Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

prośba o pomoc elektronika

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

prośba o pomoc elektronika

Post autor: Artur___ »

może znajdzie się na forum jakaś tęga głowa, która rozkmini co się w mojej uroiło :)

chyba nieco sobie skomplikowałem wizję nowej kolorowe lampki i niestety przestałem ogarniać temat

czy jakaś dobra duszyczka, mogłaby mi narysować kabelki?
na swoją obronę dodam, że jestem kompletnym laikiem elektronicznym, ale biorąc pod uwagę, że udało mi się bez żadnych problemów zbudować lampkę led, to pomyślałem o dalszym rozwijaniu umiejętności, niestety troszkę mnie poniosło :P

specyfikacja driverów:
http://www.mrelektro...006NVxxx_PL.pdf

specyfikacja rampy:
http://www.ibis.krak...nload/rampa.pdf
zdążyłem się dowiedzieć, że RAMPA powinna mieć swoje osobne zasilanie oraz przekaźnik, który będzie ją uruchamiał, a ponadto przekaźnik też powinien mieć swoje niezależne zasilanie :mrgreen: - albo już coś pomieszałem :?
jakieś pomysły?


a tu jest rysunek części

http://podforak.rzeszow.pl/upload/schemat.jpg
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Artur___, pierwsze dwa linki nie działają.

Zapytaj na forum http://www.swiatelka.pl/index.php tam są sami szpece od światła i elektroniki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

ups :)

http://www.mrelektronik.com/ftp/MR2006NVxxx_PL.pdf
http://www.ibis.krakow.pl/download/rampa.pdf

a może wszystkie podzespoły da się sterować napięciem 24V?
odpadły by wtedy dodatkowe zasilacze
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Artur___ pisze:a może wszystkie podzespoły da się sterować napięciem 24V?
A dla czego chcesz 24V?


2. Chcesz to połączyć w ten sposób:

Zasilacz ----> soft start -----> LED ??

Jakie napięcie daje zasilacz? Jaką ma wydajność? Jakie i ile diodek masz połączone w gałęziach? Dobrze by było jak byś rozrysował Na kartce to co masz i wrzucił skan.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

Mirro pisze:A dla czego chcesz 24V?
dioda pracuje na prądzie ~4V x 6 diodek w nitce daje nam 24V

od. W ostateczności tak, natomiast pierwotne założenie było takie, że do tego dojdzie jeszcze potencjometr na którym będę mógł ustawić moc świecenia diodek (przed samymi diodami będzie też driver, który będzie podawał stały prąd o natężeniu np. 700mA)

zasilacz 24V, o ile dobrze pamiętam 5,5A
a mam prawie to co na tym rysunku:
http://podforak.rzeszow.pl/upload/schemat.jpg
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Artur___ pisze:zdążyłem się dowiedzieć, że RAMPA powinna mieć swoje osobne zasilanie oraz przekaźnik, który będzie ją uruchamiał,
Może mieć ale nie musi.
Artur___ pisze:a ponadto przekaźnik też powinien mieć swoje niezależne zasilanie
No wtedy by wypadało, bo przekanik pełnił by rolę oddzielnego układu impulsowego.

Ale po co sobie utrudniać życie.

Artur___, teraz - jak się domyślam masz takie połączenie:
Obrazek

Jeśli masz coś inaczej, to zaznacz.

Moim zdaniem można RAMPA podłączyć pod napięcie 24V. Wynika to z karty katalogowej produktu. Jest tam napisane "napięcie zasilania: 12-24V". Nijak patrząc można więc podpiąć to pod 24V.
Artur___ pisze:dioda pracuje na prądzie ~4V
Uściślając na diodzie jest spadek napięcia o wartości ok. 3,5V jeśli przepuścimy przez nią prąd 350mA ;) Pamiętajmy, że diody LED to elementy sterowane prądowo. Mało tego ich prąd przewodzenia będzie się zmieniał (będzie rósł) wraz z podnoszeniem się temperatury "struktury świecącej". Dlatego w obwodach zabezpieczających stosuje się termistory.

Czyli można powiedzieć, że łącząc sobie 7 diodek szeregowo, sumaryczny spadek napięcia w takim obwodzie będzie wynosił ok. 24V, przy czym prąd jaki popłynie w tym obwodzie wyniesie 350mA (ale o to dba drver). Jeśli połączymy równolegle dwie takie gałęzie, to zgodnie z prawem Ohma prąd jaki popłynie w obwodzie wyniesie 700mA. Ilustruje to obrazek, który zamieściłem powyżej w tym poście.

Dobra. Koniec "sprostowań".
Teraz podłączamy RAMPA.

Zgodnie ze schematem podłączenia, RAMPA można wpiąć szeregowo w obwód między zasilacz z driver. Zgodnie z tymi wszystkimi schematami, "po mojemu" połączenie powinno wyglądać tak:
Obrazek

Prosił bym aby ktoś to jeszcze sprawdził. Nie mam doświadczenia w tego typu układach.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

hmmm, jakoś po tym jak to opisałeś, to przestałem już cokolwiek rozumieć :)

jeżeli chodzi o grafikę, to wrzucę jutro, bo w domu nie mam żadnego programu :)

Natomiast co do pierwszego rysunku, to połączone mam w szereg tylko 6 diod i taka szóstka ma swój driver, kolejna szóstka podłączona jest pod drugi driver

a co do połączenia na drugim rysunku, to u mnie dodatkowo zasilacz 24V podłączony jest pod zegar, czyli włącza się powiedzmy o 10.00 i wyłącza o 20.00 - no i teraz, jak RAMPA nie będzie mieć własnego zasilania i czegoś co ją pobudzi (czy tam włączy) to jak się uruchomi i jak przestanie działać?
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Artur___ pisze:jeżeli chodzi o grafikę, to wrzucę jutro, bo w domu nie mam żadnego programu
Dobrze by było.
Artur___ pisze:co do pierwszego rysunku, to połączone mam w szereg tylko 6 diod i taka szóstka ma swój driver, kolejna szóstka podłączona jest pod drugi driver
ok. zaczynam "widzieć" ten układ :)
Artur___ pisze:mnie dodatkowo zasilacz 24V podłączony jest pod zegar, czyli włącza się powiedzmy o 10.00 i wyłącza o 20.00 - no i teraz, jak RAMPA nie będzie mieć własnego zasilania i czegoś co ją pobudzi (czy tam włączy) to jak się uruchomi i jak przestanie działać?
W takim przypadku nie potrzebny jest pstryczek między RAMPA a zasilaczem.
Nie ma to większego znaczenia czy będzie mieć jakieś dodatkowe zasilanie. Impuls do włączenia będzie pochodził z zasilacza, gdyż wejście sterujące spięte jest z plusem. Jak się układ włączy, to RAMPA powinna również dostać kopa do działania.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

Mirro pisze:Jak się układ włączy, to RAMPA powinna również dostać kopa do działania.
jak się wyłączy zasilacz, to skąd RAMPA weźmie prąd żeby jeszcze przez godzinę dawać prąd na diody, aż do zejścia do 0% ?


a co do rysunku, to możemy przyjąć, że na dzień dzisiejszy mam dwa stringi diod połączonych szeregowo, każdy string do swojego driver,
no i teraz trzeba do tego układziku dołożyć RAMPĘ
Obrazek

drivery oczywiście mają wyjście na sterowanie PWM
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ostatnio mam więcej czasu i próbuję rozgryźć ten problem.
Artur___ pisze:jak się wyłączy zasilacz, to skąd RAMPA weźmie prąd żeby jeszcze przez godzinę dawać prąd na diody, aż do zejścia do 0% ?
Myślełm, że chcesz tylko sam miękki start. Jeśli układ ma realizować również funkcję miękkiego stopu, to rzeczywiście potrzebne będzie podłączenie do "stałego" zasilacza.

Nie wiem jak RAMPA realizuje funkcję miękkiego stopu, ale wydaje mi się, że po odłączeniu prądu od wejścia sterującego, RAMPA zacznie stopniowo wygaszać diody. Co za tym idzie, wyłącznik czasowy musi być podłączony do wejścia sterującego RAMPA. Wygląda na to, że rzeczywiście trzeba by dorobić układzik z przekaźnikiem, który w odpowiednim czasie podawał by prąd na wejście sterujące RAMPA.

Niestety nie wiem jak wykorzystać wejście PWM DRIVER-a. Cienki jestem w temacie regulacji PWM. Ale tak na moje oko, RAMPA nie ma wyjścia PWM, które umożliwiło by podłączenie jej do wejścia PWM Drver-a. RAMPA ma tylko wejście sterujące.

Chwilowo nie mam czasu, bo muszę zrobić obiad, ale później wrzucę rysunek z moją ideą podłączenia i będziemy rozkminiać problem dalej ;)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

wygląda na to, że rampa jednak ma wyjście pwm
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Rzeczywiście. Zmylił mnie brak wyprowadzeń ja w przypadku pozostałych we/wy. Jednak jak tak patrzę na kartę katalogową drivera, to wydaje mi się, że bez dodatkowego układu zewnętrznego się nie obejdzie.

Szkoda, że ludzie, którzy profesjonalnie zajmują się elektroniką nie są pomocni (a wiem, że są tacy na forum). Ja jestem tylko hobbystą, który przy tej okazji próbuje też się czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

no i stało się, to co miało się stać, dopiero ... ;)

układzik działa, grafika będzie w poniedziałek jak dopadnę służbowy komputer,

budowa układu niemal tak prosta jak budowa cepa, niemal - ponieważ jedną rzecz zrobił dla mnie elektronik którego dopadłem ;)

a wygląda to tak:

-plusy z driverów oraz plus z rampy łączymy sobie razem i siup pod zasilacz 24V, z minusami postępujemy identycznie
-następnie łączymy wyjście pwm z rampy z wejściami pwm driverów
-i pozostaje jedna tajemna rzecz, a mianowicie podłączenie "wejścia sterowania" rampy, można to zrobić za pomocą przekaźnika podłączonego pod zegar sterujący (np. taki z castoramy za 15zł) lub za pomocą samego takiego zegara i ręki elektronika. Ten ów elektronik przecina jakieś kabelki w zegarze, wyciąga dwa na zewnątrz i mamy mechaniczny przełączki czasowy, jeden kabelek podpinamy pod zasilacz 24V, drugi pod "wejście sterownika' i cieszymy się wschodami oraz zachodami słońca w akwarium :P
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Artur jak możesz opisz co i jak bo i ja sie za to zabieram
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

Jasne, ale dopiero w poniedzialek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”