Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Sterownik akwarium

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
PrzemekA
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:16
Imię: Przemek
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 112l
Płeć:

Sterownik akwarium

Post autor: PrzemekA »

Witam wszystkich Kolegów! Od jakiegoś czasu założyłem sobie akwarium i powoli stale coś w nim modyfikuje. W ostatnim czasie składam powoli minikomputer akwariowy i mam pytanie jakie funkcje są obowiązkowe a jakie tylko przydatne (bajer bez którego da się przeżyć).
Obecnie sterowanie obejmuje:
1. Sterowanie oświetleniem ON/OFF (6 i 21)
2. Sterowanie temperaturą na stałe 23st. C
Planuje dodatkowo symulowanie wschodu i zachodu na zastosowanym oświetleniu LED
Akwarium raczej będzie takie zwykłe bez jakiś super wymagających ryb obecnie myślę o prętnikach bo mi się podobają lub skalarach jeśli zmienię na 100l. Gdyby ktoś z kolegów chciał powielić moje rozwiązania to udostępnię za darmo dokumentacje.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

100l to stanowczo za mało dla skalarów- minimalne akwarium dla dorosłej pary skalarów to 200l czyli 100x40x50cm ;)
Choć jak wiem skalar to ryba stadna także optymalne jest akwarium 120x50x50cm lub nawet 150x50x50cm dla 6 skalarów ;)
PrzemekA
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:16
Imię: Przemek
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 112l
Płeć:

Post autor: PrzemekA »

Aktualizacja tematu: materiały do projektu wrzucam tutaj dla zainteresowanych.
http://chomikuj.pl/apendix1/Kirysek
Jest już płytka wzór ścieżek oraz elementy oraz soft w wersji 1.0 dlasza ewolucja cały czas trwa.
PrzemekA
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:16
Imię: Przemek
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 112l
Płeć:

Post autor: PrzemekA »

Witam po długiej ewolucji (co widać po obudowie) sterownik ma wersję V3.7.
W chwili obecnej realizuje funkcję termostatu z widełkami temperatury 1.5C, sterowanie oświetleniem zgodnie z godziną. Czas podtrzymywany, nie boi się zaników prądu. Tryb sterowania oświetleniem LED jak i zwykłymi świetlówkami, dla LED możliwość sterowania jasnością (symulacja wschodu i zachodu, czas 60 minut). Elementy wykonawcze triaki więc nic nie cyka. Koszt jaki poniosłem ok. 80zł, satysfakcja bezcenna. W chwili obecnej ściemnianie w fazie testów z uwagi na zmianę akwarium i nie mam jeszcze oświetlenia LED ale to kwestia czasu:)

Usunięto martwe linki do obrazów - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 13:41 przez PrzemekA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Fajna zabawka .Rozumiem ze wersja 4xx bedzie wyposazona w funkcje dozowania co2 i o2
PrzemekA
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:16
Imię: Przemek
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 112l
Płeć:

Post autor: PrzemekA »

Tak daleko moje plany nie sięgają. Budowałem sterownik z myślą o moim akwarium i w celu rozwiązania kilku problemów.
1. Pomiar temperatury oraz termostat
2. Sterowanie oświetleniem
3. Symulacja wschodu i zachodu słońca w oświetleniu LED.
Można to rozwiązać na chińskich czasówkach oraz grzałce z termostatem ale skoro mogę inaczej to czemu nie. Może kolejna wersja (czyli jakieś 5 prototypów) doczeka się dawkowania nawozów? Kto wie czas i potrzeby pokażą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”