Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Lampa LED wisząca z regulacją DIY

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Dakota
Posty: 86
Rejestracja: 05 maja 2014, 8:37
Imię: Daria
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Lampa LED wisząca z regulacją DIY

Post autor: Dakota »

Zapewne większość z Was spotkała się już ze stosowaniem oświetlenia LED w akwarystyce. Można stosować paski LED (mniej wydajne) i diody Power LED.
Plusów takiego oświetlenia jest kilka (większość w porównaniu do popularnych świetlówek):
- zdecydowanie mniejsze zużycie energii, szczególnie przy większych lub licznych baniakach roślinnych/morskich
- skupione światło, czyli małe straty światła w porównaniu do świetlówek (można zainstalować dodatkowe soczewki wg potrzeby)
- możliwość płynnego sterowania oświetleniem za pomocą driverów
- możliwość ustalenia dowolnego widma (duży wybór diod o różnym widmie i temp.barwowej)
- bardzo wysoka żywotność diod i brak potrzeby regularnej wymiany źródła światła
- brak efektu "drżenia" światła i mrugania przy zapalaniu
- nie generuje ciepła (oddaje ciepło do radiatora)
- efekt krystalicznie czystej wody i klimatyczne refleksy
- możliwość stworzenia bardzo kompaktowej, płaskiej lampy

Oczywiście znajdzie się też kilka minusów:
- cena - firmowe, gotowe lampy są bardzo drogie (ceny od kilkuset zł do kilku tysięcy) -> ale taką lampę można stworzyć samemu za ułamek rynkowej ceny
- potrzeba zapewnienia odpowiedniego chłodzenia diod - radiatory, wentylatory
- umiejętności manualne, podstawowa wiedza z zakresu majsterkowania i trochę narzędzi - jeśli ktoś się pokusi o stworzenie własnej lampy

Przestawię teraz moją lampkę, model KPiŁ (Krew Pot i Łzy, o czym niżej ;) ). Może będzie dla kogoś pomocą czy inspiracją.
Materiały do budowy lampy bez obudowy:
- 8x Power LED 1W 350mA na radiatorze - białe - 4x 6500K, 2x 5500K (cena ok. 2,5 zł/szt.)
- 2x Power LED 1W 350mA na radiatorze - czerwone - Hyper Red 650-660nm (6 zł/szt.)
- 1x Power LED 1W 350mA na radiatorze - niebieska - Royal Blue 440nm (6 zł/szt.)
- zasilacz stałoprądowy Mean Well APC 12W 350mA (28 zł)
- blacha aluminium 25x35 cm 4mm - jako radiator (25 zł)
- przewód + wtyczka + włącznik (10zł)
- pasta termoprzewodząca (2zł)
- kabelki do połączenia diod i zasilacza, śrubki, podkładki plastikowe - miałam w domu
RAZEM: 103 zł (bez kosztów przesyłki)

Narzędzia: lutownica, wkrętarka

Diody możemy przykleić do radiatora (myślę tu o dużym radiatorze, nie tym, do którego jest przymocowana sama dioda) za pomocą kleju termoprzewodzącego lub przykręcić za pomocą śrubek, stosując pastę termoprzewodzącą (może być najtańsza) i podkładki plastikowe, wkładane między łeb śrubki a radiator diody. Zdecydowałam się na opcję ze śrubkami i... szybko pożałowałam, bo wiercenie w 4mm aluminium to udręka. No ale się udało wywiercić tyle dziur, ile potrzeba (a nawet więcej hehe). Diody smarujemy cieniutką warstwą pasty, przykręcamy pamiętając o podkładkach. Radiator diody musi być dociśnięty całą powierzchnią do dużego radiatora.

W najprostszej, niedużej lampie łączymy diody szeregowo, pamiętając o + i -. Różnice w napięciu między diodami kolorowymi i białymi nie mają znaczenia.
W bardziej zaawansowanych lampach stosujemy łączenie równoległe (trochę więcej zabawy).
Zasilacz wyposażamy w przewód z wtyczką i włącznikiem, a potem dolutowujemy kable prowadzące do szeregu z diodami. Trzeba pamiętać, by nie przekraczać napięcia wyjściowego zasilacza (a najlepiej wziąć zasilacz z zapasem).
Sprawdzamy czy działa - uważajcie na oczy! :)
Tutaj jeszcze przed dodaniem kolorowych diod.
Obrazek

Obrazek


Lampa gotowa - świeci (i płyta alu w pełni wystarcza, by nic się nie grzało - po 12h świecenia jest letnia). Ale bez obudowy trochę kiepsko... Pierwotnie miała być przykręcona do półki nad paludarium, więc obudowa była zbędna, jednak paludarium poszło do lamusa i pojawił się plan na krewetkarium.
Do stworzenia obudowy i stojaka wykorzystałam:
- kątowniki aluminiowe dekoracyjne
- płytę meblową 18mm
- łańcuszki stalowe - do kupienia na metry
- haczyki stalowe w kształcie litery S
- rurę stalową zespawaną i wygiętą na zamówienie (tu był największy problem, bo nikt się nie chciał podjąć), pomalowaną na srebrno
- śruby, podkładki stalowe, itd.
Kosztów nie podam - w pewnym momencie zwątpiłam i przestałam liczyć ;)

Lampa miała być ładna (pasować do wyposażenia pokoju) i co najważniejsze - praktyczna, dlatego padł pomysł na zawieszenie jej na stojaku przykręconym do szafki tak, by można było płynnie regulować odległość między lampą a lustrem wody. Światło LED jest ostre i żeby ograniczyć efekt "dawania po oczach", zdecydowałam się na dość duże kątowniki. Obudowa była największym wyzwaniem ze względu na brak narzędzi. Wykorzystano tylko: stary stołek, przenośne imadełko, śrubokręty, wkrętarkę, piłkę do metalu i prymitywny pilnik do metalu. Po wyprofilowaniu kątowników, przykręceniu ich do obudowy, okazało się, że blacha aluminium nie miała kątów prostych i nie była idealnie 35x25cm - trzeba było ręcznie szlifować dwa boki, bo nawet zapas zrobiony w obudowie nie starczył. Zadanie karkołomne, bo diody były już zamontowane... Ale się udało :) Została nazwa KPiŁ - była krew, był pot i były łzy (moje). I zakwasy przez następne 2 dni (ojca). Lampka w wersji finalnej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Minimalny poziom 2cm nad krawędzią akwa, max. poziom ok. 35 cm. Lampę można w każdej chwili zdjąć.

A tutaj jeszcze porównanie między zwykłą świetlówką 11W 6500K a moją lampą LED 11W (tu uwaga - tylko 8W to światło białe, czerwone i niebieskie diody nie generują "jasności"):

Obrazek

Obrazek

Zdjęcie zrobione o tej samej porze, przy tych samych ustawieniach aparatu.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

bardzo fajny efekt :)
Może i kiedyś u siebie to zastosuje :)
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

No efekt rewelacyjny. Dawaj sprawozdania co i jak z roślinami przy takim świelte.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Również jestem ciekaw jak ziele będzie na tym oświetleniu rosło.
Dakota
Posty: 86
Rejestracja: 05 maja 2014, 8:37
Imię: Daria
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Post autor: Dakota »

Myślę, że się sprawdza. Tak to wyglądało parę dni po zalaniu (kawałek Hydrocotyle wrzuciłam luzem do akwa i zatrzymał się na korzonku, teraz już go nie ma w baniaku)
Obrazek
Jak wygląda dzisiaj widać w pierwszym poście w wątku (wczoraj nieco przycięłam rotalę z tyłu).
Akwarium było nienawożone i bez CO2/węgla w płynie (dopiero zaczęłam podawać minimalne dawki nawozów).
Pozdrawiam :)
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Jak bardzo nagrzewa się obudowa lampy?.
Dakota
Posty: 86
Rejestracja: 05 maja 2014, 8:37
Imię: Daria
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Post autor: Dakota »

Obudowa nie nagrzewa się w ogóle, tylko blacha aluminiowa ("radiator"), do której są zamocowane diody jest letnia - lekko ciepła (po 12h pracy).
Pozdrawiam :)
Krzysztoforak
Posty: 1
Rejestracja: 05 sie 2014, 7:35
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dąb
Akwarium: 700
Płeć:

Post autor: Krzysztoforak »

Witam, prosze mi powiedzieć jak to się ma do roślin ? ponoć rośliny takiego światła nie widzą ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

Sam jestem ciekaw jak ledy działają na wzrost i wybarwienie roślin
Awatar użytkownika
Panda
Posty: 265
Rejestracja: 24 sty 2012, 17:14
Imię: Jarek
Lokalizacja: :)
Płeć:

Post autor: Panda »

Dakota pisze:zasilacz stałoprądowy Mean Well APC 12W 350mA (28 zł)
A nie czasem 12V?
Dakota pisze: 8x Power LED 1W 350mA na radiatorze - białe - 4x 6500K, 2x 5500K (cena ok. 2,5 zł/szt.)
- 2x Power LED 1W 350mA na radiatorze - czerwone - Hyper Red 650-660nm (6 zł/szt.)
- 1x Power LED 1W 350mA na radiatorze - niebieska - Royal Blue 440nm (6 zł/szt.)
Te diody są na napięcie ok 3V więc z moich wyliczeń wynika że powinny być połączone 4 diody szeregowo aby nie było spadku mocy :)
Dakota pisze: pasta termoprzewodząca (2zł)
ps. Gdzie kupiłaś tą pastę?

[ Dodano: 2014-08-07, 00:29 ]
misiekdz pisze:Sam jestem ciekaw jak ledy działają na wzrost i wybarwienie roślin


Pewnie tak samo jak inne źródła a nawet i lepiej bo nie mrugają.
Sprzedam Krewetki!
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Dla wzrostu roślin najwazniejsza jest barwa czerwona i niebieska, wiec warto inwestować w kędy o takim piku
akwaolsztyn
Posty: 49
Rejestracja: 10 lip 2014, 22:56
Imię: jacek
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: akwaolsztyn »

Na jakimś forum o elektryce doczytałem, że jeśli mamy np. 4 diody 350mA to zasilacz musi być co najmniej 4*350mA=1,4A co ma się nijak podłączeń przedstawionych powyżej, sprawa druga: jeśli zasilacz jest 12V a diody ok. 3,2V to należy stosować rezystory przed każdą diodą lub w przypadku łączenia niewielkiej ilości diód łączonych szeregowo, przed pierwszą. Prosiłbym o wyjaśnienie sprawy amperów przez bardziej doświadczonych kolegów bądź koleżanki.
Awatar użytkownika
Panda
Posty: 265
Rejestracja: 24 sty 2012, 17:14
Imię: Jarek
Lokalizacja: :)
Płeć:

Post autor: Panda »

akwaolsztyn pisze:jeśli mamy np. 4 diody 350mA to zasilacz musi być co najmniej 4*350mA=1,4A
prawo kirchhoffa. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwsze_prawo_Kirchhoffa ale to tylko przy równiległym. na górze jest szeregowe.
Sprzedam Krewetki!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”