Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dwie grzałki czy jedna?

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Dwie grzałki czy jedna?

Post autor: SDD »

Mam taki problem, mam grzałkę 50W z wbudowanym termostatem w moim baniaczku. Jest zamontowana na jednym końcu akwarium, na drugim mam termometr. Termometr wskazuje temperaturę o jakieś 2-3 stopnie niższą niż jest ustawiona grzałka. Grzałka nie pracuje cały czas. Tutaj rodzi się moje pytanie czy lepiej zamienić ją na 100W, czy może dołożyć drugą 50W na drugim końcu zbiornika?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Ale temperatura w jednym końcu jest inna niż w drugim końcu akwarium ?
Bo jak taka sama w całym akwarium to po prostu masz nie wykalibrowaną grzałkę.
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Napisz jakiej firmy masz tą grzałkę i jakiej wielkości akwarium.
Ciężko jest trafić na dobrze "skalibrowaną" grzałkę tzn. żeby grzała do takiej samej temp jak jest na termostacie ustawiona, po to właśnie jest nam potrzebny termometr żeby to skalibrować. Przy chińskich tanich grzałkach takie różnice (2-4*) to norma. Nie wydaje mi się żebyś mógł mieć różnicę 2 stopni na dł. akwarium.
Ja miałem styczność z grzałkami firmy WEIPRO(25W) która ustawiona na temp 25* grzeje do 22 oraz Aquael(75W) która ustawiona na 23* grzeje do 25.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

kwadratos pisze: Nie wydaje mi się żebyś mógł mieć różnicę 2 stopni na dł. akwarium.
No ja tak samo uważam dlatego sądzę że to wina nie wykalibrowania.
Ja używam JAGER'a i tam jest możliwość kalibrowania grzałki samemu.
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Jak sie ma duze akwarium to ciezko skalibrowac temperaturę, najbardziej optymalnym rozwiazaniem byłoby ustawienie grzałki dokladnie na srodku baniaka bo woda ogrzana rozchodzila by sie w kazda strone :)

najlepiej chyba miec grzałke na 1 koncu akwarium a na 2 koncu filtr, badz pompę co by powodowało ciągły obieg wody...

Ja w swoim 180 L akwarium nie uzywam wogole grzałki i temperaturę mam około 25 -26 oC w dzien w nocy nie spada ponizej 25oC

Jedyne czym grzeje to 4x 20 W swietlowki wspomagane jeszcze lustrzanym odbiciem od pokrywy. Woda na gorze zbiorkika jest o kilka stopni wyzsza niz u dolu, na dnie jest jakies 23- 24 oC a u gory temp moze dojsc nawet do 28 oC na 50 cm wysokości to spora rożnica :)

W przyrodzie zwykle jest tak ze ryby same sobie wybieraja w jakiej wodzie chca plywać, w zimie ryby schodza nizej z uwagi na to ze woda przy dnie jest cieplejsza niz na powieżchni gdzie sa minusowy temperatury, w lecie zaś ida w gorę bo tam woda jest cieplejsza :) charakterystyka dnia i nocy to inna sprawa bo to zalezy od poziomu tlenu :)

Chodzi oto ze jezeli twoje ryby nie siedza przy grzałce to znaczy ze w akwarium temperatura jest odpowiednia. Jedynym dobrym rozwiazaniem na zachowanie stałej temperatury w zbiorniku jest dość szybka mieszalność wody ktora mozesz spowodowac ruchem samej wody przez filtr, wteedy nawet grzałka 50 W spokojnie poradzi sobie ze zbiornikiem. Im mocniejsza grzałka tym szybcie nagrzejesz wode, to jest jedyna tylko różnica miedzy grzałkami 50 i 100 W:)
Ostatnio zmieniony 19 gru 2009, 12:51 przez dnolek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Grzałka firmy ELITE, po zmierzeniu temperatury w różnych miejscach akwarium okazuje się, że to chyba rozkalibrowana grzałka. Ale i tak muszę dołożyć jeszcze jedną żeby temp podnieś bo 50W do 112L przy mojej temp w pokoju to za mało.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

od razu przestrzegam przed bardzo tanimi grzałkami z termostatem, ja przez to kiedyś o mały włos nie zagotowałem rybek, termostat się zepsuł i kiedy przyjechałem z pracy temperatura w akwa sięgała 32 st. na szczęście na czas zdążyłem bo już nie wyglądały dobrze.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Wiesz co czasem i grzałki b.dobrej firmy mogą się popsuć np koledze padł Jager- ponoć najlepsze grzałki
Mnie się popsuła AquaEl'owska grzałka, ale okazało się, że cała seria tak miała. Doprowadziła wodę do ponad 43 stopni...o dziwo nic nie zdechło!!
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Ja mam jakąś radziecka grzałkę no name, którą dostałem od wujka w 2 klasie podstawówki i działa do teraz :) Nie wiem ile on ją miał ale pewnie ma z 20 lat.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Jak Radziecka , to na pewno nie do zdarcia , tak jak gumofilce , Wania spadł z kremla i nic po nim nie zostało , tylko gumofilce :)

Sorki za OT ale nie mogłem się powstrzymać , kawał mi się przypomniał :)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

ja mam radziecką zrobioną własnoręcznie przez tatę zrobioną i termostat to samo
Tylko żywe zioło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”