Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwaponikja 8 000 l

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
AlexB47
Posty: 69
Rejestracja: 22 lis 2011, 20:33
Imię: Aleksander
Lokalizacja: Białystok/Supraśl
Akwarium: ogólne, BW
Płeć:
Wiek: 70
Kontakt:

Post autor: AlexB47 »

:) Na pewno nie przedziurawi.

Wykład dla zainteresowanych ciepłem parowania 

Na wielu forach użytkownicy wykazali olbrzymią troskę o temperaturę wody w naszej „sadzawce” pod folią w kontekście ryb, które będziemy tam hodować, czyli głównie pstrąga tęczowego. Cieszy nas każda cenna uwaga i każda wątpliwość. Jak jednak już wspominałem wielokrotnie w różnych postach, mam taką pokrętną naturę, że lubię się przekonać na własnej d..ie, ile jest prawdy w niepodważalnych akwarystycznych prawdach zwłaszcza wtedy, gdy coś kłóci się z moją wiedzą lub doświadczeniem.
Zawsze lubiłem fizykę i zarówno w podstawówce, jak i w ogólniaku z fizy byłem b.dobry. Miałem genialnych belfrów od fizy, więc nie chodziłem na wagary. Z tych lekcji zapamiętałem między innymi to, że parowanie, czyli przejście ciała ze stanu ciekłego do gazowego wymaga dużych ilości ciepła, w zależności od rodzaju cieczy, ciśnienia i temperatury. Dla chcących zgłębić temat polecam wygooglowanie „ciepło parowania”.
Na początku lat 80. (miałem wtedy 28 lat) pracowałem jako wykładowca na uniwersytecie w Bagdadzie. Miałem służbowe mieszkanie, w którym mimo panujących koszmarnych upałów było chłodno dzięki bardzo prymitywnemu urządzeniu zwanemu coolerem. Do jednego z okien mojego mieszkania wchodziła duża, blaszana, prostokątna rura z żaluzją, z której wiało chłodem po włączeniu przycisku. Codziennie rano chłodziłem sobie w niej herbatę przed wyjazdem do pracy. Cały Bagdad był wtedy (w epoce przed klimatyzacją) oszpecony tymi koszmarnymi rurami. Oczywiście musiałem sprawdzić, jak to działa. Działało beznadziejnie prosto – każde mieszkanie miało na dachu przyporządkowany blaszany, perforowany kubik o wymiarach mniej więcej 1x1x1 m. Wewnętrzne boki kubika wyłożone były trawą morską. U góry, dookoła kostki była deszczownia, która zraszała trawę, a całość wieńczył wentylator, włączany z mieszkania, tłoczący chłodne powietrze z kubika. Parowanie w kostce odbierało tak duże ilości ciepła, że tłoczone powietrze było naprawdę chłodne.
Do rzeczy – powierzchnia parowania naszej hydroponiki wynosi prawie 8 m2. Powierzchnia parowania lustra wody to dodatkowe prawie 8 m2, razem ok. 16 m2.
Róża wiatrów dla Supraśla pokazuje, że dominującym kierunkiem jest zachód – wschód i tak jest ustawiona folia szczytowymi ścianami, w których usytuowane są drzwi.
Powierzchnia wietrzenia przy całkowicie otwartych drzwiach wynosi 4 m2, przy powierzchni użytkowej 18 m2 i kubaturze folii ok. 40 m3.
Wnioski:
Temperatura powietrza podczas ostatnich upałów nigdy nie przekroczyła w kulminacyjnym momencie 34,00 C, maksymalna zanotowana przez nas temperatura wody po południu to 22,80 C.

Obrazek

Niestety, nie udało mi się sfotografować ekranu ciekłokrystalicznego elektronicznego termometru, pokazującego temperaturę wody. Zapewniam, że codziennie rano jest poniżej 20 C.
Praw fizyki, w tym drugiej zasady termodynamiki nie da się oszukać, c.b.d.o.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 6:47 przez AlexB47, łącznie zmieniany 1 raz.
W żadnej szkole nie uczą doświadczenia :(
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Nie tylko ciepło parowania, dochodzi jeszcze głębokość i pojemność cieplna samego zbiornika. To nie jest akwarium wystawione każdym bokiem na ciepło i na dodatek dogrzewane oświetleniem. Nie dziwi mnie wcale że woda się tak szybko nie nagrzewa bo w końcu siedzi w termosie i ma wymiennik ciepła z gruntem okolicznym.
Natomiast jakby przewiewu nie było to by mieli racje ci co wróżyli tropik pod folią bo by było jak w prawdziwej dżungli ciepło i wilgotno - ale przecież tak tam ma być :)
Awatar użytkownika
AlexB47
Posty: 69
Rejestracja: 22 lis 2011, 20:33
Imię: Aleksander
Lokalizacja: Białystok/Supraśl
Akwarium: ogólne, BW
Płeć:
Wiek: 70
Kontakt:

Post autor: AlexB47 »

Dokładnie tak jak piszesz - brak ogrzewania zimą w tym sezonie spowodował, że zdecydowaliśmy się na biotop europejski. Stąd też decyzja o dwóch parach drzwi na przestrzał i świadomie założone "cugi".
W żadnej szkole nie uczą doświadczenia :(
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Jak tam pstrągi?
Awatar użytkownika
AlexB47
Posty: 69
Rejestracja: 22 lis 2011, 20:33
Imię: Aleksander
Lokalizacja: Białystok/Supraśl
Akwarium: ogólne, BW
Płeć:
Wiek: 70
Kontakt:

Post autor: AlexB47 »

Dostawca z Allegro dał ciała, pomimo solennych zapewnień.
Nie rezygnuję - czekam do jesiennych odłowów u miejscowych hodowców.
W żadnej szkole nie uczą doświadczenia :(
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Zapytam jutro na giełdzie

EDIT. Narybek w styczniu-lutym. W Zakopanem jest knajpa Siwor, gdzie sobie wędką pstrąga na posiłek łowisz ;) . Jest też hodowla przy rondzie z drogą na Kuźnice, tylko, że tam łowią prądem :/
Awatar użytkownika
AlexB47
Posty: 69
Rejestracja: 22 lis 2011, 20:33
Imię: Aleksander
Lokalizacja: Białystok/Supraśl
Akwarium: ogólne, BW
Płeć:
Wiek: 70
Kontakt:

Post autor: AlexB47 »

Dzięki za zainteresowanie.
Trochę daleko; od września zaczną odłowy podlascy hodowcy. Spróbujemy cos kupić u nich, bo sezon niestety mamy już stracony. Owocuje wszystko, ale dość marnie - mamy za mało rybiego nawozu.
P.S. W filtrach hydroponicznych pojawiły się małe karasie :> . Jakoś przeleciały przez pompy i całkiem fajnie rosną.
W żadnej szkole nie uczą doświadczenia :(
krzysztofraj4
Posty: 28
Rejestracja: 31 maja 2010, 15:37
Imię: krzysztof
Lokalizacja: Besko
Akwarium: dojrzewające 200l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: krzysztofraj4 »

Witam w Sieniawie jest hodowla pstrąga woj.podkarpackie powiat krośnieński resztę znajdziesz u wujka Google i szacun za czałokształt Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
AlexB47
Posty: 69
Rejestracja: 22 lis 2011, 20:33
Imię: Aleksander
Lokalizacja: Białystok/Supraśl
Akwarium: ogólne, BW
Płeć:
Wiek: 70
Kontakt:

Post autor: AlexB47 »

Dzięki za info.
Pozdrawiam
W żadnej szkole nie uczą doświadczenia :(
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Akwaponikja 8 000 l

Post autor: marlowe_ »

czytałem z zapartym tchem i nagle koniec, jak to wszystko sie skończyło?? wiem że 7 lat temu ale może jakas informacja??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”