Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Filtr hydroponiczny

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Filtr hydroponiczny

Post autor: MariooT »

Witam, jako że mam ciągły problem z glonami w akwa wpadłem na pomysł zrobienia sobie filtra hydroponicznego. Do budowy wykorzystałem doniczke balkonową, filtr Aquel mini przyłącza ogrodnicze, deszczownice aquela (z której i tak w końcu zrezygnowałem), lejek plastikowy oraz osłonke na cebule :). Jako wsad dałem keramzyt

Tak to wygląda:
Obrazek

Przez lejek woda ścieka do akwa za pomocą grawitacji :) osłonka na cebule jest po to aby keramzyt nie zapchał wylotu. Ostatecznie w miejsce deszczownicy również umieściłem drugą osłonke na cebule i woda dostaje sie do akwa od dołu za pomocą aquela mini.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz musimy poczekać aż sie roślinki rozrosną :)
Ostatnio zmieniony 15 lut 2015, 19:34 przez MariooT, łącznie zmieniany 2 razy.
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Relacja ciekawa :) ale wydaje mi się że ten filtr na pokrywie utrudni jej ściąganie :/ :?:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zdecydowanie ciekawe. Czy roślinki dobrałeś przypadkowo, czy wiesz, że są "chwytliwe" :D .
W zastosowaniach przemysłowych najlepsze są: wierzba energetyczna, trzcina, tatarak, bambus. Wszystkie trochę za duże do domu).
Z roślin domowych celowałbym np. ciborę (papirus).
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Filtr jest tak zrobiony, że nie jest przymocowany na stałe tylko przykręcony na bolcu do deski klozetowej (widać na zdjęciu). Tak, więc najpierw odkręcam filtr później ściągam pokrywę. Jedyny problem jest taki, że muszę pamiętać o tym, że jak chce coś grzebać w akwa musze go godzine wcześniej wyłączyć by woda spłyneła (dlatego zrezygnowałem z deszczownicy)

Roślinki dobierałem nie tak do końca przypadkowo. Widziałem kiedyś taki filtr u Pana który używa w necie nicka Leśnik i był właśnie z tym zielskiem. Jest to roślina która ma duży przyrost i lubi dużo wody. Poszukiwania roślin jednak trwają i tu prośba potrzebuję pilnie PAPIRUSA, kiedyś był obecny u mnie w domu i wiem ze wystarczy mi górna część rośliny z której po włożeniu do wody robi sie nowa

W takim filtrze dobrze spisuje sie też trzykrotka i skrzydłokwiat, ale ta pierwsza mi sie nie podoba a ta druga potrzebuje dużo światła
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Sewer »

Siemanko

Taka moja mała sugestia, rozważ wklejenie małych kawałków z PCV aby wydłużyć wodzie drogę i dać zielsku szanse na skuteczniejsze, większe pobranie z wody azotanów. Piszesz, że sugerujesz się filtrem Leśnika, z tego co pamiętam to On miał wklejone takie przegrody, taki mały labirynt zrobił ;) A napędzane to było turbiną Aquaszuta.

pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

sewer pisze:Siemanko

sugerujesz się filtrem Leśnika
Chodziło mi tutaj o wybór zielska. Filt Leśnika widziałrm tylko na obrazku. Masz może jakies dokładniejszy opis i zdjęcia?
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Sewer »

Niestety. Napisz do niego na priva. Widziałem jego post w dziale giełda.
Pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

A Tu filtr działający jakiś czas. Zmieniłem troche umiejscowienie filtra. Tylko ta cibora strasznie marna, a z nią wiązałem największe nadzieje

Usunięto martwe linki do obrazów - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 10:06 przez MariooT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

marioot pisze:Witam, jako że mam ciągły problem z glonami w akwa wpadłem na pomysł zrobienia sobie filtra hydroponicznego
wszystko ładnie piękne fajne wykonanie tylko moze mi ktoś objaśnić co to ma robić bo nie wiem sewer pisze coś o azotanach o co z tym chodzi
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

justfilied233 pisze:...tylko moze mi ktoś objaśnić co to ma robić bo nie wiem sewer pisze coś o azotanach o co z tym chodzi
W akwariach z rybami, które niszczą rośliny jest dosyć trudno utrzymać te rośliny. Wszyscy wiemy, że rośliny usuwają produkty przemiany materii (azotany, fosforany, DOC) więc rośliny można wyrzucić poza akwarium. No, ale po co drugie akwa działające jako filtr. Może to być doniczka z zielskiem, które podlewamy wodą z akwarium? I tak właśnie działa ten filtr. Zabiera produkty przemiany materii, roślinki rosną ku chwale drugiej połowy (jak ładne) a do akwa wraca czysta woda.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Ach to takie buty myślałem, że to tak dla ładnego wyglądu :alien: dzieki za odpowiedź.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

opcy pisze:Jeśli chodzi o obsadę roślin proszę o rady (moje ulubione roślinki to kaktusy :( ale raczej odpadają)
Ja też uwielbiam kaktusy a szczególnie duże kolumnowe peruwiany San pedro, które są od marca 2009 zakazane ponieważ zawierają narkotyk, meskalinę. W Leroy Merlin tego chyba nie wiedzą bo stoi tam taki duży piękny okaz :)

Jeśli chodzi o rośliny polecam skrzydłokwiat. Papirus, zroślicha sie średnio sprawdziły potrzebują bardziej żyznego podłoża i wykazują wyraźne braki składników. Szczególnie widać to na papirusie. Zroślicha nawet rośnie ok, ale liście ma jaśniejsze niż powinna
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Aby filtr hydroponiczny działał właściwie, doniczka musi być naprawdę ogromna i musi być w niej mnóstwo zawijasów, a przepływ wody ograniczony do minimum. W przeciwnym wypadku jego efektywność będzie relatywnie niewielka. No chyba, że ma służyć, za dodatkowy wystrój pomieszczenia. W warunkach domowych ciężko będzie uzyskać zadowalającą wydajność filtra hydroponicznego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”