Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Sterownik, Dozownik DIY sekundowy

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Witam

zdaję sobie sprawę że te moje rozwiązania z miniaturowane i kompaktowe niestety wymagają pewnej precyzji podczas montażu, ale tak jak pisałem gdyby znalazła się grupa osób to może i warto by mi było maszynę ustawić, chociaż maszyna i tak wszystkiego mi nie zrobi i cześć otworów trzeba ręczne

poza tym ta moja propozycja z obudową Z-73 była nie planowana podczas projektu urządzenia, teraz gdyby miała powstać nowa wersja najpierw wybrałbym obudowę a potem wykonałbym projekt, przypominam że można też wykorzystać inne obudowy o których pisałem np: Z-29 jak kolega pkucaba

można również zdjąć te plastikowe przyciski i nałożyć koszulkę termokurczliwą na dźwignię przełącznika wydłużając ją odpowiednio (a potem nożykiem introligatorskim ciach na równo w odpowiednim miejscu), a wtedy nie trzeba aż tak dużych otworów co by uprościło sprawę "trafienia" lub ewentualnych poprawek - pomyślcie nad tym podczas montażu

otwór na LCD w sumie może być nierówny panel nakrywa wszystko - jak zauważyliście

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

akwa_mielec, zdecydowałem się na pompki perystaltyczne.
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

artur07 pisze:akwa_mielec, zdecydowałem się na pompki perystaltyczne.
Rozumiem, jak już uruchomisz system proszę o relację z testu ;)
Larwa mać!
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

akwa_mielec pisze:Rozumiem, jak już uruchomisz system proszę o relację z testu
Postaram się coś tam napisać :) Na chwilę obecną oprócz zamontowania pompek musze jeszcze sklecić dodatkową półeczkę pod akwarium na nawozy. Ale jak tylko skończę to pokażę.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

a czy 5 pompek perystaltycznych też pakujecie do obudowy Z-73 czy do jakiejś innej?
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Ja znalazłem w domu obudowę po starej, rozwijanej suszarce :) Trzeba było tylko pomalować, wywiercic dziury i tak to wygląda:
Obrazek
Obrazek
Pompki musiałem dać po skosie żeby się wszystkie zmieściły. Długość mojej obudowy to 28cm.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

artur07,
Interesuje mnie ile obrotów ma ta pompka tak na oko ,szybko wiruje czy po malutku
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Artur___ pisze:a czy 5 pompek perystaltycznych też pakujecie do obudowy Z-73 czy do jakiejś innej?
Artur: Z73 mieści zaledwie płytkę sterownika http://www.mirekkon.pl/microph.htm

do pompek musisz mieć coś znacznie większego, lub zamocować je na listwie plexi lub z innego cienkiego materiału, nie muszą być w obudowie
debrzyna pisze:artur07,
Interesuje mnie ile obrotów ma ta pompka tak na oko ,szybko wiruje czy po malutku
Janusz nie ważne ile ma obrotów tylko jaką ma wydajność na minutę, jeśli to takie same jak moje to naprawdę wolno kręci i cicho, a nie jak młynek do kawy
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Dla mnie jest ważne Bo prawdziwe pompy to mają bardzo małe obroty i jak pracują to ich nie słychać a jak ma chodzić jak w pistolecie do baniek to jest nieporozumienie i lepiej spryskiwacz założyć Wiem co mowie bo mam taką
http://www.gmiwater.com.au/pdf/28%20Dosator.pdf
I w najbliższej przyszłości zrobie sobie podobna z 8obr/min Już mam projekt i materiał tylko czasu brak
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

mirekkon, te pompki co ja mam to są takie same co Twoje. Nie wiem czy konkretnie z tej samej oferty, ale parametry mają takie same.

debrzyna, co do pompek to głośne nie są. Co do kręcenia ciężko mi powiedzieć ale jest to kilkadziesiąt obr/min.
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Odświeżam wątek, system działa u mnie już 6 miesięcy bez jakichkolwiek problemów. Krystalizacja na kroplownikach i połączeniach przewodów z silniczkami pompek następuje jak najbardziej - przede wszystkim przy K2SO4 i KNO3 ale nie do tego stopnia, żeby coś się przytykało. W przewodach nie osadza się zupełnie nic - wiem to bo mam je wykonane z wężyków PU 6x4 mm przezroczystych więc widzę co i jak. Sam sterownik działa bez zarzutu. Jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na pompki perystaltyczne, to śmiało polecam zastosować zwykłe od spryskiwaczy plus mirkowy sterownik i mamy bardzo wygodny system śmigający jak ta lala.
Larwa mać!
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Michał dzięki za opinie, do pompek od spryskiwaczy samochodowych polecam jeszcze kroplowniki bo są jednak duże rozbieżności nawet tych samych pompek i tego samego producenta

koszt kroplownika znikomy 2-5 zł

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”