Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Bimbrownia - tanie CO2 w twoim akwarium

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

Diag pisze:Co2 sobie pyka w butelce destylującej
:mrgreen: Ale goście mają sprzęt!Fiu fiu!Od razu czysty spiryt wychodzi.
pawel
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Diag pisze:Co zrobiłem nie tak?
Szczelność kolego. Polecam sprawdzić szczelność :) a jak ? W tym wątku wszystko na ten temat pisze :)
Diag
Posty: 23
Rejestracja: 21 maja 2010, 8:23
Imię: Alan
Lokalizacja: Leżajsk / Cardiff
Płeć:

Post autor: Diag »

Wszystko mam szczelne. Czy to możliwe żeby woda wlewała się przed dziurki w drewienku?
zajac1982
Posty: 113
Rejestracja: 03 kwie 2010, 21:33
Imię: Łukasz
Lokalizacja: P-śl
Akwarium: 200l + 83l + 50l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: zajac1982 »

Jest możliwość, ale ciśnienie Co2 jest większe i powinno wypchać nadmiary wody z dyfuzora
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

Czyli ,albo wina zacieru,albo nieszczelności. :mrgreen:
pawel
Diag
Posty: 23
Rejestracja: 21 maja 2010, 8:23
Imię: Alan
Lokalizacja: Leżajsk / Cardiff
Płeć:

Post autor: Diag »

Zrobiłem zacier na nowo, okazało się że był za słaby. Teraz szybciej pyka w butelce :P Dzięki za pomoc
zajac1982
Posty: 113
Rejestracja: 03 kwie 2010, 21:33
Imię: Łukasz
Lokalizacja: P-śl
Akwarium: 200l + 83l + 50l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: zajac1982 »

ja raz robiłem zacier i był przez 2 tygodnie...i nie chce już się rozstawać z moją butlą i reduktorem :)
Awatar użytkownika
ryszard
Posty: 80
Rejestracja: 07 lis 2010, 20:26
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Mielec - woj.Podkarpackie
Akwarium: 25,35, i 160 litrów
Płeć:
Wiek: 50

Cześć

Post autor: ryszard »

no ja będę musiał coś pokombinować z tą bimbrownią bo roślinki mi słabo rosną.Fajny artykuł
Jak coś wymodzę to się pochwalę.Pozdrawiam. :podwójnie widzę:
rybki... to lubię!
WesołaBocja
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2013, 23:35
Imię: Robert
Lokalizacja: Skawina
Akwarium: 160 l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: WesołaBocja »

Zrobiłem "bimbrownie" reaktor co2 ale do wkładów soda plus kwasek cytrynowy (3+3 opakowania ). Wężyki klejone na kropelce, potem na silikonie. Butelka 2 l na sodę + 1 L na kwasek. Kapacz z zaworkiem z zestawu do kroplówek. Start był niezły, ładnie szło przez dyfuzor, ale krótko bo cały układ się rozszczelnił. Niestety nakrętki są śliskie i klej się odkleił razem z silikonem. Jutro drugi restart: 2 nowe zestawy do kroplówki, butelka po 1,5 l nestea ma szeroką nakrętkę, oraz butelka 1 l po wodzie destylowanej bo też ma szeroką i masywną nakrętkę. Może da rade.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2013-02-16, 22:34 ]
Człowiek się nakombinuje, a po miesiącu czy dwóch dochodzi do wniosku że trzeba butlę kupić. Ale przynajmniej radocha jest, tylko w domu trochę podejrzliwie patrzą... :podwójnie widzę:
160 literków
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

WesołaBocja pisze:Ale przynajmniej radocha jest, tylko w domu trochę podejrzliwie patrzą... :podwójnie widzę:
:roll:
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

WesołaBocja pisze:Człowiek się nakombinuje, a po miesiącu czy dwóch dochodzi do wniosku że trzeba butlę kupić
Nasz kolega Markiz tak sobie ustawiał, aby mieć zawsze nową porcję winka :) (2 w 1)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
MN
Posty: 14
Rejestracja: 27 lis 2012, 17:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:

Post autor: MN »

Witam. Przeczytałem cały temat chcę postawić sobie taką "bimbrownię" w akwa 35l na butelkach 1,5l zacier i 1l woda, bo lepszy rydz niż nic ale mam kilka pytań ;)

1. Po jakim czasie od startu akwarium mogę uruchomić ów wynalazek?
2. Chciałbym zastosować zaworek (nad woda) pokazany przez Artura (na 4 str) żeby na noc zakręcać dawkowanie tylko nie wiem po co jest ten drugi przeciwzwrotny, który ma być w wodzie? Mam kaskade n300 dlatego myślę o niepodawaniu w nocy co2 ponieważ nie ma aż takiego dobrego napowietrzania jak np. aquael fan 2, którego posiadam ale nie będę nim zaśmiecał akwarium...
3. Ile kwasku cytrynowego na 1,5l zacieru?
4. Czy zamiast kawałka lipy mogę użyć czegoś innego? Bo normalnie nie wiem skąd to dorwać :D
5. Pojawiły się głosy co do jakości wody i czasu na jakim wytrzymuje ów roztwór, u jednych tydzień, u drugich 2 a texel miał 4tyg. A co gdyby dać przegotowanej (bo z takiej chcę robić a nie prosto z kranówy) i troszkę wody... destylowanej?
6. Czy można robić przerwy tzn. podaje 2tyg. a potem tydzień przerwy i znowu? Może tak być, że tego roztworu nie podmienię (bo cośtam...) a wtedy bardzo się zmieni ph wody? Jakoś to zaszkodzi?

Pozdrawiam, Marcin.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

MN pisze:1. Po jakim czasie od startu akwarium mogę uruchomić ów wynalazek?
To zależy jak bardzo obsadzisz akwarium i jak szybko ci się ustabilizuje.
MN pisze:tylko nie wiem po co jest ten drugi przeciwzwrotny, który ma być w wodzie?
żeby czasem nie pociągnęło wody z powrotem ;) tak jak przy napowietrzaczu się stosuje, ale to też zależy gdzie stoją butelki jeżeli wyżej jak akwa to jest on wg mnie nie potrzebny.
MN pisze:3. Ile kwasku cytrynowego na 1,5l zacieru?
Nigdy nie dawałem, a nawet jak by dawał to tak "na oko" :P
MN pisze:4. Czy zamiast kawałka lipy mogę użyć czegoś innego? Bo normalnie nie wiem skąd to dorwać :D
Niektórzy używali piaskowca, inni gotowych sklepowych dyfuzorów, a lipę to raczej nie problem znaleźć ;)
MN pisze: A co gdyby dać przegotowanej (bo z takiej chcę robić a nie prosto z kranówy) i troszkę wody... destylowanej?
Wg mnie różnicy to nie zrobi.
MN pisze:6. Czy można robić przerwy tzn. podaje 2tyg. a potem tydzień przerwy i znowu? Może tak być, że tego roztworu nie podmienię (bo cośtam...) a wtedy bardzo się zmieni ph wody? Jakoś to zaszkodzi?

Zawsze możesz :P ale to nie jest dobre ponieważ akwa będzie rozregulowane, rośliny będą wariować i marnieć ( te bardziej delikatne) bo na anubiasach, microzoriach, nurzańcach czy cryptokorynach zwykłych to raczej nie zrobi wrażenia. Jeżeli chcesz osiągnąć konkretne efekty to musisz systematycznie podawać CO2.
Tylko żywe zioło :D
jaskier
Posty: 53
Rejestracja: 22 cze 2013, 16:39
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Tyczyn
Akwarium: 98 ogólniak
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: jaskier »

Mówiąc
gotowych sklepowych dyfuzorów
miałeś na myśli te niebieskie kostki jak do napowietrzaczy? A co o nich sądzicie, nadają sie? Jak z rozpuszczalnością?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

jaskier pisze:miałeś na myśli te niebieskie kostki jak do napowietrzaczy
Można kupić gotowe dyfuzory w sklepach i są one różne. Kostki niebieskie są chyba najgorsze. Pewnie z 99% strat gazu. Dyfuzory z kawałka lipy (już gotowe) też są dostępne w sklepach (np. w Aquatice ostatnio widziałem). A sposób zrobienia jest w dziale samoróbek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”