję http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... 6cbd2b5649 bo tam kupowałem podobny zestaw i jak zobaczysz w róznych wątkach mamy (jako ludziska na forum) super zdanie co do firmy.
Jako żarnik mam Osram: http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... cc2d22d434
Można kupić i lepsze (choćby ADA za 800 zł) ale u mnie spisuje się bardzo dobrze.

P.S. Mamy tam zniżkę 10% :D

A jak chciałabyś coś ładnego, firmowego to ceny są znacznie wyższe, ale tu ci nie poradzę z wyborem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

zulix pisze:ieliśmy taki wątek: świetlówki a HQI - porównanie i w skrócie to:
HQI
- konieczność otwartego akwarium (odpada koszt pokrywy, ale i rybki, które skaczą),
Niekoniecznie, są pokrywy na HQI i świetlówki liniowe, a dodatkowo mają oświetlenie nocne... tylko cena powala :)

np. http://cgi.ebay.at/Aquarium-Hangeleucht ... 500wt_1154
Awatar użytkownika
Renata/Marcin
Posty: 121
Rejestracja: 25 sty 2010, 21:34
Imię: Renata/Marcin
Lokalizacja: Warszawa/Krosno/Stalowa W
Akwarium: 600,375,112,65
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: Renata/Marcin »

Marta pisze:Witam ma pytanie związane z lampą hqi jak lampa ma 70 w to ona tyle pobiera prądu ??:>
Tzn, że pobiera 70W na godzinę czyli 0,07kWh.
Jeśli pracuje przez 10 godzin dziennie to dziennie pobiera 0,7kWh.
Przez 10 dni będzie to 7kWh czyli a przez 30 dni 21kWh.
Przelicz przez stawkę za 1kWh (znajdziesz w rachunkach za energię) i wyjdzie Ci miesięczny koszt zużycia energii przez taką lampę.

To samo dotyczy wszystkich sprzętów jakie masz podłączone w akwarium.
Akwarystyka jest jak alkoholizm (nie ważne drogo czy nie aby do szkła) a co gorsze wszystko to robisz świadomie...Nowy początek starego ogólnego 375l...
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

zulix pisze:Mieliśmy taki wątek: świetlówki a HQI - porównanie i w skrócie to:
HQI
- konieczność otwartego akwarium (odpada koszt pokrywy, ale i rybki, które skaczą),
Ja to rozwiązałem tak, że na akwarium oświetlane HQI położyłem szyby szklane, aby prześwitywalność wody była jak największa to poziom wody = dno szyby przez co szyby nie widać. W moim przypadku szyby się nie grzeją, są mniejsze stracy CO2, ryby nie skaczą...tzn nawet jak skaczą to mają barierę ochoronną:) jedynym mankamentem są krewetki, które potrafią wyjść "na spacer" i wyschnąć.
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Ja już pisałem posiadam taki zestaw i jest on troszkę niedopasowany. W rzeszowie sam kupiłem HQI coż za 230 zł z żarnikiem w zestawie. I jest o wiele lepszy-statecznik elektroniczny!!. Małą różnica a dolicz przesyłkę żarnik wyjdzie podobnie.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Marta
Posty: 24
Rejestracja: 28 sie 2010, 22:05
Imię: Marta
Lokalizacja: Agatówka- Okolice STW
Akwarium: 3x30L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marta »

mam takie jeszcze pytanko do pokrywy z pcv czy ona w miejscach w których będą przykręcone stateczniki nie zacznie się topnieć??
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Marta pisze:mam takie jeszcze pytanko do pokrywy z pcv czy ona w miejscach w których będą przykręcone stateczniki nie zacznie się topnieć??
Jeżeki są to stateczniki elektroniczne to raczej nie, a jeślli stosujesz magnetyczne to wtedy pokrywa się stopi lub zdeformuje w miejscu mocowania.
Ja u siebie w pokrywie mam 4x18W(całkowicie przerobiona), oba stateczniki mam przymocowane do kawałka panela podłogowego- umieściłem go zdala od akwa.
Wadą tego jest to, że kabelki masz na wierzchu-żona sie przyzwyczaiła po jakimś czasie :lol:
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

Cris pisze:
Marta pisze:mam takie jeszcze pytanko do pokrywy z pcv czy ona w miejscach w których będą przykręcone stateczniki nie zacznie się topnieć??
Jeżeki są to stateczniki elektroniczne to raczej nie, a jeślli stosujesz magnetyczne to wtedy pokrywa się stopi lub zdeformuje w miejscu mocowania.
Brednie.
Wszystko zależy od tego, jak to będzie rozwiązanie. Stateczniki elektroniczne też się grzeją ale nie tak bardzo jak magnetyczne. Cały pic polega na tym, by statecznik przykręcić do jakiegoś dobrego izloatora a dopiero to do PCV. Inną kwestią jest mocowanie stateczników w obudowie - tu woda ma styczność z prądem i łatwo zrobić sobie kuku
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2010, 8:52 przez Alai, łącznie zmieniany 1 raz.
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”