Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Aphyosemion elberti

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Grehu
Posty: 21
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:24
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Kraków, Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Aphyosemion elberti

Post autor: Grehu »

Pochodzenie: Kamerun
Wymiary: ok 4 cm
Dymorfizm płciowy:
samiec intensywnie wybarwiony

Obrazek

samica jest zdecydowanie słabiej wybarwiona.

Obrazek

Linki do kilku stron:
http://www.aka.org/wak/Ref_Library/Aphy ... lberti.htm
http://www.seriouslyfish.com/species/ap ... n-elberti/
Wymagania:

Temperatura: 18 - 22°C
Twardość wody: 0 - 5
pH: 6 - 7
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

Ja od siebie mogę tylko dodać że na zdjęciach prezentowane są osobniki populacji CFE 04/05 ,kilku karpieńcomaniaków w Polsce utrzymuje cały czas czystość tej populacji :> Ryby te preferują zdecydowanie chłodniejszą wodę,przy odpowiednich warunkach z mopa zbieram tylko 2-3 ziarna ikry dziennie,ale przez kilka dni-potem ryby muszą troszkę odpocząć,dobrze karmione mrożonymi larwami owadów,często przystępują do tarła.Do tarła zachęcam układ 1 samiec plus 2 lub 3 samice,oczywiście po wcześniejszej kilkudniowej separacji
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Proporczykowiec na którego ''choruję'' od dawna. A jak się zachowuje? Jest plochliwy czy raczej z tych ciekawskich ?
Grehu
Posty: 21
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:24
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Kraków, Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Grehu »

Samce to malutkie błękitnookie diabełki. Jest bardzo śmiały, ale samce lubią się posprzeczać. Aphyosemion marginatum lub australe w porównaniu do nich to aniołki.
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

jeżeli posiadasz 1 parę ryb w akwarium jednogatunkowym,to samiec jest czasem dość płochliwy,samica raczej spokojna,inaczej wygląda sytuacja jak się ma kilka par plus inne gatunki w zbiorniku...ja preferuję każdy gatunek w osobnym zbiorniku,wtedy skupiam uwagę na konkretny gatunek ryby i mogę dokonać w miarę dokładnego opisu odnośnie biologii i zachowania konkretnego gatunku lub populacji.
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Do 25 litrów to optimum to będzie para? A może samiec i dwie samice?
Grehu
Posty: 21
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:24
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Kraków, Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Grehu »

Tylko wówczas nie wiesz jak zachowują się ryby żyjące w grupie. Jak odnoszą się do siebie samce, jak samice. Ja w przypadku np Ch. melanogaster zauwazyłem, że nie tylko samce walczą (tańczą) pomiędzy sobą, u samic takie zjawisko też występuje, ponadto pojawia się od czasu do czasu taniec samca z samicą polegajacy na prezentacji. Obydwie ryby prężą płetwy i samica wybarwia się niemal tak jak samiec. U Ch. splendopleure nie zaobserwowałem takich zachowań.
Ja stawiam na obserwację zachowań poszczególnych gatunków dlatego staram się stworzyć im warunki takie jak mają w naturze. Jezeli trzymamy parę lub trio w niewielkim akwarium to obserwujemy tylko tarła.
Odnośnie A. elberti u mnie każdy samiec ma własną przestrzeń, w której przebywa i przegania z niej inne samce.
Istotne są również obserwacje interacji pomiędzy różnymi gatunkami. Niektóre mogą się wzajemnie pobudzać do działania, a inne będą zwalczać konkurencję w zbyt małym zbiorniku. Ciekawe może być również sprawdzenie użyteczności proporczykowców jako rozpraszaczy dla barwniaków tak jak jest w przypadku zastosowanią ryb kasączowatych w przypadku pielegniczek.
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

25 l spokojnie wystarczy :>
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

akwarium0 pisze: osobniki populacji CFE 04/05
Was is das? Tzn. jak to rozumieć. Domyślam się że chodzi o oznaczenie jakiejś rasy geograficznej ale te skróty brzmią na tyle tajemniczo dla mnie jako leszcza że kompletnie nie wiem o co chodzi, jak dojść po takim kodzie z kąd pochodzą rybcie?
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

Witam-CFE 04/05 -Jest to kod populacji bezpośredniego odłowu tego konkretnego gatunku ryby,litery natomiast oznaczają pierwsza oznacza państwo czyli Camerun,dwie następne w tym przypadku FE-to są nazwiska odkrywców Emmanuel Fellmann & Wolfgang Eberl-04/05 ryby zostały odkryte w 2004 roku w Kamerunie,05 to jest konkretny biotot np biotop nr5.-często odkrywcy tych ryb,pasjonaci nie mogą oznaczyć konkretnego miejsca,ponieważ są to małe cieki wodne lub nawet sadzawki,więc biotopy oznacza się cyframi.....myślę że troszkę rozjaśniłem sytuację...jednym słowem ten gatunek proporca jest już albo dopiero 11 lat znany wśród miłośników proporczykowców.
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Aphyosemion /grupa Kathethys/

Post autor: akwarium0 »

Obrazek

Aphyosemion Elberti lokacja Diang-/central Cameroon/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Afryka zachodnia”