Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pelvicachromis taeniatus Moliwe

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hassar
Firma
Posty: 16
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:57
Imię: Daniel
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: Afryka zachodnia!
Płeć:
Wiek: 40

Pelvicachromis taeniatus Moliwe

Post autor: Hassar »

Nazwa naukowa
Pelvicachromis taeniatus Moliwe
Występowanie
Zamieszkuje niewielkie rzeki w okolicach wioski Moliwe, Kamerun.
Karmienie
Larwy owadów, zooplankton, drobne skorupiaki wodne. Przyjmuje także pokarmy mrożone oraz dobrej jakości preparowane.
Akwarium
W naturze gatunek ten zasiedla niewielkie, płytkie rzeki. Roślinność występuje głównie przy brzegach. Podłoże stanowi piasek, żwir oraz większe głazy. W wodzie znajdują się także korzenie i gałęzie drzew zapewniające rybom schronienie. Często zajmuje te same stanowiska co ryby z rodzaju Benitochromis. Najmniejsze akwarium, w którym ryby podeszły do tarła miało 40l – nie mieszkały z nimi żadne inne ryby a zbiornik miał niecałe 20cm wysokości.
Towarzystwo
Można trzymać więcej niż jedną parę w akwarium ale zbiornik musi być tak urządzony by ryby mogły zająć osobne terytoria.
W naturze w czasie pory suchej ryby żyją w ogromnych ławicach liczących po kilkaset osobników, często także z innymi gatunkami pielęgnic. W czasie pory deszczowej, po pierwszych, dużych opadach ryby wkraczają do wcześniej wyschniętych rzeczek oraz na tereny zalewowe, gdzie obejmują niewielkie terytoria i podchodzą do tarła. Idealne towarzystwo stanowią afrykańskie brzanki, kąsacze, karpieńce a także rybki z rodzaju synodontis i microsynodontis.
Rozród
Ikra jest składana na kamieniach, korzeniach, roślinach. Często także w różnorakich grotach. Jeżeli w akwarium jest grota to na pewno ona zostanie wybrana jako miejsce złożenia ikry. Larwami i narybkiem opiekują się obydwoje rodzice. Po około miesiącu ryby zazwyczaj podchodzą do drugiego tarła – należy wówczas bezwzględnie odłowić starszy narybek, który powinien mieć w tym momencie wielkość około 1 cm gdyż zostanie on zabity przez samicę opiekującą się nowym przychówkiem. Młode właściwie należy odłowić w momencie, w którym przestają reagować na sygnały dawane im przez rodziców. Taeniatusy to przepięknie wybarwione ryby, mieniące się wszystkimi kolorami tęczy. W akwariach bardzo chętnie podchodzą do tarła - jest to więc najlepszy wybór na rozpoczęcie przygody z zachodnioafrykańskimi pielęgnicami.
Rozmiar
8-9 cm. Wyrośnięte samce dorastają do 12-13 cm długości.
Ph
5-7.5
Temperatura
22-26

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Afryka zachodnia”