Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

107 l. start

Czy dobrze dobrałem

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

107 l. start

Post autor: suplement »

Witam wszystkich, postanowiłem założyć akwarium słodkowodne prawdopodobnie Holenderskie (po 10 latach od ostatniej hodowli). Przez jakiś czas przeglądałem fora dotyczące akwarystyki i hodowli rybek słodkowodnych, odświeżyłem sobie troszkę pamięć na temat zakładania akwarium. Dodam, że w rękach jeszcze nie mam najważniejszego sprzętu i jest to jak na razie wątek dotyczący pomocy przy założeniu i doborze sprzętu. Pieniądze w kieszeni są i ogólny zarys na papierze jest, tak więc można odczuć jakby to akwarium już żyło ;)

Akwarium

Akwarium 107 l. proste 74x29x50, wybrałem takie ponieważ idealnie pasuje mi do wnęki w meblach, po bokach będzie odstęp zaledwie 2 cm od desek (na przepływ powietrza między szybą, a drewnem), głębokość jest troszkę mała, ale chodziło mi oto by akwarium nie wystawało i miało miejsce z tyłu na kable i rurki ok, 2,5 cm. Wysokość jest dobra ze względu na możliwość otwierania wieczka w pokrywie do wsypywania pokarmu.

Oświetlenie

Co do pokrywy jest to zwykły czarny plastik z jedną świetlówką 15W, ale oczywiście mam tam zamiar wsadzić przynajmniej jedną świetlówkę (AquaMedic T5 24W Reef White 10000K) imitująca tropikalne światło. Troszkę mało W. przypada na litr, ale te 10 000 kelwinów chyba sobie poradzi ? (dodam, że w akwarium nie będzie tych 107 litrów wody bo sporą część zajmie ziemia, żwir, kamienie i korzenie tak około 25 %). Trzeba wziąć pod uwagę to, że tam nie mam miejsca by upchać dwie świetlówki, a większa się nie zmieści ze względu na ograniczenia długości pokrywy.

Po wypowiedziach 'comatose" oraz "krzysiekb4" pokrywę przerobię tak by zmieściły się tam dwie świetlówki, a jakie to jeszcze się okaże po Waszych propozycjach.

Znalazłem dwie chyba ciekawe aukcje:
- http://www.allegromat.pl/aukcja45634
- http://www.allegromat.pl/aukcja45635

Ostatecznie wybrałem ten zestaw co polecił "MirosławB", a aukcję znalazł "Skubi":
http://www.allegromat.pl/aukcja45684

Wyposażenie

Filtr - interesuje mnie zewnętrzny kubełkowy ze względu, że wewnętrzne zajmują cenne miejsce w akwarium, a kaskadowy nie mam gdzie umieścić (prócz przedniej szyby, ale to by oszpeciło ogólny wygląd). Oto kilka moich wybrańców (dużą wagę odegrała tu cena):
- http://www.allegromat.pl/aukcja45631
- http://www.allegromat.pl/aukcja45632
- http://www.allegromat.pl/aukcja45633
Gdyby w zestawie nie było deszczownicy to oczywiście takową dokupię.

Za radą "comatose" kupuję ten: http://www.aquatika.pl/product_info.php ... ucts_id=79


Ogrzewanie - tutaj nie potrzebuję pomocy, mam kilka grzałek o różnej mocy (25,50,100) z termoregulatorami i wybiorę tą, która najlepiej się spisze.
Napowietrzacz - robi ładny efekt, ale deszczownica powinna wystarczyć (w akwarium będzie dużo roślin, które dostarczą tlen).
Termometr - naklejany na szybę (by nie wsadzać nic do akwarium).
Czyścik magnetyczny - odpowiedni do grubości szkła.
Szczypce do manipulacji - długość odpowiednia co do akwarium.
Mata polietylenowa - odpowiednia co do wymiarów.
Tło - czarne.

Podłoże

Na dnie będzie torf, zastanawiam się tylko nad własnym zrobieniem lub kupnem gotowego. Co do dostępu odpowiedniej ziemi, gliny itp. nie mam problemu, ale boję się by nie przywlec z tym czegoś niepożądanego (bakterie, robaki, wirusy). Jaki kupny torf będzie najlepszy (proszę o podpowiedź z własnego doświadczenia).

Za radą "krzysiekb4" podłożem będzie ziemia do kwiatków (z jak najmniejszą ilością chemii)

Żwirek sobie skombinuję ze żwirowni, mam w sumie trzy w okolicach miasta, wyparzę go i będzie ok.

Korzeń też nie stanowi problemu, wypreparować go potrafię.

Kamienie do ozdoby i kryjówek też się znajdzie.

Rybki i inne żyjątka

Neon Inessa - 10-20 sztuk
Bocja wspaniała - 2-5 sztuk (wiem, że to ryba stadna i osiąga duże rozmiary jak na mój zbiornik, ale bardzo lubię te rybki i w razie konieczności mogę je oddać do sklepu jak zbyt podrosną, zastanawiam się tylko czy nie wyrządzą szkód roślinkom jak zaczną kopać, chociaż podłoże będzie sporej grubości)
Bojownik Wspaniały/Syjamski - 1 szt (oba mi się podobają i któryś będzie na 100% pływał + samica może dwie) - ze względu na możliwość eliminowania krewetek chyba nie zamieszka u mnie.
Otoski - 5-10 sztuk
Krewetki - tutaj obawiam się o ich życie ze względu na bocje, nie wiem czy nie będą ich pokarmem, jakie rodzaje i po ile sztuk wybrać na mój zbiorniczek ?

Rośliny

O roślinach mam zerowe pojęcie, nie wiem jakie wybrać do mojej obsady, zdam się chyba na ich wygląd i na wiedzę sprzedawcy (sprzedawce mam pewnego - pasjonat). Roślinek będzie bardzo dużo bo chcę coś pod wygląd holendra tak więc zrobię własną bimbrownię, zacier na 2-3 butelki dwu litrowe. Jeżeli chodzi o nawożenie, co stosować ?

Tutaj będę wymieniał roślinki o, których wcześniej postaram się nieco dowiedzieć:
Glossostigma elatinoides - na pierwszy plan (odrazu zostanie wsadzona spora ilość by dywanik się rozrósł jak najszybciej)


Na temat dojrzewania akwarium coś tam wiem, ze zwalczania glonów i innych nieszczęść już sobie poradzę, wszelkie testy wykonam po zakupie, w razie czego zaglądnę na forum :roll:
Proszę tylko o pomoc co zmienić, co dodać co odjąć itp.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2010, 16:26 przez suplement, łącznie zmieniany 12 razy.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Ja bym na filtrze nie oszczędzał, dopłać kilka zł i weź sobie coś lepszego np. JBL http://www.aquatika.pl/product_info.php ... ucts_id=79 AquaMedic T5 24W Reef White 10000K to chyba świetlówka do akwariów morskich? pasowałoby wrzucić zamiast niej coś dla roślin.

edyta:
A jak już nie będziesz chciał dopłacać do filtra to weź mini kani z tej listy którą zrobiłeś, tylko nie kupuj od tego typa z allegro co aukcje wystawił ;]
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Obstawiam że chcesz mieć akwarium roślinne a nie holenderskie (nie każde akwarium roślinne jest akwarium holenderskim, w sumie jest mało akwariów holenderskich na forach).
Jeżeli chcesz mieć wymagające rośliny to niestety ze światłem będziesz musiał coś pokombinować bo to będzie trochę za mało.
Pokrywę masz taką zwykłą która była w zestawie czy DIY ? Co do przeróbek pokryw to popatrz u nas w dziale DIY.

Co do świetlówki AquaMedic T5 24W Reef White 10000K to ja nie wiem czy to jest najlepszy pomysł.

Kubełka ja akurat używam JBL e700 i jestem z niego zadowolony. Z tymi które zaprezentowałeś nie miałem do czynienia.

Co do podłoża to jeżeli to ma być akwarium roślinne to po co torf ?
Ziemię najlepiej dać kwiatową z jak najmniejszą ilością nawozów (czyt. najtańszą)
Jeżeli znajdziesz czas to poczytaj dział o podłożach znajdziesz tam dużo ciekawych informacji.

Jeżeli chcesz akwarium roślinne to będziesz musiał zainwestować w butlę CO2 lub stworzenie bimbrowni. A co za tym idzie deszczownica kompletnie bezużyteczna będzie w tym akwarium, gorzej będzie działała negatywnie wytrącając CO2 z wody.

Co do krewetek to nie wiem jak z bocjami ale bojowniki zadbają o to żeby długo krewetki nie pożyły.

Na koniec co do nawożenia to polecam solami(makro) (dość tanie ) +mikro
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

comatose pisze:Ja bym na filtrze nie oszczędzał, dopłać kilka zł i weź sobie coś lepszego np. JBL http://www.aquatika.pl/product_info.php ... ucts_id=79
Bardzo fajna propozycja i przystępna cena, do tego sklepu akurat planowałem się wybrać na zakupy :mrgreen:
krzysiekb4 pisze:Obstawiam że chcesz mieć akwarium roślinne a nie holenderskie (nie każde akwarium roślinne jest akwarium holenderskim, w sumie jest mało akwariów holenderskich na forach).
Masz całkowitą rację, chcę mieć roślinne, a holenderskie dałem jako przykład by wiadomo było, że nacisk kładę na rośliny.
krzysiekb4 pisze:Jeżeli chcesz mieć wymagające rośliny to niestety ze światłem będziesz musiał coś pokombinować bo to będzie trochę za mało.
Pokrywę masz taką zwykłą która była w zestawie czy DIY ? Co do przeróbek pokryw to popatrz u nas w dziale DIY.
Zwykła w zestawie, już się zabieram do lektury przeróbek.
krzysiekb4 pisze:Co do świetlówki AquaMedic T5 24W Reef White 10000K to ja nie wiem czy to jest najlepszy pomysł.
Poczytam dokładniej jaką dobrać, w razie czego będę pytał.
krzysiekb4 pisze:Co do podłoża to jeżeli to ma być akwarium roślinne to po co torf ?
Ziemię najlepiej dać kwiatową z jak najmniejszą ilością nawozów (czyt. najtańszą)
Jeżeli znajdziesz czas to poczytaj dział o podłożach znajdziesz tam dużo ciekawych informacji.
Czytałem i zapomniałem o tych pod kwiatki, chyba tak uczynię i taką kupię.
krzysiekb4 pisze:Jeżeli chcesz akwarium roślinne to będziesz musiał zainwestować w butlę CO2 lub stworzenie bimbrowni. A co za tym idzie deszczownica kompletnie bezużyteczna będzie w tym akwarium, gorzej będzie działała negatywnie wytrącając CO2 z wody
Bimbrownię sobie zrobię, a z deszczownicy zrezygnuję, chyba, że wspomogę jakimiś nawozami by woda na powierzchni miała przynajmniej minimalny ruch, nie chciałbym żadnych większych kożuchów i osadów na szkle ?
krzysiekb4 pisze:Co do krewetek to nie wiem jak z bocjami ale bojowniki zadbają o to żeby długo krewetki nie pożyły.
Oj nie dobrze, a tak chciałem bojownika :P
krzysiekb4 pisze:Na koniec co do nawożenia to polecam solami(makro) (dość tanie ) +mikro
Pójdę jak na razie za tą radą.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Krewetki karłowate i bocje to tylko na początek. Jak bocje podrosną to krewetek nie uświadczysz. można kupić duże krewetki filtrujące i dłuższy czas mogą one egzystować razem,. chyba, że bojek lub bocje oderwą im ramiona lub zmasakrują podczas wylinki.
Ogólnie do krewetek wskazana zmiana tych 2 gatunków ryb.

Ponieważ jesteś "świeży" na forum prosiłbym o lekturę wątku: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=117 i edycję pierwszego postu pod względem linków do aukcji allegro.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Co do światła, to zainwestuj w zestaw 2x24W. Będzie to odpowiednie oświetlenie do Twojego akwarium. Niestety masz trochę "niestandardową" długość zbiornika, przez co boki będą niedoświetlone, ale zawsze można ułożyć taką aranżację, gdzie nie będzie to przeszkadzać ;)

Bocja i bojownik z krewetkami, to racze kiepski pomysł. Niestety akwarystyka też wymaga kompromisów i będziesz musiał się zdecydować czy bardziej chcesz krewetki czy bojownika i bocję.
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

zulix pisze:Ogólnie do krewetek wskazana zmiana tych 2 gatunków ryb.
To pewnie zrobię sobie krewetkarium w zbiorniku 30 l, podobno krewetki szybko się mnożą, więc bym tylko co jakiś czas dorzucał do głównego akwarium.
zulix pisze:Ponieważ jesteś "świeży" na forum prosiłbym o lekturę wątku: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=117 i edycję pierwszego postu pod względem linków do aukcji allegro.
Poprawione.
MirosławB pisze:Co do światła, to zainwestuj w zestaw 2x24W. Będzie to odpowiednie oświetlenie do Twojego akwarium. Niestety masz trochę "niestandardową" długość zbiornika, przez co boki będą niedoświetlone, ale zawsze można ułożyć taką aranżację, gdzie nie będzie to przeszkadzać ;)
Taka myśl mi właśnie przeszła by dać dwie świetlówki o tej mocy, tylko nie wiem nadal jaką firmę wybrać, które Wy używacie ?

Do pierwszego postu dodałem dwie aukcje znalezione na allegro dotyczące oświetlenia, co o nich sądzicie ?
Awatar użytkownika
homer
Posty: 95
Rejestracja: 20 gru 2009, 21:14
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów, B4
Akwarium: 112, 54, 23
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: homer »

suplement pisze:podobno krewetki szybko się mnożą,
Krewetki "szybko" mnożą się w idealnych dla nich warunkach, parametrach. Wielu było ludzi na forach którzy pisali że im się krewetki nie rozmnażają. Jeżeli nigdy nie miałeś styczności z krewetkami, radze poczytać o nich, abyś się potem nie dziwił jak ci będą zdychać.
Masz rację, że ja się mylę i mylisz się, że Ty masz rację.
112l
54l
23l
Krewetkowo i raczkowo :D
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Spokojnie, o krewetkarium będę dbał nie mniej jak o główny zbiorniczek, chociaż nie miałem z nimi styczności to po niektórych wypowiedziach na forum nie wygląda to tak strasznie (chyba).
Awatar użytkownika
homer
Posty: 95
Rejestracja: 20 gru 2009, 21:14
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów, B4
Akwarium: 112, 54, 23
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: homer »

Nie jest straszne, wystarczy troche o nich poczytać ;)
Masz rację, że ja się mylę i mylisz się, że Ty masz rację.
112l
54l
23l
Krewetkowo i raczkowo :D
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

suplement pisze:tylko nie wiem nadal jaką firmę wybrać, które Wy używacie ?
Obecnie używam philips 865 i philips aquarelle i polecam również i Tobie taki zestaw. Świetlówki mają duży strumień światła a przy tym "uzupełniają" się wzajemnie co daje świetną kolorystykę zbiornika.
suplement pisze:Do pierwszego postu dodałem dwie aukcje znalezione na allegro dotyczące oświetlenia, co o nich sądzicie ?
Jeden zestaw to 15W a drugi 8W. Uważam, że to za mało :( W EBR Light w Rzeszowie kupisz wszystko i przystępnej cenie. Statecznik oczywiście elektroniczny 2x24W + do tego 4x oprawka bryzgoszczelna T5 + 4x uchwyt na świetlówkę T5 + kabel zasilający + philips 865 24W + philips aquarelle 24W. To chyba cała lista zakupów ;)
Ostatnio zmieniony 02 sty 2010, 11:28 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

W takim razie cały zestaw znalazłem, liczyłem, że mnie taniej wyjdzie :?
Skoro jednak akwarium tego wymaga to trzeba zacisnąć pas na piwo :mrgreen:

http://www.allegromat.pl/aukcja45683
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Fajny zestaw. Cena jest wysoka, gdyż jest to zestaw z odbłyśnikami, ale myślę, że warto w nie zainwestować. Co do świetlówek, to moim zdaniem lepiej było by zastosować tak jak pisałem 865 + aquarelle, ale to zawsze możesz zmienić w trakcie używania, jak Ci się nie spodobają dwie 865 ;)
Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Skubi »

http://www.allegromat.pl/aukcja45684

Do skutku i do bólu będę przypominał o zamieszczaniu linków do aukcji allegro w formie "niewygaszalnej" - MirosławB
Ostatnio zmieniony 02 sty 2010, 17:30 przez Skubi, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”