Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

500 l - nowy filtr hydroponiczny

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Hunter209
Posty: 43
Rejestracja: 22 sie 2012, 19:39
Imię: Rafał
Lokalizacja: Kęty
Płeć:

Post autor: Hunter209 »

Arreczeq pisze:U mnie w przeliczeniu na 1 rybę wypada 10l wody - to mało ?
Sądziłem, że masz trochę więcej doświadczenia i wiedzy niż przeciętny nowicjusz, który stosuje skomplikowane przeliczniki typu 1 cm ryby na ileś tam litrów :?
Arreczeq pisze:Zostaje wiele substancji, których ani mechanik ani biolog nie usuną np. potas
Jak dobrze, że biotop CW jest przyjazny roślinom 8)
Arreczeq pisze:a podmiany tak czy siak trzeba robić, gdyż/ponieważ woda paruje i następuje "zagęszczeni płynu" w akwarium.
A o LT słyszałeś? ;) Paruje czyste H2O i takim też uzupełnia się ubytki. Nawet filtr RO za 100zł nadaje się do tych celów ;)
Arreczeq pisze:Wstaw do filtra tłuczone szkło laboratoryjne ( też bakterie się zalęgną), które jest na 99.9% neutralne i wpuść ryby do akwarium tylko z wodą, zmierz parametry i nie podmieniaj wody parę miesięcy a następnie znowu zmierz - będzie taki sam wynik jak poprzednio
Aha... :lol: to dla mnie znak, że nie mamy już o czym dyskutować :o

I ten cały OT tylko dlatego, że zapytałem o keramzyt jaki został zastosowany :roll:
Inspirujesz I Fascynujesz
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Arreczeq pisze:Wstaw do filtra tłuczone szkło laboratoryjne.......nie podmieniaj wody parę miesięcy a następnie znowu zmierz - będzie taki sam wynik jak poprzednio 8-)
Prawdę mówiąc nie wiem o co chodzi z tym przykładem, ale może rzeczywiście wróćmy do hydroponiki kolegi.

Myślę, że biorąc keramzyt zawsze możemy się spodziewać "najgorszego" tj. słabo wypalonego, z materiałów nędznej jakości itd. Zapewne taki keramzyt będzie nieco zmieniał parametry wody. Czy to jest istotne? Najczęściej nie. W akwariach typu HT istotą utrzymania dobrej formy są podmiany a w przypadku LT te "dodatki" powinny być konsumowane przez rośliny (jest nawet zalecenie Diany W. aby mieszając ziemię uwzględnić miał dolomitu).
W przypadku hydroponiki większość nawozów i minerałów jest z wody usuwana przez rośliny nawodne stąd czasem dobrze jest jak "coś" nieco wzbogaca wodę. Zwykle są to produkty przemiany materii, ale mogą być i elementy wyposażenia filtru i ozdoby akwarium. Stąd myślę, że w hydroponice kolegi jakość keramzytu nie ma większego znaczenia. oczywiście nie miałem nigdy takowej więc to tylko filozoficzne przypuszczenie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Hunter209 pisze:...a po kilku miesiącach bez podmian wody (zarobiony byłem, akwarium trochę zaniedbałem ;) )

Z tego co piszesz to sam zaniedbałeś zbiornik i raczej do LT mu daleko; szukasz cudownych obojętnych chemicznie materiałów do filtra, aby nie zaglądać przez parę miesięcy i mieć parametry w normie ?! To co podałem z tłuczonym szkłem to przykład na materiał obojętny chemicznie do filtra, który i tak nic nie da w Twoim przypadku.

PS więcej nie piszę bo z bracholem czytamy książkę a raczej rękopis z wesela :mrgreen:
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
AlexB47
Posty: 69
Rejestracja: 22 lis 2011, 20:33
Imię: Aleksander
Lokalizacja: Białystok/Supraśl
Akwarium: ogólne, BW
Płeć:
Wiek: 70
Kontakt:

Post autor: AlexB47 »

W przypadku hydroponiki większość nawozów i minerałów jest z wody usuwana przez rośliny nawodne stąd czasem dobrze jest jak "coś" nieco wzbogaca wodę. Zwykle są to produkty przemiany materii, ale mogą być i elementy wyposażenia filtru i ozdoby akwarium. Stąd myślę, że w hydroponice kolegi jakość keramzytu nie ma większego znaczenia.
Dokładnie jest tak, jak piszesz. Kiedyś codziennie sprawdzaliśmy Ph, Kh i Gh. Teraz robimy to raz na kilka miesięcy, a ubytki wody z parowania uzupełniamy deszczówką, zero podmian.
Rośliny w hydroponice doskonale dają do zrozumienia, czego brakuje w wodzie. Potas musimy dodawać, bo w pokarmie dla ryb jest go niewiele, podobnie jest z żelazem. Na paradoks zakrawa fakt, że żona dolewa NO3, gdy tylko jego poziom spadnie do 10.
W żadnej szkole nie uczą doświadczenia :(
ilarios
Posty: 46
Rejestracja: 18 lis 2011, 15:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 500
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: ilarios »

Pomysł na hydro z PCV jest rewelacyjny. Ciekawe jak tego typu materiał będzie się spisywał. Alex jakim silikonem kleiłeś spienione PCV i jakie są wymiary hydroponiki? Zastanawiam się nad postawieniem takiej (do tej pory zawsze miałem ze szkła). Czy można ją bezpiecznie "położyć" na krawędziach akwarium i podeprzeć poprzeczkami (mam na myśli wytrzymałość samego akwarium)? Gdzie można zakupić takie doniczki?
Awatar użytkownika
AlexB47
Posty: 69
Rejestracja: 22 lis 2011, 20:33
Imię: Aleksander
Lokalizacja: Białystok/Supraśl
Akwarium: ogólne, BW
Płeć:
Wiek: 70
Kontakt:

Post autor: AlexB47 »

Żadna rewelacja, szukałem czegoś lepszego od szkła, bo podobnie jak u Ciebie, wszystkie kolejne wersje filtrów były ze szkła (historię eksperymentów możesz zobaczyć w dziale Hydroponika na akwariumonline.pl).
Miałem obawy, czy przecięta płyta nie będzie brała wody. Nie bierze, nie puchnie. Pierwsza PCV-ka chodzi nad naszym Orinoko (2 000 l) od pół roku i zadnych efektów ubocznych.
PCV kleiłem najpierw niemieckim, specjalistycznym klejem. Równie dobrze spisują się nasze kleje do rur z PCV, takie z gąbeczką na końcu nakrętki. Nie polecam natomiast "rewelacyjnego" kleju uszczelnicza renomowanej firmy (widać go na jednej z fotek).
Klej nie załatwia problemu, zwłaszcza przy długich filtrach. Trzeba je później uszczelnić silikonem, dowolnym.
Wymiar limitowany jest szerokością koszyka i wynosi - 20,8 cm szerokość, 14 cm wysokość i dowolna długość.
Wszystkie moje filtry były oparte na ściankach i poprzeczkach akwarium. Szkło, podobnie jak beton jest bardzo wytrzymałe na ściskanie (siły pionowe).
Doniczki kupowałem w Leroy Merlin, aż w końcu ich zabrakło. Teraz kupuję w sklepie ogrodniczym Euroogród.
W żadnej szkole nie uczą doświadczenia :(
ilarios
Posty: 46
Rejestracja: 18 lis 2011, 15:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 500
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: ilarios »

Wielkie dzięki za wszystkie informacje. Mam nadzieję, że uda mi się coś skleić.
Awatar użytkownika
AlexB47
Posty: 69
Rejestracja: 22 lis 2011, 20:33
Imię: Aleksander
Lokalizacja: Białystok/Supraśl
Akwarium: ogólne, BW
Płeć:
Wiek: 70
Kontakt:

Post autor: AlexB47 »

Powodzenia :>
W żadnej szkole nie uczą doświadczenia :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”