Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dyfuzor - dzwon

Czy to się sprawdzi?

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Dyfuzor - dzwon

Post autor: Krystian »

Siemka ;)

Do swojego akwarium (30 litrów) postanowiłem podłączyć butle z CO2 lecz nie miałem dyfuzora i też nie było gdzie go kupić więc postanowiłem zrobić własny dyfuzor - dzwon, lecz nie wiem czy to się sprawdzi.

Wykonany został z plastikowej łyżeczki od mleka w proszku :super: i wężyka. Ma ok. 3 cm wysokości i 2,5 cm średnicy. Wygląda to tak:

Co jakiś czas uwalniane są do niego bąble CO2 z wężyka. Czy to ma sens i czy będzie poprawnie działać :niepewny: ze względu na rozmiar?

Usunięto martwe linki do obrazów - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 10:01 przez Krystian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Re: Dyfuzor - dzwon

Post autor: zulix »

Krystian pisze:Ma ok. 3 cm wysokości i 2,5 cm średnicy....
Co jakiś czas uwalniane są do niego bąble CO2 z wężyka.
Według mnie jest to za małe :( . a częste dodawanie bąbelków będzie nużące. Najważniejsza jest powierzchnia kontaktu gazu z wodą więc przy częstym "doładowywaniu" najlepiej sprawdziłby się jakiś "lejek", ale pewnie nie udałoby się go dobrze zamaskować. Moi znajomi robili dyfuzory z butelek plastikowych po "pałerach" po odcięciu dna i wystarczyło wtedy doładowywać raz na dzień.
Ciekawy pomysł to zrobienie dyfuzora tego typu z połówki kokosa (pod warunkiem, że ktoś lubi takie ozdoby i potrafi je utwierdzić/zamaskować w estetyczny sposób).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

No nic, trzeba będzie się wybrać po kostkę lipową i strzykawkę :rotfl: . Kokos u mnie nie sprawdził by się bo mały litraż więcej by miejsca zajął, ale pomysł ciekawy można by było go np. mchem obsadzić.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Krystian - ale jeśli chcesz skutecznie rozpuszczać CO2 to dlaczego nie zainwestujesz w dyfuzor ze spiekiem ceramicznym?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

MirosławB pisze:dlaczego nie zainwestujesz w dyfuzor ze spiekiem ceramicznym?
Ja zrozumiałem, że ta "butla" to typowy dezodorant z CO2. Wtedy dyfuzor ma sens. Jak ma prawdziwą butlę wysokociśnieniową to najtaniej wsadzić rurkę z wypływającym gazem wprost w wlot filtru :) (kwestia tylko, czy się da).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

MirosławB, ponieważ nie widzę sensu wydawać 20 czy 30 złotych na szklany dyfuzor gdyż nie będę miał nie wiadomo jak wymagających roślinek mchy, microzorium, nurzańce i może coś jeszcze, a butla z CO2 jest nieużywana, więc postanowiłem ją wykorzystać. Roślinom zawsze przyda się jakiś naturalny "dopalacz" :| . W lepsze sprzęty zainwestuje gdy już się przeprowadzę i będę miał miejsce na postawienie jakiegoś dużego zbiornika (120-200 litrów)

zulix, Butla to butla, wysoko ciśnieniowa z reduktorem, a nie jakiś tam zwykły dezodorant :rotfl: .
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

W sumie w 30 litrowym akwarium z powodzeniem stosowałem zwykłą kostkę napowietrzającą ;)
Obecnie mam CO2 podłączone do filtra wewnętrznego i IMO jest to chyba najlepszy sposób dyfuzji CO2 a w dodatku za darmo.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

ja obawiam się trochę , że pociągnie zacier z butli .
No chyba , że się mylę....
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

boggi, nie ma takiej możliwości. Co najwyżej zmiażdży butelkę (ściśnie ją trochę). Właśnie takie rozwiązanie mam w 30 litrowej "szkółce roślinek" ;)
A poza tym za butlą z zacierem jest oczyszczacz/licznik bąbelek, w którym jest czysta woda.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

"Zmiażdży butelkę" tzn nastąpi implozja, ale dlaczego??
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

no tak , ale ja tego nie mam .... kupiłem gotowy zestaw na alledrogo ( czego żałuję )
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2009, 19:33 przez boggi, łącznie zmieniany 3 razy.
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

comatose pisze:"Zmiażdży butelkę" tzn nastąpi implozja, ale dlaczego??
Bo zassie całe CO2 z wężyka a co za tym idzie z butelki a ona się zmiażdży, spróbuj się "zaciągnąć" z pustej butelki plastikowej i uzyskasz identyczny efekt jak w w/w przypadku. :hyhy:
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

No tak, Wy to w plastikowych butelkach macie ;] ubzdurało mi się, że te zestawy w spreju w aluminiowych puszkach posiadacie, a takiej puszki raczej by nie wessało podciśnienie :D
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

comatose pisze:ubzdurało mi się, że te zestawy w spreju w aluminiowych puszkach
Nawet to co kupił boggi nie jest w spreju :hyhy:
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

dood94 pisze:
comatose pisze:ubzdurało mi się, że te zestawy w spreju w aluminiowych puszkach
Nawet to co kupił boggi nie jest w spreju :hyhy:
Wiem, ale moja siostra takie ma u siebie i oglądam to codziennie więc mi się tak skojarzyło :hyhy:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”