Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Budujemy Lampę LED :):)

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

josepf26
Posty: 99
Rejestracja: 23 cze 2011, 16:50
Imię: Józef
Lokalizacja: rzeszów
Akwarium: 126, 200
Płeć:
Wiek: 38

Budujemy Lampę LED :):)

Post autor: josepf26 »

Za mną budowa własnej pokrywy na świetlówki T5, teraz chce sporóbować z Lampą LED, generealnie ma to oświetlać zbiornik 200 l i dużą ilością wymagających roślin.

I tu pierwsze pytanie, czy ktoś ma oświetlenie ledowe? jak on się spisuje?

Ja myślałem o czymś takim
http://allegro.pl/35-halogen-led-reflek ... 18382.html
http://www.allegromat.pl/aukcja166506
dwie takie lampy i do tego dwie świetlówki 36w,

Da rade? czy taka lampa LED wymaga jeszcze jakiegoś zasilacza/statecznika?

Sorki za mpoze banalne dla kogoś pytanie ale jeszcze się tym nie bawiłem wiec prosze o wyrozumiałość.

Całość będzie zabudowana w blache 2mm wyciętą i pospawaną na obudowe:)
Ostatnio zmieniony 27 paź 2014, 8:29 przez josepf26, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

josepf26 pisze:zy taka lampa LED wymaga jeszcze jakiegoś zasilacza/statecznika?
Nie. Ona ma już wbudowaną elektronikę i jest przystosowana do zasilania sieciowego.

Tu gość ma na samych LED-ach. Obejrzyj sobie jego filmiki http://www.youtube.com/watch?v=XHh0HrFRhrk
dzidek1983
Posty: 34
Rejestracja: 21 paź 2014, 14:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: na etapie poszukiwań
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: dzidek1983 »

więc tak

widziałem instalację na akwarium 100 litrów która wykorzystuje 5 takich lamp 10W
http://allegro.pl/halogen-naswietlacz-l ... 15444.html

czyli mamy 50W na 100L (dwa barwy ciepłej i 3 zimnej) aczkolwiek użytkownicy twierdzą że sama zimna też może być

chcesz użyć identycznym naświetlaczy tylko mocniejszych więc po prostu przelicz Waty na litry by sie zgadzało do twego akwa
to na początek

potem dochodzą jeszcze dwie rzeczy

- wysokość akwarium (tamto ma 40 cm wysokości więc przy wyższym może się okazać że trzeba więcej watów na ten sam litraż)

- rozłożenie lamp na belce (jedna lampa 50W na 100 litrów nie dała by rady ze względu na punktowy charakter naświetlania, lepiej więcej lamp)
josepf26
Posty: 99
Rejestracja: 23 cze 2011, 16:50
Imię: Józef
Lokalizacja: rzeszów
Akwarium: 126, 200
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: josepf26 »

zastanawiam się na 2x20w lub 4 moze 5x10w i tak napisałem do tego dwa razy 36w w t5, razem od 112-122W, wiadomo 4 czy nawet 5 oddzielnych lamp 10w lepiej rozłoży śwatło, pytanie tylko o chłodzenie, czy naświetlacze na allegro których linki są powyżej mają dosteczne radiatory?
Akwa ma 50 cm wysokości.

Pytanie za 100 punktów, czy W pochodzące z LED można 1 do 1 porównywać z W np z t5? czyli czy wydajnosć przy tych samych temp. świetlówki 20w jest taka sama jak lampy 20w???
dzidek1983
Posty: 34
Rejestracja: 21 paź 2014, 14:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: na etapie poszukiwań
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: dzidek1983 »

nie Watów z LED nie można porównać do tych ze świetlówek, więc jakiekolwiek W/L odpadają przy LED

na twoim miejscu spróbowałbym z 2 lampami 20 W

ze świetlówek masz już 0,36 W/L więc minimum już posiadasz
sowa_m
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2013, 11:57
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240l LT
Płeć:

Post autor: sowa_m »

Ja mam zrobione oświetlenie do akwarium 240l. Mam 80 diod po 1 W ale ustawione na około 50W i rośliny mało wymagające bardzo ładnie rosną. A powoli skręcam z ciekawości ile wynosi minimum.
dzidek1983
Posty: 34
Rejestracja: 21 paź 2014, 14:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: na etapie poszukiwań
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: dzidek1983 »

niestety diody nie posiadają pełnej "dokumentacji" tak jak świetlówki producenci bardzo często zawyżają ich parametry dlatego zwykle musimy polegać na metodzie prób i błędów, generalnie bym polecał im wyższe akwa tym większa moc diod
przemx23
Posty: 43
Rejestracja: 17 wrz 2014, 22:26
Imię: Przemek
Lokalizacja: Zielona Góra
Płeć:

Post autor: przemx23 »

Więc z tego co czytałem, a przeczytałem ponad 1200 postów o oświetleniu LED w akwarium, to moc W że świetlówki ma się nijak do mocy W w LEDach.
Trzeba tu zwracać uwagę głównie na lumeny [lm] oraz widmo jakie daje taka świetlówka. Oczywiście trzeba też wiedzieć, że światło świetlówki rozchodzi się wszędzie, natomiast LED ma określony kąt padania wiązki światła.
dzidek1983
Posty: 34
Rejestracja: 21 paź 2014, 14:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: na etapie poszukiwań
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: dzidek1983 »

co ma zaletę bo można ustawić tak że światło pada tylko na rośliny a nie np na boczne szyby powodując przyrost glonów
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

kupując ledy patrzcie na lumeny i par diód.
Dodatkowo w roślinnym podobnie jak w morszczaku sama biała dioda to nie wszystko (bez względu czy jest to biała zimna czy ciepła). Dla prawidłowego wzrostu roślin / korali potrzebna jest dodatkowo barwa niebieska i czerwona. Popatrzcie na te wykresy http://www.ledgrowlightshq.co.uk/chloro ... -pigments/
i w te długości fal trzeba celować ;)
Przykładowy multi chip do roślinnego http://www.topledlight.com/50w-50-watt- ... p1602.html
składa się nie z białych diód ale z czerwonych IR/DR/BR w sumie 39 diód oraz niebieskich BB/DB 9 diód + inne barwy. Oczywiście to przykładowy chip, są dostępne również z przewagą białych z lekką domieszką czerwonych / niebieskich. Zaletą takich chipów jest stosunkowo łatwy montaż i zasilenie diody. Kąty padania pozwalają również na oświetlenie sporego kawałka szkiełka.
josepf26
Posty: 99
Rejestracja: 23 cze 2011, 16:50
Imię: Józef
Lokalizacja: rzeszów
Akwarium: 126, 200
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: josepf26 »

jeżeli chodzi o barwę światła to w przypadku ledów mam zamiar zostać przy białym zimnym, natomiast ze świetlówek będzie jena niebieska druga czerwona, do tego oczywiscie odbłyśniki aby jak najwięcej ze świetlówek wydobyć.

ktoś się orientuje dzie w Rzeszowie/okolicach można zamówić wyciętą blachę po konkretne wymiary? to po piewsze.
Dugie to spawanie, ktoś kogoś poleci? może znajomy? idea w tym żeby całość zrobić jak najniższymi kosztami, żona mi wylicza każdą złotówkę na akwa:):):).
No i trzecie pytanie, malowanie-myślę że najlepiej proszkowo-gdzie i za ile???
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

wycinanie laserowe giętarki numeryczne i spawanie polecam w lasermecie w Mielcu przy czym tanie to raczej nie jest ;).
Wszystkie rzeczy które robię, maluje proszkowo w brimacie (biuro na Sikorskiego w Rzeszowie).
dzidek1983
Posty: 34
Rejestracja: 21 paź 2014, 14:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: na etapie poszukiwań
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: dzidek1983 »

Prometal Mielec... ale nie wiem jak długo będziesz czekać
josepf26
Posty: 99
Rejestracja: 23 cze 2011, 16:50
Imię: Józef
Lokalizacja: rzeszów
Akwarium: 126, 200
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: josepf26 »

jakie są orientacyjne ceny za blache z cieciem i za malowanie?
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

w lasermecie może być problem z wykonaniem 1 szt. W innych firmach nie wiem. A nie możesz zrobić obudowy z plexi ??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”