Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Żłobek dla glosi

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Żłobek dla glosi

Post autor: zulix »

Zrobiłem tylko z ciekawości jak to będzie działać. Samej glosi nie potrzebuję bo mam za mało miejsca na trawniczek w moim buszu.
Pomysł wynikł z tego, że mam akwarium otwarte oświetlone dość solidnie. Światło jest trochę rozpraszane na ścianę. Zastanawiałem się jak wykorzystać to światło. Ponieważ akwa ma wzdłużne usztywnienia na jednej z nich położyłem kubeczek z 2 rurkami: dopływową i odpływową (jak się wpatrzeć to widać rurki).
Dopływową włożyłem luźno do wylotu filtra. Ciśnienie jest wystarczające, aby ciecz przepływała przez pudełko (na zdjęciu pudełko jeszcze nie zalane do końca). Zobaczymy jak się będzie zachowywać w praktyce: jak szybko będzie rosła glosia (jest zaraz pod światłem), czy rury szybko się zabiją glonem itd.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 8:33 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Markiz

Post autor: Markiz »

Widziałem widziałem :rotfl: chociaż puste ale pierwszy :P a teraz widzę skończone :hyhy:
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Powiem Ci szczerze że ciekawi mnie jak to będzie działać, z tego co na zdjęciach widać to podłoże to TZDK?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Szukałem i szukałem (w piwnicy) i nie znalazłem drobnego żwirku (a miałem). Został się jeno kot, któremu wydarłem spod ogona z kuwety. A bronił się franca pazurami.... :D
Zastanawiałem się, czy włożyć ziemie pod żwirek, ale to może następnym razem.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Jaki żwirek jest najodpowiedniejszy dla tej rośliny (chodzi mi o granulację) ? Wiem, że ma duże wymagania odnośnie światła - potrzebuje tych "ustawowych" 0,5W/L czy więcej?
Ostatnio zmieniony 24 mar 2009, 22:02 przez comatose, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Co do granulacji to raczej względy estetyczne. Ja mam "zwykły żwirek" 3-5 mm i wygląda nieestetycznie. Pewnie tak 1-2 mm. Co do światła to rośnie mi przy 0,7 W/l a degeneruje przy 0,33 W/l. Gdzie jest granica, nie wiem.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2009, 9:32 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

0,5W tyle mam u siebie, i rośnie, lecz pnie się do góry, co mnie akuratnie denerwuje :zdegustowany: . Więc na pewno potrzebuje więcej niż 0,5W/l ja bym stawiał na 1W/l ;)

To widzę że jak dodam (co właśnie robię) kolejną świetlówkę to przy oświetleniu 0,8W/l będzie jej jak w niebie :P .
Markiz

Post autor: Markiz »

Moja śmiga przy 0,47w jak głupia (odbłyśniki z folii do żarcia :] ) a mam nadzieje nie spotkać na forum tej osoby co na allegro sprzedaje a się nie dzieli-a niedaj boże że jeszcze poprosi o inne gatunki-nie lubie takich działań i uderza to w naszą społeczność....
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No ten tego, u mnie przy 18W w 30 litrach glosia chowała się pod podłoże :). W domu mam ok 0,6W/litr i glosia rośnie ładnie po podłożu, ale nie zadowalająco. Myślę, że jej musi widmo odpowiadać i koło 0,8W/litr choć wg mnie dolna granica to ok 0,5W z odbłyśnikami(których ja nie mam)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

W swoim baniaku, gdzie mam 0,5w/l (wątpliwy przelicznik, ale jakiś jest :P ) robiłem kilka podejść do hodowli glosi. Dopiero teraz mi rośnie - powoli, ale jednak :) . Stoi u mnie w domu jeszcze jeden baniaczek - taka typowa szkółka glosso, gdzie jest światło 0,7 albo 0,8, to roślina buja jak oszalała. Dziwi mnie nawożenie tej rośliny. Okazuje się, że głównym składnikiem "brakowym" jest fosfor, a nie jak można się spodziewać azot czy potas. Ale, to chyba u każdego z nas byłoby inaczej ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Projekt padł po raz 2 (po modyfikacjach) więc prawdopodobnie już go sobie odpuszczę.

Pierwszy raz miałem ogólny atak sinic (na wiosnę) i skoro akwa było czarne i to żłobek. Teraz zrobiłem drugie podejście dając zwykły, drobny żwir. Glosia zasadzona + ponikło igłowate + trawka brazylijska.
Glosia w ciągu tygodnia wyskoczyła jak rączy konik. Z 2 listków sadzonki zrobiły się pędy po 3-4 węzły, trawka się ukorzeniła, ale jeszcze nie dała rozłogów, ponikło się nie zmieniło. Roślinki przeniosłem do krewetek - pracowicie je pucują. Po dniu już nie widać śladu glonów.
Światło, jak wspomniałem było solidne (pudełko prawie pod samą lampą HQI), nawozy i CO2 z baniaczka więc full wypas - spowodowało to natychmiastowy wysyp glonów, którego w akwarium nie ma. Próbowałem jeszcze coś kombinować, ale się nie poprawiło. Pomimo wysypu glonów w pudełku akwarium pozostało nienaruszone.

Zdjęcie po 2 dniach - widać już glony.
Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”