Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dobór LED-ów dla 100L

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
jaśko
Posty: 31
Rejestracja: 26 maja 2013, 16:49
Imię: Jacek
Lokalizacja: Skarżysko
Płeć:

Dobór LED-ów dla 100L

Post autor: jaśko »

Witam. Mam akwarium 100l (80l wody) 40 cm wysokości. Chciał bym zrobić do niego oświetlenia na powerledach. O ile montaż i zagadnienia elektrycznie nie są dla mnie problemem to biologia i chemia to dla mnie czarna magia. Nie chcę trzymać w akwarium żadnych roślin wymagających jakiegoś kosmicznego oświetlenia. W podłożu chciał bym mieć po restarcie sam żwirem ewentualnie mógł bym dać ziemię ogródkową (kiedyś na takiej ziemi i na zwykłej świetlówce 6500K pięknie rosła mi dębówka meksykańska). Chciał bym też do minimum ograniczyć nawożenie. Z tego co do tej co się dowiedziałem w przypadku ledów ważne są lumeny nie waty. Proszę o pomoc w doborze koloru ledów i ich ilości. Z góry dziękuję.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Dobór LED-ów dla 100L

Post autor: Goran »

Jak nie planujesz solarium to musisz się zdecydować jaki efekt chcesz uzyskać w akwarium. Co tam wogole ma mieszkać ? Jedne ryby lubią jak jest jasno a inne jak jest mroczno.
Sam do swojego akwarium zrobiłem belkę na diodach epistar 1W. W sumie mam ich 32 sztuki co daje 4500 LM. Akwarium ma wymiary 240x40x55. Roślinom które mam to wystarczą, ryby tez zadowolone, a i mi się podoba. Jak ciekawią cię szczegóły pisz i pytaj :)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
jaśko
Posty: 31
Rejestracja: 26 maja 2013, 16:49
Imię: Jacek
Lokalizacja: Skarżysko
Płeć:

Re: Dobór LED-ów dla 100L

Post autor: jaśko »

W akwarium chcę trzymać rośliny mało wymagające, może jakaś średnio wymagająca się trafi. Ryby: tylko gupiki pawieoczko, z czasem może czerwone krewetki ale nie koniecznie. Zależy mi żeby rośliny rosły nie bardzo szybko, nie musi nic bąbelkować, no i oczywiście żeby przez oświetlenie nie mieć problemów z glonami.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Dobór LED-ów dla 100L

Post autor: Goran »

To chyba najlepiej kupić cokolwiek z gotowych lampek ledowych. Kiedyś w 96 l miałem coś kupionego na allegro. 10 W z diodami białymi, czerwonymi i niebieskimi i wszystko było ok. A na glony większy wpływ mają parametry wody niż światło.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”